Valgydami susikoncentruokite į lėkštę

Greta Vanagienė
2019-07-01
Nors priimta manyti, kad skrandis „sustoti“ gali dėl sunkaus ir nesubalansuoto maisto, gydytojai gastroenterologai turi ir kitą paaiškinimą. Sklandžią virškinamojo trakto veiklą gali sutrikdyti greitas, nenuoseklus ir įtampos lydimas valgymas. „Virškinimo procesas prasideda vos maistas patenka į burną“, - aiškina Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro gydytoja docentė Danutė Speičienė.
Valgydami susikoncentruokite į lėkštę
Greitas valgymas prie kompiuterio, skaitant, užkandžiaujant gatvėje, kalbantis telefonu ar užsiimant bet kuria kita pašaline veikla sujaukia vieningą virškinimo procesą.

Šalin telefoną
Gydytojos teigimu, greitas valgymas prie kompiuterio, skaitant, užkandžiaujant gatvėje, kalbantis telefonu ar užsiimant bet kuria kita pašaline veikla sujaukia vieningą virškinimo procesą, todėl labai svarbu prieš valgant susikoncentruoti, nurimti ir nusiteikti maloniai pertraukai nuo darbų.

 

„Virškinimas prasideda dar burnos ertmėje, kai maistas apdorojamas seilės fermentų, todėl labai svarbu kiekvieną kąsnį gerai sukramtyti.  Seilės suvilgo maistą, kuris vėliau sklandžiai ryjamas per stemplę. Mat nesukramtytas, aštrus maistas gali pažeisti stemplę, be to neapdorotas kąsnis patekęs į skrandį sukelia šiam didelį krūvį“, - įspėja gydytoja D.Speičienė.

 
Dirba visas organizmas
Maisto virškinimo procese dalyvauja ir nervų sistema, taip pat nervas klajoklis, kuris atsakingas už druskos rūgšties išskyrimą, todėl gydytoja pataria susikaupti, neblaškyti dėmesio.
„Virškinimo sistema dirba sutartinai, todėl labai svarbu, kad gerai dirbtų ne pavieniai organai, bet sąveikaudami tarpusavyje. Kartais žmonės, nors ir nesiskundžia virškinimo negalavimais, bet sako „pavalgiau ir stovi“. Tai reiškia, kad virškinimo procese kažkuris organas dirbo nepakankamai gerai, nesinchroniškai veikė tulžis, kasos sultys ar kuris kitas organas“, - aiškina medikė.
Anot jos maistas turi ne tik būti skanus, bet ir džiuginti akį, maloniai kvepėti. Priešingu atveju  organizmas siųs atmentimo reakcijos signalą – sujauks bendrą koordinaciją, sukels virškinimo sutrikimų.

 
Verta žinoti
Pavalgius žmogaus kasa gamina labai daug fermentų, kurių dažniausiai pakanka mūsų suvalgytam maistui suvirškinti. Tačiau dėl įvairių priežasčių (esamų ar buvusių virškinimo trakto ligų, pakitusio raciono, neįprasto maisto) natūraliai žmogaus kasos išskiriamų fermentų gali trūkti, tada jaučiame sunkumą skrandyje, tempimą, skausmą, sakoma „sustojo skrandis“, „sulėtėjo virškinimas“.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris