Valgydami susikoncentruokite į lėkštę

Greta Vanagienė
2019-07-01
Nors priimta manyti, kad skrandis „sustoti“ gali dėl sunkaus ir nesubalansuoto maisto, gydytojai gastroenterologai turi ir kitą paaiškinimą. Sklandžią virškinamojo trakto veiklą gali sutrikdyti greitas, nenuoseklus ir įtampos lydimas valgymas. „Virškinimo procesas prasideda vos maistas patenka į burną“, - aiškina Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro gydytoja docentė Danutė Speičienė.
Valgydami susikoncentruokite į lėkštę
Greitas valgymas prie kompiuterio, skaitant, užkandžiaujant gatvėje, kalbantis telefonu ar užsiimant bet kuria kita pašaline veikla sujaukia vieningą virškinimo procesą.

Šalin telefoną
Gydytojos teigimu, greitas valgymas prie kompiuterio, skaitant, užkandžiaujant gatvėje, kalbantis telefonu ar užsiimant bet kuria kita pašaline veikla sujaukia vieningą virškinimo procesą, todėl labai svarbu prieš valgant susikoncentruoti, nurimti ir nusiteikti maloniai pertraukai nuo darbų.

 

„Virškinimas prasideda dar burnos ertmėje, kai maistas apdorojamas seilės fermentų, todėl labai svarbu kiekvieną kąsnį gerai sukramtyti.  Seilės suvilgo maistą, kuris vėliau sklandžiai ryjamas per stemplę. Mat nesukramtytas, aštrus maistas gali pažeisti stemplę, be to neapdorotas kąsnis patekęs į skrandį sukelia šiam didelį krūvį“, - įspėja gydytoja D.Speičienė.

 
Dirba visas organizmas
Maisto virškinimo procese dalyvauja ir nervų sistema, taip pat nervas klajoklis, kuris atsakingas už druskos rūgšties išskyrimą, todėl gydytoja pataria susikaupti, neblaškyti dėmesio.
„Virškinimo sistema dirba sutartinai, todėl labai svarbu, kad gerai dirbtų ne pavieniai organai, bet sąveikaudami tarpusavyje. Kartais žmonės, nors ir nesiskundžia virškinimo negalavimais, bet sako „pavalgiau ir stovi“. Tai reiškia, kad virškinimo procese kažkuris organas dirbo nepakankamai gerai, nesinchroniškai veikė tulžis, kasos sultys ar kuris kitas organas“, - aiškina medikė.
Anot jos maistas turi ne tik būti skanus, bet ir džiuginti akį, maloniai kvepėti. Priešingu atveju  organizmas siųs atmentimo reakcijos signalą – sujauks bendrą koordinaciją, sukels virškinimo sutrikimų.

 
Verta žinoti
Pavalgius žmogaus kasa gamina labai daug fermentų, kurių dažniausiai pakanka mūsų suvalgytam maistui suvirškinti. Tačiau dėl įvairių priežasčių (esamų ar buvusių virškinimo trakto ligų, pakitusio raciono, neįprasto maisto) natūraliai žmogaus kasos išskiriamų fermentų gali trūkti, tada jaučiame sunkumą skrandyje, tempimą, skausmą, sakoma „sustojo skrandis“, „sulėtėjo virškinimas“.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica