Vaiko globa – ne loterija

Ringailė Gvildė
2020-08-07
Su vyru esame dar gana jauni, o savi vaikai jau užauginti. Ne kartą esame svarstę, gal priimti į šeimą globoti vaiką. Tik baugina, kad labai tai ilga procedūra. O ir psichologiškai, sako, nelengva. Kokio pasiruošimo tam reikia?
Virginija, 39 m.
Vaiko globa – ne loterija
Kai kyla mintis vaiką globoti ar įsivaikinti, specialistai tą mintį siūlo subrandinti. Svarbu įvertinti motyvaciją – kodėl aš to noriu, kam man to reikia? Su vaiku gauname ir atsakomybę už jį, tad sprendimas turi būti priimtas atsakingai.

Psichologė - psichoterapeutė Inga Leonavičiūtė pasakoja, kaip tinkamai pasiruošti priimti naują šeimos narį.
 
- Regis vis daugiau žmonių ryžtasi globoti ar įsivaikinti vaikus. Kokie svarbiausi namų darbai prieš žengiant šį žingsnį?
- Pirmiausia, kai kyla mintis vaiką globoti ar įsivaikinti, siūlau tą mintį subrandinti. Svarbu įvertinti motyvaciją – kodėl aš to noriu, kam man to reikia? Su vaiku gauname ir atsakomybę už jį, tad sprendimas turi būti priimtas atsakingai. Be to, tam reikia labai daug širdies. Taip, kaip moteris nešioja vaiką pilve jo besilaukdama, taip reikia pasiruošti ir globojamo vaiko atėjimui į šeimą. Būna taip, kad žmonės nusprendžia įvaikinti iš gailesčio ar sugraudinti įvairių istorijų, tačiau iki galo neįvertina galimybių pasirūpinti vaiku ar nenumato sunkumų, kurie gali kilti į šeimą atėjus vaikui, todėl mokymų metu ar po jų sprendimą įvaikinti ar globoti atideda.

 
- Kas įvertinama mokymų metu? 
- Asmenims, ketinantiems įvaikinti ar globoti yra privalomi mokymai pagal globėjų ir įtėvių rengimo programą. Jie skirti sužinoti apie globos ir įvaikinimo sistemą Lietuvoje, suprasti, kokių praradimų gali būti patyręs tėvų globos netekęs vaikas, kodėl yra svarbu priimti jo istoriją, suprasti savijautą bei kaip tinkamai jam padėti išgyventi trauminę patirtį. Mokymų metu būsimi globėjai ir įtėviai turi atlikti praktines užduotis, tarsi iš vidaus patyrinėti būsimo globotinio ar įvaikio pasaulį, iš anksto išgyventi laukiančius pokyčius šeimoje.
 
- Ateidamas į naują šeimą vaikas atsineša ir savo praeitį...
- Taip, jis atsineša dalį savo istorijos ir mes visuomet žiūrime, kaip šeima, norinti globoti ar įvaikinti, palaiko ryšius su artimaisiais, kaip jie supranta vaiko savo istorijos ir biologinė šeimos – kas yra ne tik tėvai, bet ir seneliai, sesės, broliai - poreikį Nebūtina su jais susitikti, bet praeitį žinoti svarbu. Tai neturi būti slepiama nuo vaiko.
 
- Kaip globotinį integruoti naujoje šeimoje, kai yra ir daugiau vaikų – biologinių?
- Tai priklauso nuo to, kokios lyties ir kokio amžiaus vaikas imamas globon ar įvaikinti, kiek tų vaikų ateina. Integracija į šeimą turi vykti po truputį, vaikui reikia laiko priprasti prie pokyčių. Keičiasi ir šeimos tarpusavio santykiai, ypač, jeigu šeimoje jau yra biologinių vaikų, taip pat ir šeimos santykiai su aplinka. Svarbu numatyti rutiną, palikti „naujam“ vaikui distanciją, jeigu jos reikia, o kartais skirti daugiau dėmesio. Biologiniai vaikai tikrai galvos, kad į šeimą ateis konkurentas tėvų dėmesiui. Bet taip galvojama ir apie brolį ar sesę, kurio susilaukia tie patys tėvai. Tačiau gali būti, kad biologiniai vaikai nebūtinai bus patenkinti tėvų sprendimu, tad reikia juos irgi pripratinti prie šios minties, pokyčio, daug kalbėtis. Jeigu vaikai vyresni, galima klausti ir jų nuomonės, įtraukti į pasirengimo procesą.

 
- Ką daryti, jeigu lūkesčiai sugyventi su nauju šeimos nariu yra dideli, o pradžia pasirodo nelengva?
- Mes globėjus/įtėvius visuomet įspėjame, kad yra medaus mėnuo, kai viskas atrodo nuostabu, gražu ir daug šilumos. Tačiau po to, kai vaikas pradeda jaustis saugiai, jis gali rodyti elgesio sunkumus, demonstruoti pyktį, nepasitenkinimą. Tam reikia būti pasiruošus, dėl to ir yra svarbu sprendimą globoti ar įsivaikinti itin gerai apgalvoti, nusiteikti, kad bus visko. Santykis ir meilė vaikui yra auginama, bet už tai atsakingas suaugęs žmogus, ne vaikas. Su iššūkiais susidoroja ne visos šeimos ir vaikai kartais būna grąžinami į globos namus. Tai skaudi patirtis ir vieniems, ir kitiems. Bet įvaikinimo atveju to pasitaiko rečiau, nei tada, kai vaikas imamas globoti.

 

Svarbu
Būsimiems globėjams ar įtėviams reikalingi gebėjimai:
1. Saugios aplinkos užtikrinimas ir fizinių poreikių tenkinimas.
2. Vaiko raidos poreikių tenkinimas ir raidos sunkumų kompensavimas.
3. Vaiko ryšių su biologine šeima užtikrinimas.
4. Pagalba vaikui užmezgant saugius ir patvarius ryšius.
5. Bendradarbiavimas sprendžiant vaiko ir šeimos problemas.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica