Tradiciniai patiekalai įprasmina šventinį stalą

Aigustė Tavoraitė
2017-12-22
„Kūčios, Kalėdos būna vieną kartą metuose, taigi ir vienkartiniai nukrypimai nuo tradicinio sveikos mitybos režimo neturės reikšmingos įtakos“, – ramina Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto vadovas profesorius Rimantas Stukas ir priduria, kad tradicinių patiekalų ragavimas – neatsiejamas šventės elementas.
Tradiciniai patiekalai įprasmina šventinį stalą
Susėdimo prie stalo per Kūčias ar Kalėdas, valgymo prasmė – tai turėtų būti daugiau nei patiekalas, o paliesti šeimos, giminės istoriją, turėti ir kultūrinį užtaisą

Egzaminas skrandžiui 
R.Stuko pastebėjimu, sveikata ir mityba kasdien dėmesingai besirūpinantiems žmonėms nereikėtų išgyventi, jei per šventes šiems griežtiems principams bus kiek nusižengta.
„Kai kalbame apie sveikos mitybos rekomendacijas, suprantame, kad turime jų nuolatos laikytis. Tikrai nieko baisaus, jei per šventes nuo jų šiek tiek ir nukrypsime. Aišku, ar tai būtų šventės, ar ne, persivalgyti nereikėtų“, - pabrėžė specialistas.

 

„Reikia išmokti mėgautis maistu, kad šventė netaptų skrandžio prikimšimu maisto produktais. Gal sveikata kitą kartą nuo to labai ir nepablogės, bet koks malonumas, kai drabužis veržia ir žmogui sunku kvėpuoti“, – sako profesorius Rimantas Stukas

 
Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad bėda dažniausiai būna ta, jog ne tik suvalgomas didelis maisto kiekis, bet ir sumaišoma daug patiekalų. „Tuomet apkraunamas visas organizmas. Iš karto kenčia virškinamasis traktas, kasos ir skrandžio fermentai ne visada sugeba susitvarkyti su tokiu neįprastai dideliu maisto kiekiu. Būna atvejų, kai paūmėja lėtinės ligos, dėl virškinimo problemų žmonės patenka net ir į ligoninių priėmimo skyrius. Be abejo, čia ir alkoholis blogą darbą padaro. Kiekvienas sąmoningas žmogus supranta, kad jo reikėtų vengti“, – aiškino R.Stukas.
 
Pasisotinama po kąsnelį
Pasak pašnekovo, nors patiekalų ant šventinio stalo būna daug ir įvairių, dažnai jie esti riebesni (nesvarbu, tai augaliniai ar gyvuliniai riebalai), taigi dažniausiai ir mažiau sveiki, paprasta taisyklė – ragauti jų po nedidelį kąsnelį.
 
„Nors iš pradžių „valgome“ akimis, visų šių gražiai atrodančių ir skaniai kvepiančių patiekalų į lėkštę reikėtų dėti po labai nedidelį kiekį – po šaukštą vienos, kitos mišrainės, žuvies gabaliuką. Visų patiekalų paragavus nedideliais kiekiai nelieka rizikos persivalgyti. Juo labiau sotumo jausmas ateina ne iš karto. Taigi vertėtų padaryti ir pauzę tarp valgymų, šventimas neturi būti vien sėdėjimas prie stalo“, – kalbėjo specialistas.

 
Profesorius pridūrė, kad reikia nepamiršti vartoti skysčių – paprasto ar mineralizuoto vandens, gaivos. „Skysčiai sudaro tam tikrą tūrį, padeda maistui įmirkti virškinamosiomis sultimis ir virškinimas būna lengvesnis, – sakė R.Stukas. – Jei jau pajaučiami negalavimai, nevirškina, vargina pilvo pūtimas, reikėtų stengtis pajudėti, pavaikščioti, atsigerti vandens. Kraštutiniu atveju reikia kreiptis į medikus pagalbos.“
 
Perduoda iš kartos į kartą
Nors šventė neturėtų susivesti vien į valgymą, profesorius kartu akcentavo šventinių patiekalų išskirtinę reikšmę. „Gerai, kad tradiciniai lietuviški šventiniai Kūčių, Kalėdų patiekalai nedingsta nuo mūsų stalo. Tai svarbus šventės elementas. Juos valgė mūsų tėvai, seneliai, neretai receptai perduodami iš kartos į kartą, saugomi, stengiamasi išlaikyti receptų autentiškumą. Šis tęstinumas ir įprasmina šventę, suteikia sakralumo.
 
Aišku, šiandien yra galimybių įsigyti jau pagaminto maisto parduotuvėje, tačiau tai, aišku, niekada neatstos namuose ruoštų valgių. Susėdimo prie stalo, valgymo prasmė – tai turėtų būti daugiau nei patiekalas, o paliesti šeimos, giminės istoriją, turėti ir kultūrinį užtaisą“, – kalbėjo R.Stukas.


 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...
  Lukas Pavlavičius: „Noriu pažinti ne tik ligas, bet ir žmogų“

  Lukas Pavlavičius: „Noriu pažinti ne tik ligas, bet ir žmogų“

  Kauno poliklinikos šeimos gydytojas Lukas Pavlavičius teigia, kad jo specialybės atstovai dažnai nuvertinami, esą gali i&sc...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica