Tėveliai, ar paruošėte pamokas?

Greta Vanagienė
2019-11-04
Auginantiesiems mokyklinukus turbūt ne kartą teko prisėsti kartu ruošti ugdymo įstaigos užduotus namų darbus arba... tiesiog atlikti tai už juos. Kad išimtis nevirstų taisykle, o vaikų namų užduotėlės - tėvų konkurencijos lauku „kuris nupiešė gražiau“, kalbamės su vaikų psichologe Ieva Matulioniene.
Tėveliai, ar paruošėte pamokas?
Specialistai pataria tėvams pasiūlyti savo pagalbą tik tuo atveju, jei vaikui sunkiai sekasi atlikti manų darbų užduotis ar reikia ką nors paaiškinti.

Tik patikrinti
I.Matulionienė pastebi, kad tėvai pradinėse klasėse dažnai daro klaidą stebėdami, kaip vaikas ruošia namų darbus, nors pastarieji pagalbos net neprašo.
 

„Tėvams patarčiau neapsileisti nuo pirmų dienų. Vaikams reikalinga įdiegti, kad tai - pareiga, kurią jie privalo atlikti, o tėvai gali tik patikrinti, kaip vaikui sekėsi. Priešingu atveju, sakau tėvams, kad sėdės su vaikais prie namų darbų iki pat dvyliktos klasės. O vaikai nemokės nei chemijos, nei biologijos“, - dėsto vaikų psichologė Ieva Matulionienė.


Specialistė pataria tėvams pasiūlyti savo pagalbą tik tuo atveju, jei vaikui sunkiai sekasi ar reikia ką nors paaiškinti.
 
Susitarti iš anksto
Anot psichologės, pradėjus vaikui lankyti mokyklą svarbu sukurti dienotvarkę, kurios bus laikomasi.
„Reikalinga turėti nusistovėjusią rutiną: grįžus po pamokų namo vaikui pravartu leisti valandą atsipūsti, mažesniems galbūt numigti pietų miego, vėliau nustatytu metu sutelkti dėmesį į namų darbus: pradėti nuo sunkiausių užduočių ir baigti lengvesnėmis“, - pataria I.Matulionienė.
Be to, psichologė pastebi, kad vaikus veikia motyvacija, pavyzdžiui, kuo greičiau atlikus namų darbus liks daugiau laiko žaidimams.
 
Stebėti rezultatus

Kita vertus, specialistė teigia, jog palikti vaikų edukaciją visai be priežiūros tėvams nederėtų. Domėtis, kas vyksta atžalų pasaulyje, privalu.
„Tėvai ugdymo procese turėtų dalyvauti, padėti vaikui iškilus sunkumams. Todėl teisingai elgiasi tie, kurie peržiūri atliktus namų darbus, padeda pataisyti klaidas, paaiškina, ko vaikas nesuprato. Taip šiam būna ramiau nueiti į pamokas. Tos disciplinos, kurios, tėvų akimis, vaikui sekasi gerai, gali būti kuriam laikui neperžiūrimos“, - sako psichologė.
Taigi atsakomybės diegimas nuo pirmų dienų mokykloje yra pirmas indėlis į sėkmingą vaiko ugdymą.

 
Tarp kitko
1993-aisiais Šveicarijoje, Švico kantone, buvo nuspręsta nebeskirti vaikams namų darbų. Pastebėta, kad namų darbų nedariusių Švico mokinių ir kitų kantonų moksleivių pasiekimai nesiskyrė, atvirkščiai: šviciečiai buvo labiau motyvuoti mokytis.
Vis dėlto po ketverių metų, spaudžiant tėvams, kuriems šis siūlymas atrodė nesuprantamas ar net ydingas, esą jų vaikai namuose nesimoko, naujovė buvo atšaukta.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica