Tėveliai, ar paruošėte pamokas?

Greta Vanagienė
2019-11-04
Auginantiesiems mokyklinukus turbūt ne kartą teko prisėsti kartu ruošti ugdymo įstaigos užduotus namų darbus arba... tiesiog atlikti tai už juos. Kad išimtis nevirstų taisykle, o vaikų namų užduotėlės - tėvų konkurencijos lauku „kuris nupiešė gražiau“, kalbamės su vaikų psichologe Ieva Matulioniene.
Tėveliai, ar paruošėte pamokas?
Specialistai pataria tėvams pasiūlyti savo pagalbą tik tuo atveju, jei vaikui sunkiai sekasi atlikti manų darbų užduotis ar reikia ką nors paaiškinti.

Tik patikrinti
I.Matulionienė pastebi, kad tėvai pradinėse klasėse dažnai daro klaidą stebėdami, kaip vaikas ruošia namų darbus, nors pastarieji pagalbos net neprašo.
 

„Tėvams patarčiau neapsileisti nuo pirmų dienų. Vaikams reikalinga įdiegti, kad tai - pareiga, kurią jie privalo atlikti, o tėvai gali tik patikrinti, kaip vaikui sekėsi. Priešingu atveju, sakau tėvams, kad sėdės su vaikais prie namų darbų iki pat dvyliktos klasės. O vaikai nemokės nei chemijos, nei biologijos“, - dėsto vaikų psichologė Ieva Matulionienė.


Specialistė pataria tėvams pasiūlyti savo pagalbą tik tuo atveju, jei vaikui sunkiai sekasi ar reikia ką nors paaiškinti.
 
Susitarti iš anksto
Anot psichologės, pradėjus vaikui lankyti mokyklą svarbu sukurti dienotvarkę, kurios bus laikomasi.
„Reikalinga turėti nusistovėjusią rutiną: grįžus po pamokų namo vaikui pravartu leisti valandą atsipūsti, mažesniems galbūt numigti pietų miego, vėliau nustatytu metu sutelkti dėmesį į namų darbus: pradėti nuo sunkiausių užduočių ir baigti lengvesnėmis“, - pataria I.Matulionienė.
Be to, psichologė pastebi, kad vaikus veikia motyvacija, pavyzdžiui, kuo greičiau atlikus namų darbus liks daugiau laiko žaidimams.
 
Stebėti rezultatus

Kita vertus, specialistė teigia, jog palikti vaikų edukaciją visai be priežiūros tėvams nederėtų. Domėtis, kas vyksta atžalų pasaulyje, privalu.
„Tėvai ugdymo procese turėtų dalyvauti, padėti vaikui iškilus sunkumams. Todėl teisingai elgiasi tie, kurie peržiūri atliktus namų darbus, padeda pataisyti klaidas, paaiškina, ko vaikas nesuprato. Taip šiam būna ramiau nueiti į pamokas. Tos disciplinos, kurios, tėvų akimis, vaikui sekasi gerai, gali būti kuriam laikui neperžiūrimos“, - sako psichologė.
Taigi atsakomybės diegimas nuo pirmų dienų mokykloje yra pirmas indėlis į sėkmingą vaiko ugdymą.

 
Tarp kitko
1993-aisiais Šveicarijoje, Švico kantone, buvo nuspręsta nebeskirti vaikams namų darbų. Pastebėta, kad namų darbų nedariusių Švico mokinių ir kitų kantonų moksleivių pasiekimai nesiskyrė, atvirkščiai: šviciečiai buvo labiau motyvuoti mokytis.
Vis dėlto po ketverių metų, spaudžiant tėvams, kuriems šis siūlymas atrodė nesuprantamas ar net ydingas, esą jų vaikai namuose nesimoko, naujovė buvo atšaukta.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris