Socialinių tinklų magija

Emilija Lipskytė
2022-05-16
Keli mygtukų paspaudimai ir žiūrėk, ekrane galima pamatyti širdžiai mielą veidą. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai laiškai nuo vienos šalies iki kitos nekeliauja kelis mėnesius, galima santykius palaikyti per atstumą. Ir nors socialiniai tinklai įneša į kasdienį gyvenimą nemažai naudos, kartu gali ir pakišti koją.
Socialinių tinklų magija
Mokslininkai nustatė, kad dėl padidėjusio Instagram naudojimo mažėja pasitenkinimas santykiais realiame gyvenime bei padaugėjo konfliktų tarp partnerių.

Teigiamas socialinių tinklų poveikis santykiams:
Padeda išlaikyti ryšį. Remiantis naujausiais tyrimais, socialinių tinklų naudojimas turi teigiamą poveikį socialiniam ryšiui, jei žmonės jais naudojasi. Gyvenime pasitaiko tokių etapų, kai mylimas žmogus apsigyvena už kelių tūkstančių kilometrų. Socialinių tinklų platformos, tokios kaip Instagram, Facebook užtikrina, jog kiekvienas įvykis ar pokytis gyvenime pasiektų kitą žmogų: galima dalintis nuotraukomis, svarbiomis šventėmis, dalyvauti vaizdo pokalbiuose. Kartais gali atrodyti, kad žmogus visai šalia...

 
Pagerina bendravimo įgūdžius. 2020 m. klinikinė psichologė Margaret E. Morris atliko apžvalgą apie tai, kaip įvairių tipų santykius užmezgę žmonės naudoja naujausias technologijas. Mokslininkė išsiaiškino, kad svarbiausia ne tai, kokias technologijas jie naudoja, o tai, kaip jie jas naudoja. Kalbėdama apie romantiškus santykius ji pabrėžia, kad dalijimasis nuotraukomis socialiniuose tinkluose gali būti vienas bendravimo būdų. Be to, ginčo metu, pasirodo, bendravimas žinučių pagalba gali būti naudingas. Tai suteikia žmogui laiko ir erdvės suformuoti tinkamus žodžius, kai pokalbis akis į akį tampa per sudėtingas.
 

„Ginčo metu bendravimas žinutėmis gali būti naudingas. Tai suteikia žmogui laiko ir erdvės suformuoti tinkamus žodžius, kai pokalbis akis į akį tampa per sudėtingas“, – sako klinikinė psichologė Margaret E. Morris.

 
Neigiamas socialinių tinklų poveikis santykiams:
Paskatina funkcinius sutrikimus. Taip, socialiniai tinklai kartais gali padėti spręsti problemas esamuose santykiuose, tačiau kartu gali turėti įtakos gebėjimui užmegzti naujus santykius. Nors kai kurie mokslininkai pažymi, kad reikia daugiau atlikti tyrimų, susijusių su socialiniu nerimu ir socialiniais tinklais, teigiama, jog kai kuriems žmonėms gali pasireikšti funkciniai sutrikimai: jiems tampa nepatogu bendrauti akis į akį.
Pernai Saudo Arabijoje atliktas tyrimas rodo, kad daugiau nei pusė (59 proc.) iš 300 dalyvių teigė, jog ilgalaikis socialinių tinklų naudojimas paveikė jų socialinį bendravimą: turėjo neigiamos įtakos gyvam bendravimui su šeima bei draugais.
 
Sumažėja kokybiškas laikas ir pasitenkinimas santykiais. Per didelis socialinių tinklų naudojimas gali neigiamai paveikti kokybišką laiką, sukelti konfliktus ir sumažinti pasitenkinimą santykiais – nesvarbu, ar jei romantiniai ar ne. Tyrimo metu mokslininkai naudojo Instagram programėlės laiko stebėjimą, kad sužinotų daugiau apie ryšį tarp socialinių tinklų bei pasitenkinimo santykiais. Jie nustatė, kad dėl padidėjusio Instagram naudojimo mažėja pasitenkinimas santykiais realiame gyvenime bei padaugėjo konfliktų tarp partnerių. O to pasekmė – atsiradusi ir priklausomybė Instagram platformai.
 
Galimybė pasukti į kairę. Nors nėra daug empirinių įrodymų, kad socialiniai tinklai susiję su neištikimybe, tyrimų šia tema daugėja. Bendravimas su alternatyviais partneriais gali sukelti nepasitenkinimą santykiais, išsiskyrimą. O socialiniai tinklai suteikia puikiausią galimybę tai daryti. 2017 m. buvo atlikta 338 susituokusių arba kartu gyvenančių porų apklausa. Be santuokos kokybės indekso vertinimo, dalyviams buvo užduodami specifiniai klausimai, susiję su veikla internete, emocijomis ir slaptumu. Nors nedidelė dalis pranešė, kad socialiniuose tinkluose yra buvę neištikimi, tyrėjų teigimu, įtakos tam turėjo santykiuose iškylančios problemos ir negebėjimas jų spręsti.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris