Selenas – nepakeičiamas jaunystės sargas

Aigustė Tavoraitė
2017-10-23
Siekiate, kad mityba kuo labiau padėtų sustiprinti jūsų sveikatą? Turėtumėte nepamiršti visagalio seleno. Šis mikroelementas padeda apsaugoti nuo vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų, mažina jautrumą alergijai, išvalo organizmą nuo sunkiųjų metalų ir kt.
Selenas – nepakeičiamas jaunystės sargas
Kasdien suaugęs žmogus turėtų gauti 50 mikrogramų seleno. Tačiau daug mokslininkų tikina, kad ši norma turėtų būti didesnė – bent 70–100 mikrogramų. Norėdami su maistu gauti pakankamai seleno rinkitės jūros gėrybės, jūrines žuvis, gyvulių kepenis ir inkstus, raumenų mėsą, kiaušinius, pieno produktus.

Atsargos dirvožemyje mažėja
Sakoma, kad selenas žmogui reikalingas kaip oras. Tačiau norint jo gauti pakankamai reikia ir pačiam pasistengti. Paaiškėjo, kad seleno pasaulyje stinga vienam milijardui žmonių, o situacija gali dar labiau pablogėti. Štai Šveicarijos mokslininkai įspėjo, kad jo atsargos gali pasibaigti greičiau nei per 40 metų.
 
Seleną gauname iš augalinės ir gyvulinės kilmės maisto produktų. Jo koncentracija priklauso nuo dirvožemio. Tačiau daugybėje Europos šalių – taip pat Lietuvoje – seleno trūksta. Šį mikroelementą augalai blogiau įsisavina ir dėl intensyvios žemdirbystės. Jo atsargos dirvožemyje gali sekti ir dėl vykstančių gamtos pokyčių. Be to, šiuolaikinės produktų perdirbimo technologijos dar labiau sumažina mus pasiekiamo seleno kiekį.

Bene daugiausiai šio mikroelemento galima pasisavinti iš jūros gėrybių ir mėsos. Todėl seleno vartojimu labai turėtų susirūpinti vegetarai ir veganai.
 
Apsaugo ląsteles
Žmogaus organizme yra 25–30 skirtingų nuo seleno priklausomų fermentų. Jie atsako už ląstelių apsaugą, imuninę sistemą, skydliaukės veiklą, vaisingumą ir kt.
Selenas yra labai svarbus organizmo antioksidacinių procesų dalyvis. Jis stabdo ląstelių senėjimo procesą, todėl žmogus gali ilgiau džiaugtis gyvenimu. Tereikia per dieną suvartoti bent 30 iki 50 mikrogramų šio mikroelemento, kad būtų sumažinta širdies ir kraujagyslių ligų rizika.
 
JAV tyrėjai nustatė, kad trūkstant seleno infarkto galimybė padidėja net 7 kartus, formuojasi širdies nepakankamumas ir kt.
Šis mikroelementas gali sumažinti vėžio tikimybę. Suomių mokslininkai priėjo išvadą, kad žmonėms, kurių seleno koncentracija kraujyje yra mažiausia, turi 11 kartų didesnę riziką susirgti onkologine liga. Prancūzijos ekspertai tvirtina, kad mikroelementas padeda įveikti diabetą.
 

Selenas leidžia imunitetui geriau atlaikyti infekcijų atakas, mažina reumatinius skausmus, jautrumą alerginėms ligoms, padeda išlaikyti sveiką odą, sustiprina plaukus ir nagus, o kartu su cinku ir vitaminais A, C slopina streso hormoną kortizolį.
Seleno ypač reikia gyvenantiems nepalankiomis ekologinėmis sąlygomis žmonėms. Jis sugeba išvalyti organizmą nuo sunkiųjų metalų – švino, gyvsidabrio ir kt.
 
Saldumynai – priešas
Specialistų pastebėjimu, jeigu valgote įvairų subalansuotą maistą, reikiamą kiekį seleno turėtumėte gauti. Kasdieniame valgiaraštyje turi būti visų produktų grupių.

Kasdien suaugęs žmogus turėtų gauti 50 mikrogramų seleno. Tačiau daug mokslininkų tikina, kad ši norma turėtų būti didesnė – bent 70–100 mikrogramų.
 
Norėdami su maistu gauti pakankamai seleno rinkitės jūros gėrybės, jūrines žuvis, gyvulių kepenis ir inkstus, raumenų mėsą, kiaušinius, pieno produktus. Mikroelemento daug turi įvairūs grūdai, riešutai, saulėgrąžos, sezamas, saulėgrąžos, linų sėmenys ir kt. Seleno yra ir česnakuose, svogūnuose, alyvuogių aliejuje, grybuose. Kaip minėjome, jo kiekis produktuose priklauso nuo dirvožemio. Reikia žinoti, kad seleno įsisavinimą blokuoja angliavandeniai. Todėl kontroliuokite tortų, pyragaičių ar sausainių vartojimą.

 
Verta žinoti
Svarbu, kad selenas būtų įsisavinamas kartu su pakankamu vitaminų E ir C kiekiu. Pavyzdžiui, galite paskanauti kepta folijoje žuvimi su žalumynų ir saldžiosios paprikos garnyru, kalmarų salotomis su ryžiais bei svogūnais bei pan.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

   Budinti vaistinė


   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

   Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica