Prevencinė onkologinė programa – bilietas į gyvenimą

Roma Macijauskaitė
2021-02-19
Storosios žarnos (kolorektalinis) vėžys yra vienas iš penkių dažniausiai pasitaikančių vėžio lokalizacijų Lietuvoje. Prevencijos programa siekia kuo anksčiau nustatyti vėžinius pakitimus ir pritaikius gydymą pailginti pacientų gyvenimą.
Prevencinė onkologinė programa – bilietas į gyvenimą
Storosios žarnos vėžio prevencijos programa Lietuvoje veikia jau vienuolikti metai ir jos tikslas – kuo anksčiau nustatyti vėžinius susirgimus storojoje žarnoje ir kuo efektyviau panaudoti gydymo galimybes.

Trečdaliu mažiau
Prakalbus apie pandemiją Santaros klinikų Pilvo chirurgijos centro vadovas abdominalinės chirurgijos gydytojas akademikas prof. Kęstutis Strupas sako, kad nei jis, nei kolegos nepastebėję, kad ligoniai dėl onkologinių ligų būtų bijoję kreiptis į gydymo įstaigą.

 
Tačiau regima, kad gyventojai kur kas mažiau domėjosi profilaktiniais tyrimais – pernai maždaug trisdešimčia procentų sumažėjo gyventojų dalyvavimas Lietuvos prevencinėse onkologinėse programose.  
Storosios žarnos vėžio prevencijos programa Lietuvoje veikia jau vienuolikti metai ir jos tikslas – kuo anksčiau nustatyti vėžinius susirgimus storojoje žarnoje ir kuo efektyviau panaudoti gydymo galimybes.
 
Patikra – nuo 50 metų
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, storosios žarnos vėžio sergamumas didėja nuo penkiasdešimties metų, tad ir profilaktinė programa numatyta 50-75 metų gyventojams. O jei šeimoje yra sirgusių kolorektaliniu vėžiu, storosios žarnos adenomatoze ar polipoze, tokie ligoniai į šią programą gali būti įtraukti jau nuo keturiasdešimties. Pagal patikros programą kas dvejus metus rekomenduojama atlikti slapto kraujo išmatose testą. Jei tyrimas teigiamas, atliekama kolonoskopija (storosios žarnos ištyrimas endoskopu).

 

Teigiama, kad storosios žarnos vėžys – išsivysčiusiose, stabilios ekonomikos šalyse gyvenančių žmonių liga. „Manoma, kad tiek gyvenimo būdas, tiek streso įtaka mėginant prisitaikyti prie greitėjančio gyvenimo tempo, tiek rafinuotas mūsų mitybos būdas, kai gausiai naudojami įvairūs konservantai, gali turėti reikšmės virškinimo rezultatams ir storojo žarnyno ligų dažnėjimui“, – pastebi akademikas prof. Kęstutis Strupas.

 
Tad pastebėjus pakitusį virškinimo sistemos darbą, atsiradusį pilvo pūtimą, burbuliavimą, svorio kritimą be aiškios priežasties, ir jei tai trunka ne mažiau kaip keletą mėnesių, vertėtų sunerimti. Tai yra bendriniai bet kokio onkologinio proceso pirmieji požymiai. Na, o apie storojo žarnyno ligas praneša išmatose atsiradęs kraujas, gleivės. Tai pastebėjus reikėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją.
 
Iššūkis kovoti
Diagnozavus onkologinę ligą parenkamas gydymas. Jis gali būti minimaliai invazinis, chirurginis, gali būti taikoma chemoterapija, spindulinė terapija. „Prieš dvejus metus mūsų iniciatyvinės grupės teikimu patvirtintas naujas storosios žarnos ir tiesiosios žarnos vėžio diagnostikos algoritmas. Tad tikiu, kad per artimiausius penkerius metus storosios žarnos ir diagnostikos, ir gydymo rezultatai turėtų pagerėti“, – tikina Santaros klinikų Pilvo chirurgijos centro vadovas.
 
Iliustruodamas didžiulį medicinos progresą, profesorius pateikia pavyzdį: „Jei prieš dvidešimt metų nustatydavo storosios žarnos vėžį ir metastazes kepenyse, dažniausiai gydytojai tik liūdnai tarpusavyje susižvalgydavo. Šiandien tai yra iššūkis gydytojų komandai kovoti kartu su ligoniu. Net 70 procentų tų, kuriems diagnozuojami tokie užleisti atvejai, gyvena penkerius metus ir ilgiau.“  

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Daniel Naumovas: su koronavirusu žmonės susitvarkys

  Daniel Naumovas: su koronavirusu žmonės susitvarkys

  Santaros klinikų Biobanko vadovas Daniel Naumovas tapo prestižinio „EuCARE“ projekto koordinatoriumi Lietuvoje. Medici...
  Pūslėje - penki litrai šlapimo

  Pūslėje - penki litrai šlapimo

  Jono (71 m.) ligos istorija – detektyvas, kurio kaltininko medikai nerado kelerius metus. Prastai pasijutęs vyriškis ...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Prancūzus COVID-19 užkniso juodai

  Nepaisant protestų ir nusiteikusių prieš privalomą vakcinaciją prancūzų minių, parlamentas ryžtingas – su pandemija kovos tomis priemonėmis, kurios veikia. Nuo šiol nevakcinuotų prancūzų gyvenimas taps itin ribotas, kad būtų kaip įmanoma labiau sumažinta kronaviruso plitimo grėsmė.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokia galva, tokia ir kalba
  Henrikas Vaitiekūnas Kokia galva, tokia ir kalba
  Apie Palangos merą ir psichinę sveikatą
  Palmira Rudalevičienė Apie Palangos merą ir psichinę sveikatą
  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica