Prevencinė onkologinė programa – bilietas į gyvenimą

Roma Macijauskaitė
2021-02-19
Storosios žarnos (kolorektalinis) vėžys yra vienas iš penkių dažniausiai pasitaikančių vėžio lokalizacijų Lietuvoje. Prevencijos programa siekia kuo anksčiau nustatyti vėžinius pakitimus ir pritaikius gydymą pailginti pacientų gyvenimą.
Prevencinė onkologinė programa – bilietas į gyvenimą
Storosios žarnos vėžio prevencijos programa Lietuvoje veikia jau vienuolikti metai ir jos tikslas – kuo anksčiau nustatyti vėžinius susirgimus storojoje žarnoje ir kuo efektyviau panaudoti gydymo galimybes.

Trečdaliu mažiau
Prakalbus apie pandemiją Santaros klinikų Pilvo chirurgijos centro vadovas abdominalinės chirurgijos gydytojas akademikas prof. Kęstutis Strupas sako, kad nei jis, nei kolegos nepastebėję, kad ligoniai dėl onkologinių ligų būtų bijoję kreiptis į gydymo įstaigą.

 
Tačiau regima, kad gyventojai kur kas mažiau domėjosi profilaktiniais tyrimais – pernai maždaug trisdešimčia procentų sumažėjo gyventojų dalyvavimas Lietuvos prevencinėse onkologinėse programose.  
Storosios žarnos vėžio prevencijos programa Lietuvoje veikia jau vienuolikti metai ir jos tikslas – kuo anksčiau nustatyti vėžinius susirgimus storojoje žarnoje ir kuo efektyviau panaudoti gydymo galimybes.
 
Patikra – nuo 50 metų
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, storosios žarnos vėžio sergamumas didėja nuo penkiasdešimties metų, tad ir profilaktinė programa numatyta 50-75 metų gyventojams. O jei šeimoje yra sirgusių kolorektaliniu vėžiu, storosios žarnos adenomatoze ar polipoze, tokie ligoniai į šią programą gali būti įtraukti jau nuo keturiasdešimties. Pagal patikros programą kas dvejus metus rekomenduojama atlikti slapto kraujo išmatose testą. Jei tyrimas teigiamas, atliekama kolonoskopija (storosios žarnos ištyrimas endoskopu).

 

Teigiama, kad storosios žarnos vėžys – išsivysčiusiose, stabilios ekonomikos šalyse gyvenančių žmonių liga. „Manoma, kad tiek gyvenimo būdas, tiek streso įtaka mėginant prisitaikyti prie greitėjančio gyvenimo tempo, tiek rafinuotas mūsų mitybos būdas, kai gausiai naudojami įvairūs konservantai, gali turėti reikšmės virškinimo rezultatams ir storojo žarnyno ligų dažnėjimui“, – pastebi akademikas prof. Kęstutis Strupas.

 
Tad pastebėjus pakitusį virškinimo sistemos darbą, atsiradusį pilvo pūtimą, burbuliavimą, svorio kritimą be aiškios priežasties, ir jei tai trunka ne mažiau kaip keletą mėnesių, vertėtų sunerimti. Tai yra bendriniai bet kokio onkologinio proceso pirmieji požymiai. Na, o apie storojo žarnyno ligas praneša išmatose atsiradęs kraujas, gleivės. Tai pastebėjus reikėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją.
 
Iššūkis kovoti
Diagnozavus onkologinę ligą parenkamas gydymas. Jis gali būti minimaliai invazinis, chirurginis, gali būti taikoma chemoterapija, spindulinė terapija. „Prieš dvejus metus mūsų iniciatyvinės grupės teikimu patvirtintas naujas storosios žarnos ir tiesiosios žarnos vėžio diagnostikos algoritmas. Tad tikiu, kad per artimiausius penkerius metus storosios žarnos ir diagnostikos, ir gydymo rezultatai turėtų pagerėti“, – tikina Santaros klinikų Pilvo chirurgijos centro vadovas.
 
Iliustruodamas didžiulį medicinos progresą, profesorius pateikia pavyzdį: „Jei prieš dvidešimt metų nustatydavo storosios žarnos vėžį ir metastazes kepenyse, dažniausiai gydytojai tik liūdnai tarpusavyje susižvalgydavo. Šiandien tai yra iššūkis gydytojų komandai kovoti kartu su ligoniu. Net 70 procentų tų, kuriems diagnozuojami tokie užleisti atvejai, gyvena penkerius metus ir ilgiau.“  

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris