Prevencinė onkologinė programa – bilietas į gyvenimą

Roma Macijauskaitė
2021-02-19
Storosios žarnos (kolorektalinis) vėžys yra vienas iš penkių dažniausiai pasitaikančių vėžio lokalizacijų Lietuvoje. Prevencijos programa siekia kuo anksčiau nustatyti vėžinius pakitimus ir pritaikius gydymą pailginti pacientų gyvenimą.
Prevencinė onkologinė programa – bilietas į gyvenimą
Storosios žarnos vėžio prevencijos programa Lietuvoje veikia jau vienuolikti metai ir jos tikslas – kuo anksčiau nustatyti vėžinius susirgimus storojoje žarnoje ir kuo efektyviau panaudoti gydymo galimybes.

Trečdaliu mažiau
Prakalbus apie pandemiją Santaros klinikų Pilvo chirurgijos centro vadovas abdominalinės chirurgijos gydytojas akademikas prof. Kęstutis Strupas sako, kad nei jis, nei kolegos nepastebėję, kad ligoniai dėl onkologinių ligų būtų bijoję kreiptis į gydymo įstaigą.

 
Tačiau regima, kad gyventojai kur kas mažiau domėjosi profilaktiniais tyrimais – pernai maždaug trisdešimčia procentų sumažėjo gyventojų dalyvavimas Lietuvos prevencinėse onkologinėse programose.  
Storosios žarnos vėžio prevencijos programa Lietuvoje veikia jau vienuolikti metai ir jos tikslas – kuo anksčiau nustatyti vėžinius susirgimus storojoje žarnoje ir kuo efektyviau panaudoti gydymo galimybes.
 
Patikra – nuo 50 metų
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, storosios žarnos vėžio sergamumas didėja nuo penkiasdešimties metų, tad ir profilaktinė programa numatyta 50-75 metų gyventojams. O jei šeimoje yra sirgusių kolorektaliniu vėžiu, storosios žarnos adenomatoze ar polipoze, tokie ligoniai į šią programą gali būti įtraukti jau nuo keturiasdešimties. Pagal patikros programą kas dvejus metus rekomenduojama atlikti slapto kraujo išmatose testą. Jei tyrimas teigiamas, atliekama kolonoskopija (storosios žarnos ištyrimas endoskopu).

 

Teigiama, kad storosios žarnos vėžys – išsivysčiusiose, stabilios ekonomikos šalyse gyvenančių žmonių liga. „Manoma, kad tiek gyvenimo būdas, tiek streso įtaka mėginant prisitaikyti prie greitėjančio gyvenimo tempo, tiek rafinuotas mūsų mitybos būdas, kai gausiai naudojami įvairūs konservantai, gali turėti reikšmės virškinimo rezultatams ir storojo žarnyno ligų dažnėjimui“, – pastebi akademikas prof. Kęstutis Strupas.

 
Tad pastebėjus pakitusį virškinimo sistemos darbą, atsiradusį pilvo pūtimą, burbuliavimą, svorio kritimą be aiškios priežasties, ir jei tai trunka ne mažiau kaip keletą mėnesių, vertėtų sunerimti. Tai yra bendriniai bet kokio onkologinio proceso pirmieji požymiai. Na, o apie storojo žarnyno ligas praneša išmatose atsiradęs kraujas, gleivės. Tai pastebėjus reikėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją.
 
Iššūkis kovoti
Diagnozavus onkologinę ligą parenkamas gydymas. Jis gali būti minimaliai invazinis, chirurginis, gali būti taikoma chemoterapija, spindulinė terapija. „Prieš dvejus metus mūsų iniciatyvinės grupės teikimu patvirtintas naujas storosios žarnos ir tiesiosios žarnos vėžio diagnostikos algoritmas. Tad tikiu, kad per artimiausius penkerius metus storosios žarnos ir diagnostikos, ir gydymo rezultatai turėtų pagerėti“, – tikina Santaros klinikų Pilvo chirurgijos centro vadovas.
 
Iliustruodamas didžiulį medicinos progresą, profesorius pateikia pavyzdį: „Jei prieš dvidešimt metų nustatydavo storosios žarnos vėžį ir metastazes kepenyse, dažniausiai gydytojai tik liūdnai tarpusavyje susižvalgydavo. Šiandien tai yra iššūkis gydytojų komandai kovoti kartu su ligoniu. Net 70 procentų tų, kuriems diagnozuojami tokie užleisti atvejai, gyvena penkerius metus ir ilgiau.“  

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Antros inksto transplantacijos belaukiant

  Antros inksto transplantacijos belaukiant

  Prieš aštuonerius metus lėtine inkstų liga sergantis Tomas (40 m.) iš mamos gavo antrą gyvenimą – jam b...
  Ligoninei dovanotas vertingas prietaisas suteiks saugumo ir gydytojui, ir pacientui

  Ligoninei dovanotas vertingas prietaisas suteiks saugumo ir gydytojui, ir pacientui

  Respublikinės Šiaulių ligoninės medikams atvežta vertinga dovana. Šiaulių Rotary klubas „Harmonija“, vad...

  Budinti vaistinė


  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Pandemijos pradžioje, kai visame pasaulyje buvo sunku užtikrinti reikiamą apsauginių kaukių kiekį, daug žmonių ėmė jas savaranki&s...
  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtino, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos – patalpos, įranga, dokum...

  Sveikatos horoskopas


  Vasario 1-7 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Ar Joe Bidenas panaikins mirties bausmę?

  Joe Bidenas - pirmasis JAV prezidentas, atvirai priešinęsis mirties bausmei ir ne kartą sakęs, kad baudžiamosios justicijos reforma yra pagrindinis jo administracijos prioritetas. Vienas žingsnių, kurį Baltųjų rūmų galva galėtų žengti vienašališkai, būtų sušvelninti mirties bausmę keturiasdešimt dev...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gerovės valstybės miražai
  Henrikas Vaitiekūnas Gerovės valstybės miražai
  Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Henrikas Vaitiekūnas Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Loterijos – pramoginės kultūros dalis?
  Gediminas Navaitis Loterijos – pramoginės kultūros dalis?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica