Popamokinė veikla: kada perlenkiama lazda

Aigustė Tavoraitė
2017-09-14
Dar vienas nemažas tėvų galvos skausmas prasidėjus mokslo metams – kuo gi užimti vaikus likusią dienos dalį po mokyklos. Specialistai įspėja, kad būrelių paieškos neturėtų tapti suaugusiųjų užgaidų tenkinimu.
Popamokinė veikla: kada perlenkiama lazda
Ieškant popamokinės veiklos daugiau dėmesio derėtų skirti ne tam, kas neišeina, bet atvirkščiai – daugiau lavinti stipriąsias vaiko puses, auginti kompetenciją toje srityje, kuri jam sekasi. Ypač vyresniame amžiuje prioritetas turėtų būti teikiamas tokiai veiklai, kur padeda augti kaip asmenybei.

Kada derėtų skatinti
Psichologės Jūratės Bortkevičienės įsitikinimu, padėti vaikui įsiklausyti į pomėgius ir skatinti eiti į būrelius būtina. Tačiau kai kuriais atvejais lazdos perlenkti nereikėtų. 
 

„Tikrai nerekomenduoju perkrauti ir spausti lankyti būrelius ikimokyklio amžiaus vaikus ir besimokančiuosius prailgintoje dienos grupėje. Tokio amžiaus atžaloms reikia pakankamai pabūti namuose su tėvais, tiesiog pabendrauti su jais, taip pat nepamiršti pakankamai laiko skirti žaidimams“, – pabrėžė psichologė Jūratė Bortkevičienė.

 

Kitas dalykas, specialistės manymu, jei pradinukas praleidžia mokykloje tik pusę dienos. Kaip natūralu yra ir tai, kad jau vyresnis būdamas paauglys pats atranda tai, kas labiausiai patinka. „Tuomet užpildyti vaiko dieną papildomais užsiėmimais, ypač sportiniais, itin skatintina. Turėdami daugiau laisvo laiko paaugliai prisigalvoja ir ne vien naudingos veiklos“, – pastebėjo J.Bortkevičienė.
 
Kur yra proto ribos
Psichologė pabrėžė, jog svarbu suvokti, kad būrelį renkasi ne tėvai, o vaikas.
„Jei jis vakare parsivežamas visiškai išvargęs ir griūna į lovą nieko nenorėdamas, vadinasi, vaikas nėra laimingas ir jo gyvenimas nėra surikiuotas teisingai. Taigi prieš leisdami vaiką į būrelį tėvai pirmiausia patys sau turėtų atsakyti į klausimą, kodėl tą daro. Ar norima pasigirti atžalos gebėjimais, pasirodyti prieš kitus?
 
Į būrelį vaikas neturėtų būti leidžiamas vien dėl to, kad vaikas ko nors išmoktų. Taip pat netinkamas požiūris – siekis surasti atžalai popamokinės veiklos, nes „taip daro visi“. Arba manymas, kad kiti atveju būsiu blogas tėtis ar mama“, – kalbėjo psichologė.

 
Be abejo, visai kita kalba, kai vaikas pats veržiasi lankyti būrelį. „Tuomet ir jokio „amžiaus cenzo“ nereikėtų ieškoti. „Kiek pavyzdžių, kai vaiko akys dega ir jie padarys bet ką, kad tik galėtų po mokyklos užsiimti savo mylima veikla. Tokie vaikai iškart išsiskiria ir jų realizacijai tik reikia atverti kelius“, – sakė J.Bortkevičienė.
 
Mokyti atsakomybės
Dar viena įsidėmėtina taisyklė – būrelį lankyti reikėtų bent pusmetį, o kartais – ir visą sezoną (devynis mėnesius). „Dažnai būna taip, kad nuėjęs vos į kelis užsiėmimus vaikas pasiskundžia nepatinkančiu mokytoju, užsiėmimų pobūdžiu, ne tais draugais, ir pareiškia, kad daugiau nelankys.
 
Ir suaugusieji leidžia mesti būrelį net vaikui neįdėjus pakankamai pastangų, nesuvokus, ar ta veikla tikrai patinka. Reikia ugdyti atsakomybę – vaikas turi įdėti pastangų, mokytis pasiekti“, – aiškino J.Bortkevičienė.
Pasak jos, geriausia taktika – dar prieš renkantis būrelį susėsti pasikalbėti su vaiku – ko jis pats tikisi. „Pagrindine motyvacija neturėtų būti tai, kad būrelį lanko draugai“, – pabrėžė specialistė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Lygija Baranauskienė (66 m.) iš Šakių r. pademonstravo nepaprastą valią – antrojo tipo diabetu serganti moteri...
  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Vasarą susitinkant su draugais, aplankant tėvus ir gimines pokalbis neretai užsisuka apie sveikatą ir ligų įtaką kasdieniam gyveni...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Susipažinkite su apgaule: netikros ligos istorijos internete

  Kartu su naujomis bendravimo galimybėmis internetu, atsivėrė ir papildomos grėsmės. Alabamos universiteto klinikinės psichiatrijos profesorius dr. Marcas Feldmanas teigia, kad kuriasi nauja pacientų grupė – „Miunhauzenai internete“, kurie suvaidina ligą, siekdami dėmesio. Apie vieną tokį atvejį pasakoja detektyvė Taryn Wright ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena
  Į savo vartus...
  Henrikas Vaitiekūnas Į savo vartus...
  Tiesa, subalansuota visiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tiesa, subalansuota visiems

  Naujas numeris



























  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica