Plaukai pražilsta ne tik dėl amžiaus?

www.lsveikata.lt
2017-12-04
Retą kurį džiugina išdavikiškai tikrąjį amžių atskleidžiantys žili plaukai. Ypač moterims, nepaisant dabar plintančios sidabrinių sruogų mados, tai sukelia daug rūpesčio. Dar blogiau, jei pražilstama gerokai anksčiau laiko. Kas sąlygoja šį procesą, ar įmanoma jį kaip nors paveikti?
Plaukai pražilsta ne tik dėl amžiaus?
Esama tokio principo 50/50/50. Vadinasi, 50 procentų sulaukusiųjų 50 metų amžiaus turės 50 proc. žilų plaukų.

Plaukų spalva priklauso nuo melanino – pigmento, suteikiančio spalvą ne tik jiems, bet ir odai. Teigiama, kad plaukai papilkėja todėl, kad senatvėje pradeda sparčiai mažėti melanino kiekis, taip pat jis nepasiekia plauko.
 
Senatvės galia
Esama tokio principo 50/50/50. Vadinasi, 50 procentų sulaukusiųjų 50 metų amžiaus turės 50 proc. žilų plaukų. Šis principas buvo patikrintas specialiu tyrimu, kurio metu paaiškėjo, kad 74 proc. žmonių, kurių amžius – 45–65 metai, vidutiniškai turi 27 proc. žilų plaukų. Paprastai jų pradeda atsirasti link trisdešimties metų. Tačiau viskas individualu – tai gali nutikti ir anksčiau.

 
Genetika ima viršų?
Jei tėvai pradėjo žilti anksti, tikėtina, kad jūsų laukia toks pats likimas. Tačiau jei tai nutiko vėlai, jūs irgi turite šansą pražilti tik senatvėje. Be to, ne mažiau svarbi yra ir rasė. Pavyzdžiui, baltaodžiai gali pradėti žilti jau sulaukę 30 metų, azijiečiai – gerokai peržengę 30-ies slenkstį, o afroamerikiečiai – sulaukę daugiau kaip 40 metų. Anksčiausiai pražyla raudonplaukiai.

 
Įdomu
Visi plaukai ant kūno – tiek ant krūtinės, tiek apatinėje kūno dalyje, gali pabalti. Tačiau įdomu tai, kad žilimo procesas vyksta skirtingu greičiu. Taigi, nieko keisto, jeigu vienų vyrų barzda būna sniego baltumo, o plaukai - ryškiai juodi.


Kaltos ligos?

Melatonino gamybą slopinti gali skydliaukės sutrikimai, autoimuninės ligos, tai gali būti chemoterapijos pasekmė ir kt. Be to, yra tokia liga progerija, kuomet žmogus susensta daug greičiau ir miršta jauname amžiuje.
 
Vitamino B12 deficitas
Vienų mokslininkų nuomone, svarbus vaidmuo kalbant apie žilimą tenka B grupės vitaminams. Apskritai stokojant vitamino B12  arba prastai jį pasisavinant plaukai greičiau ima sparčiau kristi. Taigi vertėtų nepamiršti į racioną įtraukti B grupės vitaminų turinčių produktų.

 
Streso žala
Esama ir tokios mokslininkų nuomonės, kad itin svarbus veiksnys – bene kiekvieną žingsnį lydintis stresas. Visgi tai patvirtinančių tyrimų kol kas stokojama. Tačiau vienas tyrimas atskleidė, kad ilgalaikė reakcija į priešišką situaciją gali pažeisti DNR ir sukelti senėjimo procesus anksčiau nei norėtumėte.


Verta žinoti
Kaip ir odos, taip ir plaukų būklei itin daug įtakos turi rūkymas. Ne vienas tyrimas atskleidė rūkymo ir ankstyvo pražilimo ryšį. Užkietėję rūkaliai iki 30-ies metų pražyla net 2,5 karto dažniau.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica