Pasitikrink imunitetą dar prieš ligai paplintant!

Evelina Machova
2019-04-30
Po tymų protrūkio specialistai prakalbo, kad ir daugiau ligų, kurios, atrodo, jau buvo suvaldytos skiepais, grasina grįžti. Todėl Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistai ragina savo sveikata pasirūpinti iš anksto, nelaukiant ligų protrūkių, ir atlikti imuniteto tyrimus.
Pasitikrink imunitetą dar prieš ligai paplintant!
Tymais užsikrečia maždaug 9 iš 10 imuniteto šiai ligai neturinčių žmonių.

Protrūkių laukti neverta

„Tiek bakterijos, tiek ir virusai nuolat yra mūsų aplinkoje, bet kai visuotinis imunitetas stiprus, jie neturi galimybių plisti. Tačiau imunitetui silpnėjant, gali kilti ligų protrūkiai, nusinešantys ne vieną gyvybę“, – sako NVSPL Klinikinių tyrimų skriaus vedėjas Algirdas Griškevičius.

 
Tymai pastaruoju metu turbūt vienas labiausiai nerimą keliančių žodžių. Apie šią pavojingą ir lengvai plintančią ligą dauguma jau buvo pamiršę. Nors ji valdoma skiepais, kai aplink niekas neserga, žmonės ima manyti, kad skiepytis kaip ir nereikia. Kilus abejonėms, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai primena, kad šiandien sudarytos visos galimybės imuniteto tyrimams, kurie parodo žmogaus atsparumą tam tikroms ligoms, atlikti. Nieko keisto, kad šiuo metu vieni populiariausių yra imuniteto tyrimai dėl atsparumo tymams.
 
Vis dėlto NVSPL Klinikinių tyrimų skriaus vedėjas Algirdas Griškevičius ragina nelaukti kitų ligų protrūkių – imunitetą vertėtų pasitikrinti reguliariai. Tuomet tyrimų atsakymo tenka laukti trumpiau, o jei tyrimas parodys, kad imuniteto neturite, galėsite pasiskiepyti laiku.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro skelbiamais duomenimis, tymais užsikrečia maždaug 9 iš 10 imuniteto šiai ligai neturinčių žmonių. Beje, tymų protrūkiui įtakos turi ir tai, kad didėja neskiepytų vaikų koncentracija. Specialistų teigimu, tymai – pirmoji kregždė, bylojanti apie tai, jog galimi ir kitų, įprastai skiepais suvaldomų, ligų protrūkiai.


Svarbu 
NVSPL laboratorijoje galima išsitirti ir sužinoti, ar turite imunitetą dėl kokliušo, hepatito B viruso, hepatito A viruso, difterijos, stabligės, erkinio encefalito. Šios ligos, nors ir valdomos skiepais, juos reikia kas kelerius metus pakartoti.

 
Priklauso nuo imuniteto
Visuomenės sveikatos specialistai perspėja, jog yra nemaža tikimybė, kad sugrįš ir kitos skiepais valdomos ligos, pavyzdžiui, poliomielitas, difterija ir kt. Tokios rizikos neatmeta ir A.Griškevičius. Jei skiepų apimtys mažėja, visuotinis imunitetas silpsta, užkrečiamosioms ligoms plisti sudaromos puikios sąlygos.
„Tokių ligų kaip tymai, poliomielitas, stabligė ar difterija atvejais skiepai veikia ribotą laiką. Maždaug kas dešimt metų reikia revakcinuotis, idant jaustumeisi saugus. Kiek vakcina bus veiksminga, taip pat priklauso ir nuo žmogaus imuniteto. Pavyzdžiui, nuo erkinio encefalito revakcinuotis reikėtų kas trejus metus.

 
Tiesa, kaip rodo tyrimai, kai kurie žmonės šiai ligai atsparumą tebeturi ir po penkerių metų. Nuo ko tai priklauso? Nuo žmogaus susidūrimo su liga ar jos sukėlėjais dažnumo. Pavyzdžiui, anksčiau žmonės nuo tymų buvo skiepijami vieną kartą, vėliau nuspręsta vakcinuoti du kartus, kad susidarytų reikiamas antikūnų kiekis“, – aiškina A.Griškevičius.
Todėl, pasak jo, imuniteto tyrimus patartina atlikti reguliariai, ypač esant dideliems rizikos veiksniams. „Tiek bakterijos, tiek ir virusai nuolat yra mūsų aplinkoje, bet kai visuotinis imunitetas stiprus, jie neturi galimybių plisti. Tačiau visuotiniam imunitetui silpnėjant, gali kilti ligų protrūkiai, nusinešantys ne vieną gyvybę“, – sako A.Griškevičius.

 
Verta žinoti
Tymų IgG klasės antikūnų tyrimas parodo, ar tiriamasis buvo susidūręs su šia infekcija, sirgęs ja, ar skiepytas nuo jos vaikystėje. Tai – kiekybinis tyrimas. Aukštas specifinių antikūnų titras, kitaip tariant, jų kiekis, parodo, ar žmogus atsparus infekcijai. Tačiau jei tyrimas neigiamas arba antikūnų kiekis labai mažas, virusui patekus į organizmą antikūnų titras gali būti nepakankamas, kad jį neutralizuotų.

Lietuvoje nuo tymų vaikai skiepijami nuo 1964 metų. Priklausomai nuo amžiaus, žmogus gali būti skiepytas 1 arba 2 kartus. Taigi, suaugusieji jau turėtų būti paskiepyti arba persirgę. Tačiau net tokie asmenys gali neturėti specifinių tymų antikūnų arba turėti jų nepakankamą kiekį tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, dėl nepakankamo individualaus organizmo imuninio atsako.
Tymų IgG klasės antikūnų tyrimas atliekamas per 5–7 darbo dienas ir NVSPL kainuoja kone perpus pigiau nei privačiose laboratorijose.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica