Odos priežiūra: laikas, kai norisi gaivos

Aigustė Tavoraitė
2019-04-08
Dienomis jau įsitvirtinus pliusinei lauko temperatūrai metas keisti ir odos priežiūros ritualus bei peržiūrėti kosmetikos priemonių krepšelį. Specialistai primena: pagrindinė užduotis orui vis labiau šylant – užtikrinti pakankamą drėgmės kiekį ir pasirūpinti apsauga nuo saulės.
Odos priežiūra: laikas, kai norisi gaivos
Dabar – paskutinės dienos, kada galima atlikti profesionalias rūgštines procedūras. Mat po jos viršutinis raginis odos sluoksnis yra pašalinamas ir oda tampa jautresnė bei labiau pažeidžiama saulės spindulių.

Svarbiausia – drėkinti
Pasak natūralios kosmetikos „Manilla“ įkūrėjos, gydytojos Rūtos Merkytės-Elekšienės, termometro stulpeliams pasiekus 3–5 laipsnius šilumos, žiemą buvusi įprasta odos priežiūros rutina apsiverčia aukštyn kojomis. „Kadangi santykinė drėgmė lauke susivienodina su patalpose esančia ir nebėra tokio ryškaus odos garavimo, galima pradėti nakčiai odą maitinti, o dienai – drėkinti, t.y. priešingai, nei darėme žiemą. Drėkinančios priemonės yra lengvesnės, malonesnės, o nakčiai odą reikėtų pamaitinti, kad ji regeneruotų, atsigautų, ląstelės atsinaujintų“, – patarė ji.
Kalbėdama apie konkrečias priemones, gydytoja pabrėžė, kad atėjus šiltesniam sezonui pirmenybė turi būti teikiama toms, kurios pagamintos vandens pagrindu. Esant aukštesnei temperatūrai, žmogaus poros būna labiau atsivėrusios, taigi išgarina daugiau drėgmės, tad reiktų rinktis priemones, kurios labiau drėkina.

 

„Vietoj žiemą naudotų kremų šiltuoju metu pirmenybę reikia teikti emulsijoms, sudėtyje turinčioms daug mažiau aliejų, arba geliniu pagrindu pagamintoms priemonėms – veido želė, veido, paakių gelius. Labai populiari priemonė šiltuoju metu – tonikas arba hidrolatas, skirtas atgaivinti, sudrėkinti odą. Jį galima naudoti ne tik veidui, bet ir kūnui. Paprastai tokioje priemonėje būna papildomų ekstraktų, kurie ne tik sudrėkina, bet ir pamaitina odą. Iš esmės pagrindinė taisyklė – kuo temperatūra aukštesnė, tuo odą reikia drėkinti labiau“, – akcentavo gydytoja Rūta Merkytė-Elekšienė.

 
Apsaugą didinti pamažu
Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad šiuo pereinamuoju laiku iš žiemos į šiltąjį metų sezoną ypač svarbu pasirūpinti apsauga nuo saulės. „Reiktų pastebėti, kad daug žmonių klaidingai mano, kad žiemą priemonių su SPF apsauga naudoti išvis nereikia, o vos pasirodžius pirmiesiems saulės spinduliams renkasi kuo stipresnio indekso apsauginę priemonę. Taip daryti neteisinga, nes saulė ir ultravioletiniai spinduliai odą veikia visus metus – žiemą ir vasarą, ryte ir vakare, tiek esant debesuotai, tiek giedrai dienai. Taip, didesnis intensyvus ir poveikis odai yra saulėtą vasaros dieną, bet poveikio pakanka ir apsiniaukusią dieną“, – kalbėjo gydytoja.
 
Jos pastebėjimu, svarbiausia apsaugą nuo saulės didinti palengva. „Jei žiemą naudojote SPF 15, atėjus pavasariui reikėtų po truputį kelti skaičių iki 20, 30 ir panašiai. Saulės apsauga yra būtina, nes UVB spinduliai sukelia odos ląstelių pažaidas ir gali išsivystyti odos vėžys. Kitas dalykas – UVB spinduliai yra labai fitotoksiški ir sukelia ląstelių senėjimą ir todėl atsiranda daugiau raukšlelių, pigmentinių dėmelių, dėl to oda greičiau sensta. Tad jei norime turėti gražią, jaunatvišką, skaisčią odą, reiktų tepti visas atviras vietas, ne tik veidą“, – aiškino R.Merkytė-Elekšienė.
Kita vertus, priminė gydytoja, labai kruopščiai tepdami SPF apsaugine priemone visą kūną, užkertame galimybę organizmui pasigaminti vitamino D (kurio stoka mūsų krašte yra didžiulė), mat pagrindinis jo šaltinis yra saulės spinduliai.
 
Paskutinė proga rūgštinėms procedūroms

Gydytoja priminė, kad dabar – paskutinės dienos, kada galima atlikti profesionalias rūgštines procedūras: „Po tokios procedūros, kai pylingai atliekami su didelės koncentracijos rūgštimi, viršutinis raginis odos sluoksnis yra pašalinamas, oda tampa jautresnė ir labiau pažeidžiama saulės spindulių. Tad kol dar saulė nėra tokia intensyvi, šiuo metu dar galima „suspėti į traukinį“ ir atlikti procedūrą. Vis dėlto nereikia jos maišyti su pakankamai silpnomis namų sąlygomis naudojamomis kosmetikos priemonėmis su rūgštimis. Kai jų koncentracija nedidelė (yra įvairios kaukės, pylingai, serumai), jas galima naudoti ir dabar, ir vasarą tepant prieš SPF apsaugą.“

 
Verta žinoti
50 proc. odos būklės priklauso nuo genetikos, 20 proc. – nuo mūsų gyvenimo būdo (sporto, miego, darbo-poilsio režimo, mitybos), 30 proc. – nuo kosmetikos priemonių, kurias renkamės, ir nuo odos priežiūros rutinos. Taigi pirmiausia reiktų išsiaiškinti, kaip profesionalai pataria prižiūrėti odą.
Normalus odos Ph yra 4,7, t.y. rūgštinis, todėl naudojant labai geras kosmetines priemones, bet prausiant veidą su šarminiu muilu, rezultato gero tikėtis nereikėtų. Kosmetikos priemonės gaminamos atsižvelgiant į tam tikrą odos tipą (sausa, riebi, mišri) kartu pritaikant ir rūgštingumą. Riebios odos apykaitą labai gerai reguliuoja tie produktai, kurių Ph yra labiau rūgštinė (pavyzdžiui, 4,5). Sausai odai reikia labiau šarminių produktų – Ph tuomet bus apie 6,5–7.
 
Individualus kosmetikos parinkimas yra labai svarbus. Kai žmonės nežinodami odos tipo perka priemones tik pagal funkciją, pavyzdžiui, skirtą drėkinti odą, tačiau neatsižvelgia, tai skirta sausai ar riebiai odai, galima sulaukti neigiamų pasekmių – porų kišimosi, komedonų, inkštirų, spuogelių atsiradimo.
Ne mažiau svarbu, kad gaminys atliktų ne tik pirminę funkciją: pavyzdžiui, šampūnas ne tik išplautų plaukus, bet ir pamaitintų, sudrėkintų, prisotintų įvairiomis medžiagomis, mikroelementais, aliejais. Todėl visada reikėtų pasidomėti produkto sudėtimi.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica