Objektyvacija – naujas terminas santykių istorijoje

www.lsveikata.lt
2019-12-20
Kur riba tarp sveikos traukos ir objektyvacijos? Kaip suprasti, ar partneris mato jumyse gyvą žmogų, turintį pliusų ir minusų, ar priima jus kaip objektą, turintį tam tikrų jaudinančių savybių? Santykių specialistė, psichologė Eliša Perrin sudarė sąrašą požymių, padėsiančių tai išsiaiškinti.
Objektyvacija – naujas terminas santykių istorijoje
Vyras ar moteris, kurie į kitą žmogų žiūri kaip į objektą, siekia tik savo poreikių patenkinimo. Jie nesugeba kito vertinti kaip asmenybės, todėl negali užmegzti brandžių santykių, ypač romantinių ir seksualinių.

Problema, apie kurią neseniai pradėta rašyti, pavadinta objektyvacija. Seksualinių santykių kontekste tai yra kontaktas, kai vienas kitame manome ne asmenybę, o „daiktą“, objektą poreikiams tenkinti. Psichoanalitikė E.Perrin daugelį metų nagrinėja porų santykius. Ji teigia: „Neseni tyrimai rodo, kad objetyvacija gali būti susijusi su seksualiniu reikalavimu romantiniuose santykiuose. Tiesa, labiau nerimą kelia tai, kad šis reiškinys statistiškai yra susijęs su seksualine prievarta.“
Tad kaip nustatyti skirtumą tarp objektyvacijos ir sveikos traukos? Kokie signalai gali įspėti, kad santykiuose ar tik susipažinus reikia būti itin atsargiam?
 

Nebrandus protas
Pirmiausia ekspertė siūlo išsiaiškinti, kas turi įtakos žmogui, kai jis stengiasi fiziškai objektyvuoti kitą: „Tas, kuris taip elgiasi, yra nebrandaus proto. Kai esame jauni, pasaulis mums susideda iš daugelio smulkių detalių. Reikia sulaukti brandos, kad galėtum tas detales sujungti į visumą. Jeigu nepasiekėme brandos, į kitus dažniausiai žiūrime kaip į „objektus“, kurie tarnauja tam tikriems mūsų poreikiams patenkinti arba atlikti kokį vaidmenį vienokiu ar kitokiu momentu. Ankstyvuoju periodu, kai dar negalime savimi pasirūpinti savarankiškai, tai normalus brendimo etapas. Vis dėlto sveika raida savyje akumuliuoja pagarbą kitiems kaip žmonėms, turintiems savas teises, poreikius, ribojimus, geras ar blogas charakterio savybes. Vyras ar moteris, kurie į kitą žmogų žiūri kaip į objektą, siekia tik savo poreikių patenkinimo. Jie nesugeba kito vertinti kaip asmenybės, todėl negali užmegzti brandžių santykių, ypač romantinių ir seksualinių.“
 
Kaip atpažinti objektyvaciją?
1. Dažniausiai sveika trauka nefokusuojama į atskiras kūno dalis ar išvaizdą, pavyzdžiui, drabužį. Tokia trauka teikia malonumą nuo kūno ar įvaizdžio grožio, po kuriais slepiasi asmenybė.
2. Jausdamas silpnybę kokiems nors niuansams brandus žmogus pastebės ir įvertins juos partneryje kaip jo asmenybės dalį. Pavyzdžiui, jeigu vyras „užsisiklinęs“, kad moteris avėtų aukštakulnius, jis gali šį įvaizdį atskirti nuo jos kaip asmenybės – juk bet kuri kita moteris irgi gali tokią avėti. Kita vertus, jei jis sako jai komplimentą, nes sportas suformavo jos kojas tokias, kad tai puikiai pabrėžia aukštas kulnas, greičiausiai jis vertina šią moterį kaip žmogų, turintį įpročių, kurie daro ją išskirtinę.
3. Brandus žmogus ir apie kitus kalbės kaip apie asmenybes. Jis nedalija pasaulio į juodą ir baltą, todėl gali apie viršininką, draugus ar artimuosius kalbėti kaip apie žmones, turinčius ir gerų ir blogų bruožų. Į objektyvizaciją linkęs asmuo kitus vertina tik kaip „gerus“ arba „blogus“.

 
4. Objektyvuoti linkusysis retai būna empatiškas. Mat kai matome kitą kaip asmenybę, galime į pasaulį pažvelgti jo akimis, pastebėti panašumus ir skirtumus su savimi, pažinti stipriąsias ir silpnąsias to žmogaus savybes, simpatijas ir antipatijas.
„Jeigu susitikinėjate su tuo, kuris, kaip jums atrodo, nepajėgia įsijausti į jūsų ar kitų situaciją, atkreipkite dėmesį, koks jo santykis su jūsų kūnu, - teigia E.Perrin. – Galbūt pastebėsite ir kitus požymius, kad esate objektyvizuojamas.“
5. Į objektyvaciją linkęs asmuo ypatingą pasitenkinimą jaučia užsiimdamas tam tikrais seksualiniai veiksmais, liesdamas tam tikrą kūno dalį. Tai skiriasi nuo intymaus artumo su tuo, kuris kitą priima vispusiškai, įskaitant ir kūnišką kontaktą.
 
„Objektyvacija – skubaus poreikio patenkinimas. Kai tik tai įvyksta, subjekto dėmesys krypsta kitur, pavyzdžiui, į kito jo poreikio tenkinimą“, - aiškina ekspertė.
Ji primena, kad darydami išvadas, turite žinoti: kraštutinumai - itin reti, vadinasi, visi požymiai labai retai bus būdingi vienam žmogui, kaip ir vienas požymis.
„Stebėkite santykių raidą. O svarbiausia save – kaip jaučiatės juos puoselėdami. Kai kas nors jus objektyvins, jausitės mažiau vertinami. Be to, ir jūsų pačių poreikis gali būti paviršutiniškas ar trumpalaikis. Galite pastebėti, kad jūsų dėmesys ir protas sutelktas atspėti, ką šiuo metu jaučia partneris. Tai gali sukelti susikaustymo ir nenatūralumo jausmą. Ir galbūt tai susiję su tuo, jog esate objektyvinamas“, - sako psichoanalitikė ir priduria, kad svarbiausia stebėti išvardintus požymius, nes jie gali tapti daug rimtesnių problemų šaukliais.
 
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris