Nuo per­de­gi­mo gelbs­ti kū­ry­ba

Greta Vanagienė
2019-12-18
Šven­ti­nis pre­ky­bos cen­trų siau­tu­lys įsu­ka. Me­di­kai sa­ko: ka­lė­di­nių do­va­nų ruo­ši­mas gal­vot­rū­kiu ne­tap­tų, jei do­va­no­tu­me bent da­le­lę nuo sa­vęs. Dar dau­giau – kū­ry­ba ir mie­lų nie­ku­čių ga­my­ba ne tik pra­džiu­gi­na ar­ti­mą, bet ir vei­kia kaip pa­na­cė­ja nuo pro­fe­si­nio per­de­gi­mo. Tam tiks­lui me­di­kai bu­ria­si į me­ni­nę gru­pę.
Nuo per­de­gi­mo gelbs­ti kū­ry­ba
„Šiais metais toks netradicinis senukas po eglute. Tai pats pirmas darbas, kuriam jau maždaug 30 me¬tų“, - dalinasi skulptūros darbais medicinos slaugytoja Laimutė Murauskaitė.

Nu­si­ra­mi­ni­mo bū­das

„Mie­li ko­le­gos! Kaip ži­nia, ge­riau­sia pro­fi­lak­ti­ka nuo pro­fe­si­nio per­de­gi­mo – kū­ry­ba. Ti­kiu, jog jūs pa­žįs­ta­te ne­ma­žai ko­le­gų, už­si­i­man­čių kū­ry­bi­ne veik­la. Siū­lau su­si­bur­ti į kū­ry­bi­nį me­di­kų klu­bą, ku­ris leis­tų ben­drau­ti tar­pu­sa­vy­je pri­so­ti­nus sie­lą džiaugs­mo ir gro­žio. Ben­drom jė­gom, vie­ni ki­tus pa­lai­ky­si­me, pa­si­džiaug­si­me“, - ko­le­gas kvie­čia gru­pės ini­cia­to­rė me­di­ci­nos slau­gy­to­ja Lai­mu­tė Mu­raus­kai­tė.


Mo­te­ris įsi­ti­ki­nu­si, kad dau­ge­lis me­di­kų tu­ri kū­ry­bi­nę sa­vo pu­sę. Be to, anot jos, ne­ma­ža da­lis me­di­kų yra bai­gę mu­zi­kos mo­kyk­lą: kas gro­ja pia­ni­nu, kas grie­žia smui­ku.

„Ne­bū­čiau kū­ru­si to­kios gru­pės, jei ne­bū­čiau pa­ste­bė­ju­si tarp me­di­kų di­de­lės gau­sos kū­ry­bi­nin­kų. Kar­tą dar­be vy­ko šven­ti­nė mu­gė – nu­ste­bau, kiek daug jų ku­ria rank­dar­bių: siu­va lė­les, ga­mi­na pa­puo­ša­lus, mui­lą, ta­po“, - var­di­na mo­te­ris.
Lai­mu­tė pri­pa­žįs­ta, kad su­kur­ti so­cia­li­nė­je erd­vė­je gru­pę me­di­ci­nos dar­buo­to­jams, kur jie ga­lė­tų pa­si­da­lin­ti kū­ry­bi­niais dar­bais, pa­ska­ti­no su­ju­di­mas dėl dar­be pa­ti­ria­mo mo­bin­go.
„Me­di­kų dar­bas iš­se­ki­na psi­cho­lo­giš­kai, ne re­tas jau­čia­si per­de­gęs. Dėl to kiek­vie­nas sten­gia­si at­ras­ti ho­bį, ku­ris ati­trauk­tų ir at­pa­lai­duo­tų nuo kas­die­nių sun­ku­mų dar­be – li­gų, mir­čių, kan­čios. Vi­są tai vei­kia kiek­vie­ną me­di­ką. Nors už­si­de­da­me kau­kę, esą su­pran­ta­me, jog tai gy­ve­ni­mas ir nuo to nepa­si­slėp­si, vi­du­je dėl kiek­vie­no slau­go­mo ar gy­do­mo pa­cien­to iš­gy­ve­na­me“, - at­vi­rau­ja ji.
Pa­ti Lai­mu­tė sun­kų dar­bą li­go­ni­nė­je at­sve­ria skulp­tū­ra. Mo­te­ris sa­ko mo­lio min­ky­mas jai pa­de­da sun­kiu gy­ve­ni­mo mo­men­tu. „Lip­dy­da­ma per­tei­kiu emo­ci­jas, min­tis, iš­gy­ve­ni­mus. Tar­si skulp­tū­ro­je pa­lik­čiau vi­sas ne­gan­das, o pati iš­si­lais­vin­čiau nuo slo­gių min­čių, sun­ku­mų“, - sa­ko slau­gy­to­ja.
 
Rank­dar­biai – kaip me­di­ta­ci­ja

Šei­mos gy­dy­to­ja Jur­ga Dū­die­nė ieš­ko­da­ma bū­dų, kaip at­gau­ti ra­my­bę po in­ten­sy­vių dar­bų ima­si lė­lių siu­vi­mo, dar­bo su vil­na, pa­puo­ša­lų ga­my­bos. Ka­lė­dų me­tas jai – lai­kas ne tik rank­dar­biais pa­le­pin­ti sie­lą, bet ir mie­lo­mis do­va­nė­lė­mis pra­džiu­gin­ti ar­ti­muo­sius.
„Man to­kie smul­kūs kū­ry­bi­niai dar­bai – nė­ri­mas, vė­li­mas – ge­riau­sia me­di­ta­ci­ja. Kai dar­bą ku­riu kon­kre­čiam žmo­gui, daug apie jį gal­vo­ju, su­de­du daug ge­rų min­čių“, - sa­ko ji. Gy­dy­to­ja džiau­gia­si, kad taip pa­vyks­ta iš­veng­ti spūs­čių pre­ky­bos cen­truo­se, o ar­ti­mie­ji gau­na pra­smin­gas, tik­ras do­va­nas: „Sa­vo­mis ran­ko­mis pa­siū­tos lė­lės daug mie­les­nės. Drau­gų vai­kai jas ga­vę nuo­šir­džiai džiau­gia­si. Na­muo­se puo­se­lė­ja­me na­tū­ra­lu­mą, net ir eg­lu­tę puo­šia­me sa­vo ga­my­bos žais­liu­kais.“


 
Ne ma­žiau iš­ra­din­gais dar­bais so­cia­li­nė­je erd­vė­je da­li­na­si ir ki­ti me­di­kai. Gy­dy­to­ja odon­to­lo­gė Ri­ta Kar­do­nai­tė su­si­rū­pi­no ap­lin­kos de­ko­ra­ci­ja.
„Tuoj pra­dė­si­me karš­čiuo­ti Ka­lė­do­mis. Gal pa­tiks toks pa­si­puo­ši­mas? Me­džia­ga - ne­skal­dy­tos mal­kos, nu­pjau­tas įstri­žai vie­nas ga­las, ant ku­rio mau­na­ma pa­siū­ta ke­pu­rai­tė. Barz­da - bal­ti da­žai, akys - juo­das mar­ke­ris. Ne­ti­kė­tai pa­pras­ta ir la­bai mie­la“, - da­li­na­si Ri­ta.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris