Nudegus saulėje liaudiškos priemonės – tik kraštutiniu atveju

Greta Vanagienė
2019-06-13
Nors vasarą organizmas saulės lepinamas vitaminu D, nuo intensyvių jos vonių kenčia mūsų oda. Bėrimus, alergines reakcijas, nudegimus ir patinimus specialistai visų pirma siūlo gydyti specialiomis priemonėmis, o savigydą ir liaudiškus metodus pataria atidėti į šalį.
Nudegus saulėje liaudiškos priemonės – tik kraštutiniu atveju
Gydytojai įspėja: pirmoji pagalba nudegusiai odai neturėtų būti liaudiškos priemonės – tai daugiau kraštutinė pagalba, kai specialaus preparato nėra galimybės įsigyti.

Lydi raudonis, pūslės

Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos gydytoja dermatovenerologė, Infekcinių ir uždegiminių odos bei gleivinės ligų sektoriaus vadovė Vesta Kučinskienė sako, kad trukmės, kiek galima sveikai degintis saulėje, nėra. Mat tai priklauso nuo žmogaus odos tipo, vartojamų medikamentų, saulės intensyvumo. Pirmieji požymiai, kurie rodo, kad saulės gavote per daug, ant odos bus matomi iškart.

 
„Visų pirma nudegusią vietą ima skaudėti, ji parausta, patinsta. Tai būna pirmieji odos uždegimo požymiai. Vėliau gali atsirasti pūslių – formuotis odos eritema. Tai - odos infekcinė liga, kurią lydi bėrimas, skausmingas raudonis“, - aiškina specialistė.

Pasireikšti alerginė reakcija, anot medikės, gali ir vartojant tam tikrus medikamentus, kurių informaciniame lapelyje yra nurodyta vengti tiesioginių saulės spindulių, bet to nepaisoma. V.Kučinskienė įspėja, kad žmonėms odos reakciją į saulę gali sukelti net ir kai kurios maisto medžiagos, oda gali reaguoti ir tiesiog į šviesą.
 
„Sergant dilgėline dėl saulės šviesos ant odos atsiranda specifinis bėrimas - pūslės dekolte zonoje, ant rankų kojų, ar net veido. Dar viena odos uždegiminė reakcija į ultravioletinius spindulius – fotodermatitas. Bėrimas pūslėmis pasireiškia prisilietus prie tam tikrų augalų, pavyzdžiui, rūtų ir iškart atsidūrus saulėje“. Tokiais atvejai nei kefyras, nei kremas nepadės, turi būti specializuotas tepaliukas nuo dilgėlinės.
 
Liaudiškos priemonė netinka
Dermatovenerologė sako pirmoji pagalba nudegusiai odai neturėtų būti liaudiškos priemonės – tai daugiau kraštutinė pagalba, kai specialaus preparato nėra galimybės įsigyti.
„Kefyras ar kiti liaudiški metodai gal ir gali kiek padėti, bet niekad nežinai, kaip oda sureaguos – vietoje laukto pagerėjimo galima pasidaryti didesnės bėdos. Vis dėlto, jei nudegimą lydi alerginės reakcijos, reikalinga gydyti specializuotomis priemonėmis - kremais ar tepalais, skirtais žaizdoms ir nudegimams. Taip pat skausmą malšinančiomis, žaizdą nuo bakterijų saugančiomis ir skatinančiomis odos gijimo procesus“, - teigia specialistė.


 
Kaip atpažinti dilgėlinę
Dilgėlinės simptomai gali trukti nuo kelių minučių, mėnesių ar net metų. 
Dažniausiai pasitaikantys dilgėlinės požymiai yra šie:
Dilgėlinės paburkimai gali atsirasti bet kurioje kūno srityje; gali keisti formą, judėti, išnyksta ir vėl per trumpą laiką pasirodyti.
Pagal iškilimus: dilgėlinė paprastai pasireiškia raudonos arba odos spalvos paburkimais su aiškiais kraštais, kurie paprastai staiga atsiranda ir lygiai taip pat greitai praeina.
Paspaudus raudoną dilgėlinės paburkimą per jo centrą, šis pabąla.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica