Metas uogienėms!

Ringailė Gvildė
2021-07-19
Socialiniai tinklai pradeda pildytis didesniais ir mažesniais šeimininkučių pasidalijimais, kiek uogienių šią vasarą jau privirė ar ketina virti. Mitybos konsultantė, dietistė, knygos „Sveika ir gardu“ autorė Indrė Trusovė sako, jog uogienė neturėtų būti dažnesnis pasirinkimas nei šviežia uoga ar vaisius, bet jei jau norisi virti ir pasilikti žiemai – verta ieškoti sveikesnių alternatyvų.
Metas uogienėms!
Šviežios uogos visuomet bus geriau už uogienę, o trintos geriau nei virtos. Bet pasmaližiauti uogiene retkarčiais gali sau leisti kiekvienas.

Gaminti, bet nesugadinti
Rasti geresnę uogienės versiją, visuomet verta stengtis: trumpiau virti uogas, naudoti cukrų, kurio reikia mažiau, arba galima uogas virti tradiciškai, ilgai ir kilogramui jų naudoti kilogramą cukraus – tuomet vertė pastebimai skirsis.
 

„Šiais laikais jau yra cukraus alternatyvų, kuomet nemažiau gardžiai uogienei pakanka bent tris kartus mažiau cukraus. Aš esu už tokias alternatyvas, vietoje to tradicinio kilogramo“, – sako mitybos konsultantė Indrė Trusovė.

 
Parduotuvių lentynose esančios uogienės, pasak dietistės, sudėtimi niekuomet neprilygs virtoms namuose. Masinės prekybos uogienėse gausu tiek cukraus, tiek kitų konservantų, maisto dažiklių, o ir uogos jose nėra rinktinės. Kalbant apie pridėtinį cukrų, pirktinėse uogienėse jo yra tiek, kad kai kuriais atvejais net populiarieji gazuoti gėrimai saldiklių gausa neprilygsta.

 
I.Trusovė įspėja, jog verdant uogienes pagal močiučių receptus, jas galima ir namuose sugadinti taip, kad sveikatai bus tikrai nepalanku. „Įsivaizduokite, jeigu sakome, jog stiklinėje kolos yra keli šaukšteliai cukraus, uogienėje, kurią verdant dėta bent kilogramas cukraus, jo viename šaukštelyje yra dar daugiau“, – sako I.Trusovė ir priduria, jog galime būti tikri tik dėl to, kas pačių gaminta namuose, kai žinome, kiek ir ko įdėjome, kokiu būdu gaminome. Dėl to ir verta stengtis ieškoti tiek sveikesnių konservantų alternatyvų, dėti mažiau cukraus, trumpiau virti. „Nepamirkite, kad tiek vaisiai, tiek uogos cukraus sudėtyje turi ir patys, tad negadinkime to, ko galime negadinti, antraip bus cukrus cukruotas ir tuomet jau sakysime, kad tai yra tik nesveikai gardu“, – sako Indrė.
 
Vis dėlto tiksliai pasakyti, kiek maistinių savybių išgaruoja su kiekviena virimo minute konkrečiam produktui, neįmanoma, mat daug kas priklauso nuo to, kur ir kaip augo vaisius ar uoga, kiek prinokęs ir kt. Tiesa, dietistė pabrėžia, jog pervirti uogų ar vaisių nereikėtų, mat ilgai verdant jie praranda maistinę vertę.
 
Virti nebūtina
Apskritai kalbant apie uogienes, sveikatai palankių dalykų, pasak mitybos konsultantės, jose nereikėtų ieškoti. Beje, kuo puikiausia uogienė gali ir būti ir nevirta, ir nesaldinta. „Sutrinkite turimas uogas ir užšaldykite, bus puikiausia, kiek įmanoma natūrali uogienė be pridėtinių saldiklių ar konservantų. Na, bet jei jau daug uogų pažėrė derlius ar sodybas turintys giminaičiai, žinoma, visų neužšaldysite, dalį teks virti“, – sako I.Trusovė ir patikina, kad trintos bei užšaldytos uogos ar vaisiai gali stovėti ne ką trumpiau, nei virtos uogienės, be to taip bus išlaikoma maistinė vertė ir išvengta konservantų. Svarbiausia pasirinkti sandarius indus.
 
Dietistė perspėja, jog ne visos uogos ar vaisiai leisis paverčiami uogiene. Tokios smulkios uogos kaip serbentai greičiausiai bus tik vasaros malonumas ir daugiausia naudos teiks švieži. Lengviausiai tiek trinti, tiek virti pasiduoda braškės, avietės, trešnės ar vyšnios, obuoliai ar kriaušės.
 

Keisti įpročius
Nors vasara lepina gardžiomis uogomis, sveikatai palankiausia jas valgyti neapdorotas ir palikti tai tikru vasaros malonumu. Na, o jei jau uogienes gaminti norisi, reikėtų bent nepersistengti jomis gardinti patiekalų ir visame kame jausti saiką. „Konsultuodama lietuvius dėl mitybos, pastebiu, kad mūsuose itin stipriai įsišaknijusi uogienių ir grietinių kultūra maistui gardinti. Kažkodėl manoma, jog jeigu uogienę virė močiutė, ji gi – dietinė. Toli gražu! Jeigu supylė kilogramą cukraus, ji nei sveika, nei dietinė – kas, kad uogos iš babos daržo. Tai tas pats, kaip sakyti, kad bulvė yra dietinis maistas, nes daržovė.
 
Vis dar tenka daug šviesti apie tai, kaip rinktis sveikatai palankesnes alternatyvas“, – pasakoja I.Trosovė ir priduria, jog lietuviai itin sunkiai įsileidžia sveikesnes alternatyvas į maisto racioną, o vėliau patys kenčia nuo jų pasirinkimų sukeltų problemų. Dietistė primena, jog uoga visuomet bus geriau už uogienę, o trintos uogos geriau nei virtos. Bet pasmaližiauti retkarčiais gali sau leisti kiekvienas.

 

Braškių uogienės per dešimti minučių receptas pagal Indrę Trusovę

Reikės:
1 kg braškių,
1 nedidelio greipfruto,
50ml vandens,
350 g cukraus,
Braškes gerai nuplaukite, nuskabykite kotelius ir lapelius. Išimkite greipfruto minkštimą. Į puodą suberkite braškes, vandenį ir tik pradėjus garuoti pilkite cukrų. Nuolat maišykite, o pradėjus burbuliuoti sudėkite greipfrutą ir pavirkite dar 2 minutes. Iš viso virti pakanka vos 10 min.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Lygija Baranauskienė (66 m.) iš Šakių r. pademonstravo nepaprastą valią – antrojo tipo diabetu serganti moteri...
  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Vasarą susitinkant su draugais, aplankant tėvus ir gimines pokalbis neretai užsisuka apie sveikatą ir ligų įtaką kasdieniam gyveni...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Susipažinkite su apgaule: netikros ligos istorijos internete

  Kartu su naujomis bendravimo galimybėmis internetu, atsivėrė ir papildomos grėsmės. Alabamos universiteto klinikinės psichiatrijos profesorius dr. Marcas Feldmanas teigia, kad kuriasi nauja pacientų grupė – „Miunhauzenai internete“, kurie suvaidina ligą, siekdami dėmesio. Apie vieną tokį atvejį pasakoja detektyvė Taryn Wright ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena
  Į savo vartus...
  Henrikas Vaitiekūnas Į savo vartus...
  Tiesa, subalansuota visiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tiesa, subalansuota visiems

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica