Maistas be glitimo: ar tai tik nauja mada?

Aida Žemaitytė
2018-09-27
Retas kuris nesame girdėję apie glitimą, bet ar iš tiesų suprantame, kas tai yra? Dažniausias atsakymas, matyt, būtų, kad „glitimas yra blogas dalykas ir jo reikia vengti“. Vis dėlto pagrindinė taisyklė, kurią turėtume žinoti, ta, kad glitimas – baltymas, randamas tokiuose grūduose kaip kviečiai, miežiai, rugiai. Kai kuriems žmonėms į organizmą patekęs glitimas sukelia pilvo skausmus, pūtimą, bėrimą, nuovargį ir virškinamojo trakto problemas. Bet ar tai galioja visiems?
Maistas be glitimo: ar tai tik nauja mada?
Didžiajai daliai žmonių glitimas jokių sveikatos sutrikimų nesukelia ir nesukels, todėl jiems vertinti maistą vien pagal šį kriterijų („su“ ar „be“) nėra tikslinga.

Gydytoja dietologė Barbora Jarašūnė sako, kad šiuo metu tiek visuomenėje, tiek mokslo pasaulyje susidomėjimas glitimu bei kviečių poveikiu organizmui yra išaugęs. „Vyksta daugybė mokslinių tyrimų – nuo glitimo biocheminių ypatumų iki vaistų jo sukeliamoms ligoms gydyti. Pavyzdžiui, yra duomenų, jog organizmo toleranciją glitimui gali veikti ne tik genetiniai ypatumai, bet netgi tam tikri virusai. Šiuo metu daugėja įrodymų, kad ne tik gliadinas („toksiškasis“ glitimo komponentas), bet ir kiti kviečių, rugių bei miežių komponentai gali sukelti vadinamuosius glitimo netoleravimo simptomus. Be to, vis dažniau glitimo netoleravimo simptomai siejami ne su išskirtinai glitimu, o su vadinamųjų FODMAP (fermentuojamų oligo-, di- ir monosacharidų bei poliolių) netoleravimu, būdingų dirgliosios žarnos sindromui“, – apie naujausius tyrimus sako gydytoja.
 
Ar tikrai sveikiau? 

„Atkreipkite dėmesį, jog atskiriems laikotarpiams būdingos tam tikros mitybos „mados“ ir maisto komponentų skirstymas į „geruosius“ ir „bloguosius“. Prisiminkime, juk buvo metas, kai dėl daugumos sveikatos negandų kaltinti baltymai, vėliau – riebalai, druska ar pagal taisykles „nesuderintas“ maistas. Šiuo metu „kaltinamųjų suole“ atsidūrė angliavandeniai ir glitimas“, – vardina pašnekovė.
Didžiajai daliai žmonių glitimas jokių sveikatos sutrikimų nesukelia ir nesukels, todėl jiems vertinti maistą vien pagal šį kriterijų („su“ ar „be“) nėra tikslinga.
 

Anot dietologės Barboros Jarašūnės, daug svarbiau yra atkreipti dėmesį į tai, kaip stipriai maistas yra perdirbtas, ir koks priedų kiekis panaudotas pramoninės gamybos metu. Dietologė apibendrina, kad užrašas „be glitimo“ ar „gluten-free“ plačiąja prasme nereiškia „sveikesnis“ ar „naudingesnis sveikatai“.

 
Kai maistas be glitimo – būtinybė 
„Žmonėms, kuriems pasireiškia glitimo sukelti sveikatos sutrikimai, maistas be jo šiuo metu yra vienintelis gydymo būdas. Pavyzdžiui, celiakija sergantis vaikas, laikydamasis giežtos beglitiminės dietos, užaugs sveikas, normalaus ūgio ir svorio. O jeigu ignoruosime esamą situaciją? Tuomet gali sutrikti jo augimas ir brendimas paauglystėje. Taigi, jei galimai glitimo netoleruojančiam asmeniui jo atsisakius išnyksta varginę simptomai ir ženkliai pagerėja gyvenimo kokybė, to irgi negalima pavadinti tik mada“, – sako gydytoja.
 
Požymiai, kad netoleruojate glitimo

B.Jarašūnė sako, kad yra keletas glitimo sukeliamų sutrikimų formų. Anot jos, pati sunkiausia ir geriausiai ištyrinėta yra autoimuninė liga – celiakija, kuria gali sirgti maždaug 0,6-1 proc. pasaulio gyventojų. „Šis sutrikimas gali prasidėti bet kuriame amžiuje, ir yra susijęs su tam tikrais asmens genetiniais ypatumais“, – aiškina gydytoja.
Pašnekovė išskiria ir kitą glitimo sukeliamą sutrikimą – glitimo netoleravimą, kuris įvardinamas kaip tam tikra neigiama organizmo reakcija į glitimą be kraujo antikūnų ar plonosios žarnos pakitimų. Šiuo atveju žmonės skundžiasi pilvo skausmais, pūtimu ar tuštinimosi sutrikimais, galvos, sąnarių skausmais ar bendru silpnumu, kuris pajuntamas praėjus vos keletui valandų, o kartais – net keletui dienų, po glitimo turinčio maisto suvartojimo.
 
Kuo pakeisti? 
Gydytoja dietologė sako, kad dietos be glitimo esmė – visiškas kviečių, rugių ir miežių atsisakymas. Pasak jos, šie grūdai, ypač nerafinuoti, sveikiems žmonėms yra puikus skaidulų, B grupės vitaminų, baltymų, mangano, fosforo, seleno, magnio bei kitų medžiagų šaltinis, tačiau tiems, kurie netoleruoja glitimo, pastaruosius reikėtų išbraukti iš raciono ir ieškoti kuo įvairesnių  alternatyvų.

 
Populiariausios alternatyvos be glitimo
Grikiai ir jų miltai, kukurūzai ir jų miltai, ryžiai ir jų miltai, bulvių miltai ir bulvių krakmolas, bolivinė balanda ir jų miltai, riešutų (migdolų, kokosų, lazdynų ir kiti) ir sėklų (linų sėmenų, moliūgų) miltai, žirnių miltai, pupelės ir pupelių miltai.
Nedideli avižų kiekiai vartotini, tačiau dėl galimos kryžminės taršos jas reikėtų rinktis apdairiai (ieškoti žymėjimo „be glitimo“). Išmėginkite soras, sorgas, burnočius, tapijoką.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica