Maistas be glitimo: ar tai tik nauja mada?

Aida Žemaitytė
2018-09-27
Retas kuris nesame girdėję apie glitimą, bet ar iš tiesų suprantame, kas tai yra? Dažniausias atsakymas, matyt, būtų, kad „glitimas yra blogas dalykas ir jo reikia vengti“. Vis dėlto pagrindinė taisyklė, kurią turėtume žinoti, ta, kad glitimas – baltymas, randamas tokiuose grūduose kaip kviečiai, miežiai, rugiai. Kai kuriems žmonėms į organizmą patekęs glitimas sukelia pilvo skausmus, pūtimą, bėrimą, nuovargį ir virškinamojo trakto problemas. Bet ar tai galioja visiems?
Maistas be glitimo: ar tai tik nauja mada?
Didžiajai daliai žmonių glitimas jokių sveikatos sutrikimų nesukelia ir nesukels, todėl jiems vertinti maistą vien pagal šį kriterijų („su“ ar „be“) nėra tikslinga.

Gydytoja dietologė Barbora Jarašūnė sako, kad šiuo metu tiek visuomenėje, tiek mokslo pasaulyje susidomėjimas glitimu bei kviečių poveikiu organizmui yra išaugęs. „Vyksta daugybė mokslinių tyrimų – nuo glitimo biocheminių ypatumų iki vaistų jo sukeliamoms ligoms gydyti. Pavyzdžiui, yra duomenų, jog organizmo toleranciją glitimui gali veikti ne tik genetiniai ypatumai, bet netgi tam tikri virusai. Šiuo metu daugėja įrodymų, kad ne tik gliadinas („toksiškasis“ glitimo komponentas), bet ir kiti kviečių, rugių bei miežių komponentai gali sukelti vadinamuosius glitimo netoleravimo simptomus. Be to, vis dažniau glitimo netoleravimo simptomai siejami ne su išskirtinai glitimu, o su vadinamųjų FODMAP (fermentuojamų oligo-, di- ir monosacharidų bei poliolių) netoleravimu, būdingų dirgliosios žarnos sindromui“, – apie naujausius tyrimus sako gydytoja.
 
Ar tikrai sveikiau? 

„Atkreipkite dėmesį, jog atskiriems laikotarpiams būdingos tam tikros mitybos „mados“ ir maisto komponentų skirstymas į „geruosius“ ir „bloguosius“. Prisiminkime, juk buvo metas, kai dėl daugumos sveikatos negandų kaltinti baltymai, vėliau – riebalai, druska ar pagal taisykles „nesuderintas“ maistas. Šiuo metu „kaltinamųjų suole“ atsidūrė angliavandeniai ir glitimas“, – vardina pašnekovė.
Didžiajai daliai žmonių glitimas jokių sveikatos sutrikimų nesukelia ir nesukels, todėl jiems vertinti maistą vien pagal šį kriterijų („su“ ar „be“) nėra tikslinga.
 

Anot dietologės Barboros Jarašūnės, daug svarbiau yra atkreipti dėmesį į tai, kaip stipriai maistas yra perdirbtas, ir koks priedų kiekis panaudotas pramoninės gamybos metu. Dietologė apibendrina, kad užrašas „be glitimo“ ar „gluten-free“ plačiąja prasme nereiškia „sveikesnis“ ar „naudingesnis sveikatai“.

 
Kai maistas be glitimo – būtinybė 
„Žmonėms, kuriems pasireiškia glitimo sukelti sveikatos sutrikimai, maistas be jo šiuo metu yra vienintelis gydymo būdas. Pavyzdžiui, celiakija sergantis vaikas, laikydamasis giežtos beglitiminės dietos, užaugs sveikas, normalaus ūgio ir svorio. O jeigu ignoruosime esamą situaciją? Tuomet gali sutrikti jo augimas ir brendimas paauglystėje. Taigi, jei galimai glitimo netoleruojančiam asmeniui jo atsisakius išnyksta varginę simptomai ir ženkliai pagerėja gyvenimo kokybė, to irgi negalima pavadinti tik mada“, – sako gydytoja.
 
Požymiai, kad netoleruojate glitimo

B.Jarašūnė sako, kad yra keletas glitimo sukeliamų sutrikimų formų. Anot jos, pati sunkiausia ir geriausiai ištyrinėta yra autoimuninė liga – celiakija, kuria gali sirgti maždaug 0,6-1 proc. pasaulio gyventojų. „Šis sutrikimas gali prasidėti bet kuriame amžiuje, ir yra susijęs su tam tikrais asmens genetiniais ypatumais“, – aiškina gydytoja.
Pašnekovė išskiria ir kitą glitimo sukeliamą sutrikimą – glitimo netoleravimą, kuris įvardinamas kaip tam tikra neigiama organizmo reakcija į glitimą be kraujo antikūnų ar plonosios žarnos pakitimų. Šiuo atveju žmonės skundžiasi pilvo skausmais, pūtimu ar tuštinimosi sutrikimais, galvos, sąnarių skausmais ar bendru silpnumu, kuris pajuntamas praėjus vos keletui valandų, o kartais – net keletui dienų, po glitimo turinčio maisto suvartojimo.
 
Kuo pakeisti? 
Gydytoja dietologė sako, kad dietos be glitimo esmė – visiškas kviečių, rugių ir miežių atsisakymas. Pasak jos, šie grūdai, ypač nerafinuoti, sveikiems žmonėms yra puikus skaidulų, B grupės vitaminų, baltymų, mangano, fosforo, seleno, magnio bei kitų medžiagų šaltinis, tačiau tiems, kurie netoleruoja glitimo, pastaruosius reikėtų išbraukti iš raciono ir ieškoti kuo įvairesnių  alternatyvų.

 
Populiariausios alternatyvos be glitimo
Grikiai ir jų miltai, kukurūzai ir jų miltai, ryžiai ir jų miltai, bulvių miltai ir bulvių krakmolas, bolivinė balanda ir jų miltai, riešutų (migdolų, kokosų, lazdynų ir kiti) ir sėklų (linų sėmenų, moliūgų) miltai, žirnių miltai, pupelės ir pupelių miltai.
Nedideli avižų kiekiai vartotini, tačiau dėl galimos kryžminės taršos jas reikėtų rinktis apdairiai (ieškoti žymėjimo „be glitimo“). Išmėginkite soras, sorgas, burnočius, tapijoką.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Serialo „Adolescence“ pamokos: patyčios turi slaptą kodą

    Neseniai „Netflix“ pristatytas britų mini serialas „Adolescence“ (liet. „Paauglystė“) per kelias savaites tapo žiūrimiausiu kūriniu platformoje ir sukėlė audringas diskusijas tarp tėvų, pedagogų ir psichologų. Pastarieji neatsistebi, kaip giliai filme nagrinėjama skaitmeninės prarajos tarp kartų te...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris