Kuksando: vėl išmokime kvėpuoti

Aida Žemaitytė
2018-09-24
Dabar daug kalbame apie kvėpavimą. Ar tai reiškia, kad žmonės nebemoka kvėpuoti?
Toma Kumžienė, Vilniuje veikiančio Nacionalinio kuksando centro įkūrėja, sako, kad, deja, taisyklingą kvėpavimą šiuolaikinis žmogus visai užmiršo.
Kuksando: vėl išmokime kvėpuoti
Žmogaus, sistemingai praktikuojančio kuksando, pirmiausia pasikeičia laikysena: jis išsitiesia, pakelia aukštyn galvą, eisena tampa grakšti. Taip pat pradingsta nemiga, ramiau reaguojama į kasdienį stresą. O svarbiausia – atsiranda daugiau energijos, žvalumo pakanka iki vėlaus vakaro, užmiegama ramiai ir pabundama pailsėjus.

Kai gydytojas prašo: „Giliai įkvėpk!“, ką mes darome? Aukštai pakeliame pečius, nevalingai įtempiame nugarą, kaklą... Deja, toks kvėpavimas sukelia nervingumą, baimę, nerimą, įtampą ir hiperventiliaciją, kuri yra daugybės klastingų ligų priežastis.Kaip atsipalaiduoti kūnui, nuraminti protą ir emocijas? Anot T.Kumžienės, atsakymo toli ieškoti nereikia, o verta atsigręžti į kuksando – senovinį korėjiečių mokymą apie žmogaus gyvybinę energiją, kurią galima sustiprinti specialiais judesio pratimais ir giliu diafragminiu kvėpavimu.
 
Kaip išmokti kvėpuoti?

„Kvėpuokime taip, kaip kvėpuoja kūdikiai! – šypsosi T.Kumžienė. – Žiūrėkite, kūdikis kvėpuoja pilvuku – jis linksmas, nes taip kvėpuojant gaminasi daug serotonino, kitaip dar vadinamo laimės hormono. Kūdikis truputį nusnūsta ir vėl žvalus! Taip yra todėl, kad toks kvėpavimas atkuria energiją. Vos gimęs kūdikis kvėpuoja teisingiausiai. Paskui vaikas auga ir vis daugiau mąsto – ir vis daugiau energijos (ir deguonies) reikia smegenims, kvėpavimas kyla aukštyn. Energijos centras irgi pakyla aukštyn. O tai jau streso ir įvairių negalavimų priežastis!“

 
Pašnekovė siūlo nenusiminti, nes sugrįžti atgal, „prisiminti“ vaiko kvėpavimą įmanoma. Tik tam reikia noro ir šiek tiek – laiko. „Kuksando turi veiksmingą metodiką, kurios esmė – dešimtys kvėpavimo meditavimo pozų. Šis metodas buvo atrastas prieš tūkstančius metų. Logiška kuksando sistema laiptelis po laiptelio leidžia atskleisti žmogaus kūno ir dvasios gebėjimus“, – sako T.Kumžienė ir priduria, kad Kuksando moko kvėpuoti giliai ir ramiai.
 
Diafragma – antroji širdis?
Anot kuksando mokytojos, diafragma yra kone svarbiausias raumuo – jis atsakingas ne tik už mūsų fizinę, bet ir dvasinę būklę. „Kai kvėpuojame pilvu, diafragma juda 10–15 cm amplitude. Per šį judesį savaip masažuojami vidaus organai – jie visi juda, slysta vienas kito atžvilgiu. Per vieną įkvėpimą inkstas pasislenka 4–6 cm. Taigi, galime sakyti, kad kvėpuojant pilvu inkstas vaikšto ir mankštinasi. Kai kvėpuojame krūtine, diafragma juda tik 2–3 cm. Tada kraujotaka nebūna optimali, kaupiasi įvairios nuosėdos, formuojasi druskos ir akmenys“, – sako T.Kumžienė ir apibendrina, kad kvėpuojant pilvu, t.y. giliau, bet rečiau, pasisaviname daugiau deguonies, o kvėpuodami krūtine įkvepiame tik paviršutiniškai, „pasiimame“ mažai deguonies.
 
Kaip pasikeičia žmogus, sistemingai praktikuojantis kuksando, išmokęs taisyklingai kvėpuojanti? T.Kumžienė sako, kad pirmiausia pasikeičia jo laikysena: jis išsitiesia, pakelia aukštyn galvą, eisena tampa grakšti. Taip pat pradingsta nemiga, ramiau reaguojama į kasdienį stresą. O svarbiausia – atsiranda daugiau energijos, žvalumo pakanka iki vėlaus vakaro, užmiegama ramiai ir pabundama pailsėjus.

„Be to, kuksando pratimai gerina lankstumą, stiprina raumenis ir kaulus. Meditacija lavina ištvermę, gebėjimą susikaupti ir kantrybę. Stiprėja kūnas, imuninė sistema, nurimsta protas. Po kuksando pratybų jaučiame, kaip sustiprėjo mūsų energija. Kodėl? Nes kuksando pratybos atkuria gyvybės energiją! Judesys ir kvėpavimas daro stebuklus“, – įsitikinusi kuksando mokytoja.
 
Tiems, kuriuos kankina nemiga
Kuksando centro įkūrėja sako, kad po ilgesnių kvėpavimo pratybų žmonės užmiršta nemigą. O tiems, kurie nori greito rezultato, siūlo greitą pratimą jau dabar: „Patogiai atsisėskite, nusiraminę užmerkite akis ir įsivaizduokite stuburo galą – uodegikaulį. „Žiūrėkite“ į jį, jauskite visą kūną nuo galvos iki stuburo uodegikaulio. Taip susigrąžinsite išeikvotą energiją. Karštis, sukeliantis blogas emocijas, vėl nusileis žemyn, nurims ir emocijos. Jeigu pavyks susikaupti, po keliolikos minučių jus apims mieguista nuotaika“, – žada pašnekovė.

 
Tarp kitko
Kuksando – tai korėjiečių tūkstantmetė kūno lavinimo pratimų, specialaus kvėpavimo, meditacijos ir kovos menų sistema, ugdanti tvirtą, ištvermingą, kilnaus būdo, stiprios fizinės ir dvasinės sveikatos žmogų. Išversti pavadinimą kouksun do iš korėjiečių kalbos į lietuvių vienu žodžiu sudėtinga: kelias (doh) pamatyti visatą kaip visumą, vieną bendruomenę (kouk) ir parodyti žmogui, kaip atsiverti visatos energijai (sun).


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica