Kalbėti išmoks darželyje?

Tautvilė Linkutė
2020-05-14
Sūnus labai vėlai pradėjo kalbėti, tačiau draugės ramino, kad pradėjęs lankyti darželį jis savaime išmoks ir daug greičiau nei namie. Na, darželį mūsų dvejų su puse metų sūnus iki karantino lankė nuo rugsėjo, tačiau nei aiškiau, nei daugiau kalbėti nepradėjo. Galbūt jau turime raidos problemų?
Simona, 32 m.
Kalbėti išmoks darželyje?
Labiausiai palanki kalbiniam tobulėjimui yra tokia aplinka, kur su vaiku bendrauja artimi žmonės, kalba aiškiai, raiškiai, taisyklingai ir skiria daug dėmesio bendravimui su juo.

Konsultuoja logopedė ir „Facebook“ paskyros „Lavina LT“ įkūrėja Diana Jazukevičienė. 

Kada tėvai gali tikėtis pirmųjų mažylio žodžių? 
- Tėvams svarbu žinoti, kad vaiko gugavimas irgi yra jo kalba. Vaikai guguoti pradeda dviejų mėnesių. Trijų keturių mėnesių mažyliai pradeda vograuti su priebalsiais. Vėliau, vaikui augant, prasideda čiauškėjimas, daugiau įvairesnių skiemenų. Sunerimti reikia, jeigu devynių mėnesių kūdikis netaria jokių priebalsių arba dvylikos mėnesių dar nečiauška.
Na, o sulaukus pirmojo gimtadienio jau turi atsirasti ir pirmieji dviskiemeniai žodžiai. Įprastai tai būna: „mama“ ir „tėtis“ arba „tėtė“. Bet mokėti atkartoti yra viena, o suprasti - kas kita. 10-12 mėnesių kūdikis turėtų suprasti nuo 10 iki 150 žodžių. Kaip patikrinti ar jūsų vaikas supranta? Jeigu sakote „kamuolys“, bet nei akimis, nei gestais neparodote, kur jis yra, o vaikas pats pamato, parodo, atneša, vadinasi, jis supranta šį žodį.
Dvejų metų vaikas jau turi mokėti pasakyti bent 20-25 dviskiemenius žodžius (gali ir žymiai daugiau, čia yra minimalus skaičius) ir vis išmokti naujų žodžių. Jie neprivalo būti tobulai ištariami, bet bent arti tikrojo žodžio ir turėtų gebėti kalbėti dviejų žodžių sakiniais: „noriu gerti“, „duok ranką“. Jeigu vaikas tiek žodžių nemoka ir naujų žodžių neišmoksta, jau reikėtų kreiptis į ankstyvosios reabilitacijos centrą. Tiesa, normalu, jeigu svetimi žmonės dar bent pusės vaiko tariamų žodžių nesupranta. Rimtai sunerimti reikia, jeigu vaikas didžiąją dalį žodžių pakeičia kūno kalba, gestais, reikia skatinti vaiką tarti bent pirmąjį skiemenį.
Greta žodyno, svarbu, kad dvimetis mokėtų vykdyti vieno veiksmo nurodymą arba prašymą, pavyzdžiui, „paduok baladėlę“. Jeigu sakysite „atnešk puodelį ir įdėk šaukštelį“, bus du veiksmai - tiek dar per daug ir per anksti mokėti, bet dvimetis vaikas tai gali puikiai ir atlikti.
Trejų vaikai jau turėtų kalbėti sakiniais iš trijų, keturių ar net penkių žodžių. Trimečio kalba jau tampa vis aiškesnė aplinkiniams, bet dar vaikas gali ne visai aiškiai tarti raides „č“, „s“, „š“, „ž“, minkštinti „l“, gali netarti „r“ ir dėl pastarosios nereikia išgyventi. Šis garsas išmokstamas paskutinis. Bet, jeigu tardamas raidę „s“ vaikas kiša liežuvį tarp dantų, reikėtų pasitarti su logopedu, kaip to išvengti, kad negilėtų tarties problemos. 

 
Mitas ar tiesa, kad lengviausiai vaikai išmoksta kalbėti, kai pradeda lankyti darželį?
- Na, nereikia tikėti, ką sakė tetos, bobutės ir kaimynės. Darželio grupėje šiais laikais daug vaikų ateina dar nemokėdami kalbėti arba kalbėdami gana neaiškiai. Tokia aplinka vaiko kalbinių įgūdžių tikrai tinkamai nestimuliuoja ir neugdo. Labiausiai palanki kalbiniam tobulėjimui yra tokia aplinka, kur su vaiku bendrauja artimi žmonės, kalba aiškiai, raiškiai, taisyklingai ir skiria daug dėmesio bendravimui su juo.
 
- Kaip padėti vaikui mokytis pradėti kalbėti? 
Vieno metodo nėra. Vaiko kalbos raidai lavėti padeda tinkama kalbinė aplinka, kai su vaiku dažnai kalbama ir sakoma, kas daroma (pavyzdžiui, rengiantis drabužius įvardinami drabužiai ir jų spalva), smulkiosios motorikos užsiėmimai, laiku įvestas kietas maistas, nes kramtant jį stimuliuojami burnoje esantys kalbos padargai. Taip pat svarbu su vaiku kalbantis žiūrėti jam į akis nuo pat ankstyvos kūdikystės, nes vaikai mokosi stebėdami ir mėgdžiodami, taip pat tokiu būdu jie išmoksta sukoncentruoti dėmesį.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica