Ka­da smė­lio dė­žės – ne vie­ta žais­ti vai­kams

www.lsveikata.lt
2018-05-03
Pra­si­dė­jus žai­di­mų lau­ke se­zo­nui spe­cia­lis­tai įspė­ja apie smė­ly­je ga­lin­čius bū­ti pa­ra­zi­tus, ku­riais ne­sun­ku už­si­krės­ti. Kad tė­vai jaus­tų­si ra­mūs dėl at­ža­los svei­ka­tos, smė­lio dė­žes bū­ti­na už­deng­ti. Be to, šian­dien smė­lio ko­ky­bę kiek­vie­nas ga­li pa­tik­rin­ti at­ne­šęs mė­gi­nį į la­bo­ra­to­ri­ją.
Ka­da smė­lio dė­žės – ne vie­ta žais­ti vai­kams
Neprižiūrimos, nedengiamos smėlio dėžės, esančios atvirose erdvėse, parkuose, kiemuose, dažnai tampa ne tik vaikų žaidimo, bet gyvūnų gamtinių reikalų atlikimo vieta.

At­vi­ras už­kra­to šal­ti­nis
Ne­pri­žiū­ri­mos, ne­den­gia­mos smė­lio dė­žės, esan­čios at­vi­ro­se erd­vė­se, par­kuo­se, kie­muo­se, daž­nai tam­pa ne tik vai­kų žai­di­mo, bet gy­vū­nų gam­ti­nių rei­ka­lų at­li­ki­mo vie­ta. Su iš­ma­to­mis pa­si­ša­li­nę pa­ra­zi­tų kiau­ši­nė­liai, pa­bu­vę ati­tin­ka­mą lai­ką dir­vo­že­my­je tam tik­ro­mis są­ly­go­mis, su­bręs­ta ir tam­pa pa­vo­jin­gi žmo­gui.
„Ma­ža­me­čiui, ku­ris smal­siai ty­ri­nė­ja ap­lin­ką, o vė­liau nenu­si­plo­vęs ran­kų lie­čia vei­dą, ki­ša pirš­tu­kus į bur­ną, žai­džiant smė­lio dė­žė­je už­si­krės­ti gy­vū­nų pla­ti­na­mo­mis pa­ra­zi­ti­nė­mis li­go­mis ga­na pa­pras­ta. Pa­ra­zi­tų kiau­ši­nė­liai yra lip­nūs, jų nuo ran­kų leng­vai ne­nu­kra­ty­si. Be to, pa­kan­ka vos vie­no kiau­ši­nė­lio, kad žmo­gus įsi­gy­tų to­kį „įna­mį“, – pa­brė­žė Na­cio­na­li­nės vi­suo­me­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros la­bo­ra­to­ri­jos (NVSPL) Mik­ro­bio­lo­gi­nių ty­ri­mų sky­riaus Pa­ra­zi­to­lo­gi­nių ty­ri­mų po­sky­rio pa­ra­zi­to­lo­gi­jos spe­cia­lis­tė Dai­va Vei­tie­nė.
 

2016–2017 m. NVSPL pa­ra­zi­to­lo­gams iš­ty­rus dau­giau nei 1 tūkst. vai­kų smė­lio dė­žių bu­vo ras­ta 15 proc. mė­gi­nių su žmo­gui pa­vo­jin­gais ir ne­iden­ti­fi­kuo­tais hel­min­tų kiau­ši­nė­liais. „Iš pa­vo­jin­gų žmo­gui do­mi­na­vo tok­so­ka­rų kiau­ši­nė­liai. Taip pat ra­dom as­ka­ri­džių ir re­tai pa­si­tai­kan­čių smė­lio mė­gi­niuo­se ka­pi­lia­ri­jų kiau­ši­nė­lių. Ne­iden­ti­fi­kuo­tie­ji kiau­ši­nė­liai ga­lė­jo bū­ti dir­vo­že­mio ne­ma­to­dų, įvai­rių paukš­čių, žiur­kių, pe­lių ar ki­tų gy­vū­nų pa­ra­zi­tų kiau­ši­nė­liai“, – aiš­ki­no spe­cia­lis­tė.
Iš­ty­rus ar­ti 300 mė­gi­nių, pa­im­tų iš vie­šų­jų vai­kų žai­di­mų aikš­te­lių Vil­niu­je, be­veik 6 proc. jų ras­ta vien su tok­so­ka­rų kiau­ši­nė­liais. „Pen­kio­li­koje gra­mų vie­no mė­gi­nio bu­vo ras­ti net de­vy­ni tok­so­ka­rų kiau­ši­nė­liai“, – sa­kė D.Vei­tie­nė.
 
Su­ke­lia rim­tas in­fek­ci­jas
Šu­nų ir ka­čių or­ga­niz­me pa­ra­zi­tai ga­li gy­ven­ti ne­su­kel­da­mi aiškių parazitinės invazijos po­žy­mių. Ta­čiau su­bren­dę gyvūnų kir­mė­lių kiau­ši­nė­liai, per ne­šva­rias ran­kas pa­te­kę į žmo­gaus or­ga­niz­mą, su­ke­lia rim­tų pa­žei­di­mų, aler­gi­nes re­ak­ci­jas.
„Iš­si­ri­tu­sios tok­so­ka­rų ler­vu­tės ke­liau­ja ne į žar­ny­ną, o ima „kla­jo­ti“ po vi­są or­ga­niz­mą – ga­li pa­kliū­ti į akį, į plau­čius, inks­tus, ka­są, šir­dį, įstrig­ti ka­pi­lia­ruo­se, su­kel­ti įvai­rių or­ga­nų ir au­di­nių už­de­gi­mą, re­tais at­ve­jais vai­kas ga­li net apak­ti, o ler­voms mig­ra­vus į sme­ge­nis – su­trik­ti ma­žy­lio vys­ty­ma­sis. Ler­vos or­ga­niz­me ga­li gy­ven­ti iki ke­lių me­tų“, – aiš­ki­no spe­cia­lis­tė.
 
Per ne­tvar­kin­gus lau­ko tu­a­le­tus, per pa­va­sa­rio po­plū­džio van­de­nis, kai tu­a­le­tų tu­ri­nys iš­si­lie­ja ant dar­žų, pie­vų ir so­dų, apse­mia vai­kų žai­di­mų aikš­te­les, smė­lio dė­žes, kar­tu „iš­plau­kia“ ir as­ka­ri­džių kiau­ši­nė­liai. Žmo­gi­nė as­ka­ri­dė per die­ną pro­du­kuo­ja apie 200 tūkst. kiau­ši­nė­lių, jie pa­si­ša­li­na iš žmo­gaus žar­ny­no kar­tu su iš­ma­to­mis.

„Kad už­si­krės­ta pa­ra­zi­tais, ga­li ro­dy­ti to­kie simp­to­mai kaip ne­aiš­kus vai­ką var­gi­nan­tis ko­su­lys, krenkš­ti­mas, karš­čia­vi­mas, žar­nų spaz­mai“, – pa­ste­bė­jo D.Vei­tie­nė.
 
Ra­gi­na iš­si­tir­ti smė­lį
Spe­cia­lis­tė pa­brė­žė, kad vie­nin­te­lis bū­das iš­veng­ti šių li­gų – pa­si­rū­pin­ti, kad dė­žės bū­tų den­gia­mos, re­gu­lia­riai keis­ti smė­lį.

„Ši svar­bi in­for­ma­ci­ja daž­nai ne­pra­slys­ta žmo­gui pro akis, sten­gia­ma­si lai­ky­tis re­ko­men­da­ci­jų, ta­čiau kai su tok­soko­ro­ze ar as­ka­ri­do­ze su­si­du­ria­ma tie­sio­giai, ap­ima pa­ni­ka. No­rint to iš­veng­ti ver­tė­tų iš anks­to iš­si­aiš­kin­ti, ko­kia­me smė­ly­je lei­džia­te žais­ti at­ža­lai. Te­rei­kia pa­im­ti ir nu­vež­ti iš­tir­ti smė­lio mė­gi­nius, tą ga­li pa­da­ry­ti kiek­vie­nas“, – pa­ta­rė NVSPL spe­cia­lis­tė. 
D.Vei­tie­nės pa­ste­bė­ji­mu, la­bai svar­bu tin­ka­mai pa­im­ti mė­gi­nį. Rei­kia nu­brauk­ti vir­šu­ti­nį smė­lio sluoks­nį ir iš maž­daug 3 cm gy­lio paimti po 1 šaukš­tą iš 5–6 skir­tin­gų smė­lio dė­žės vie­tų, vi­sa tai su­pil­ti į vie­ną san­da­rų ir pa­tva­rų mai­še­lį ar in­de­lį, kad su­si­da­ry­tų maž­daug 150–200 g mė­gi­nys. Ši­tą mė­gi­nį pri­sta­ty­ti į la­bo­ra­to­ri­ją.

 
Verta žinoti
Tarp­tau­ti­nės šva­rių ran­kų die­nos – ge­gu­žės 5-osios – pro­ga ge­gu­žės mė­ne­sį Na­cio­na­li­nė­je vi­suo­me­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros la­bo­ra­to­ri­jo­je or­ga­ni­zuo­ja­ma vai­kų žai­di­mų aikš­te­lių smė­lio, smė­lio dė­žių dėl pa­ra­zi­ti­nių hel­min­tų kiau­ši­nė­lių ty­ri­mo ak­ci­ja.
Ne­pri­žiū­ri­mos smė­lio dė­žės daž­nai tam­pa ne tik vai­kų žai­di­mo, bet gy­vū­nų gam­ti­nių rei­ka­lų at­li­ki­mo vie­ta.  Su iš­ma­to­mis pa­si­ša­li­nę pa­ra­zi­tų kiau­ši­nė­liai, pa­bu­vę dir­vo­že­my­je, su­bręs­ta ir tam­pa pa­vo­jin­gi žmo­gui.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris