Ką valgyti ruošiantis maratonui

www.lsveikata.lt
2017-09-04
Vis daugiau žmonių siekdami gyventi sveikiau ryžtasi ne tik lengviems pabėgiojimas ryte ar vakare. Daugėja ir išbandančių save maratonuose ar pusmaratoniuose. Tam, beje, ruošiamasi ne savaitę ir ne dvi. Tačiau miklinti dera ne tik kojas – itin svarbi užsibrėžusiajam nubėgti ilgą distancija ir mityba.
Ką valgyti ruošiantis maratonui
Likus kelioms valandoms iki maratono, geriausia valgyti vadinamųjų „lėtų“ angliavandenių. Jie bėgimo metu suteiks organizmui energijos. Vienas populiariausių ilgų distancijų vaisių – bananas.

Tuščiu skrandžiu
Iš tikrųjų tuščias skrandis būna tik rytais, po nakties miego. Bėgioti tuščiu skardžiu ypač naudinga, jeigu jūsų tikslas – numesti svorį. Tokia treniruotė neturėtų būti intensyvi ir ilga, mat bėgioti nieko nevalgius galima neilgiau kaip valandą.
 
Prieš treniruotę

Jeigu bėgiojate dieną, prieš treniruotę geriau nevalgykite. Nuo paskutinio valgymo turi būti parėjusios ne mažiau kaip dvi valandos. Ką būtent valgyti, sportininkas gali nuspręsti pats, jausdamas, koks maistas tinka geriausiai. Tinka, pavyzdžiui, vištiena arba nedidelis kiekis kruopų su daržovėmis.
Tiesa, kavos prieš bėgimo treniruotę daugelis profesionalių sportininkų atsisako, mat šis gėrimas gali suketi diskomfortą virškinimo trakte, padažninti širdies susitraukimų dažnį, sustiprinti šlapimą varantį poveikį.
Prieš bėgimą, bėgant ir tik atbėgus geriausia gerti vandenį arba specialius sportininkams skirtus gėrimus.
 
Po treniruotės
Įprasta manyti, kad iš karto po treniruotės reiklia uždaryti baltymų ir angliavandenių „langą“. Teigiama, kad pirmas pusantros valandos po treniruotės reikia suvalgyti baltymų ir angliavandenių turinčio maisto, kad būtų užkirstas kelias raumenų masės nykimui. Tai, ką suvalgysite per minėtą laiko tarpą, padės organizmui atsigauti ir po bėgimo. Taip pat derėtų išgerti ir baltymų kokteilį.
O jeigu norite gardžiuotis pyragėliu, tai geriau darykite likus ne mažiau kaip dviems valandoms iki bėgimo. Angliavandenius, kurie dar nebus spėję virsti riebalais, organizmas panaudos energijai bėgimo metu gaminti. Tačiau tokie smaližiavimai neturėtų būti dažni.
 
Bėgimo metu

Bėgant puamaratonį galima ir nevalgyti pakanka gerti izotoninį gėrimą. O nusprendus įveikti maratoną, valgyti būtina. Geriausia tai daryti kas dešimt kilometrų. Maratonų rengėjai dažniausiai pasirūpina specialiai maratonininkams skirtu maistu. Vienas populiariausių ilgų distancijų vaisių – bananas.
 
Po bėgimo
Nubėgus distanciją irgi būtina ko nors užkrimsti. Tiesa, po bėgimo apetitas dažniausiai būna prastas, mat atsiliepia nuovargis, todėl valgyti galima po nedaug kelis kartus.

Žodžiu, svarbiausia klausytis savo organizmo. Ruošdamiesi maratonui galite išbandyti kelias mitybos schemas ir atsirinkti tai, kas jums labiausiai tinka.
Dar viena svarbi taisyklė – likus trims dienoms iki bėgimo ir prieš jį nevalgykite dar neragauto maisto. Eksperimentuoti galite tik treniruočių periodu.

 
Svarbu
Kai žmogus reguliariai bėgioja, metabolizmo procesai organizme suaktyvėja, todėl valgyti norisi dažniau. Kai kas renkasi baltyminį maistą, kiti gi pirmenybę teikia angliavandeniams.
Tačiau atminkite, jei nustosite bėgioti, o mityba liks tokia, kaip ir sportuojant, rizikuojate priaugti svorio, mat mažas fizinis aktyvumas lėtina metabolizmo procesus. 


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Lygija Baranauskienė (66 m.) iš Šakių r. pademonstravo nepaprastą valią – antrojo tipo diabetu serganti moteri...
  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Vasarą susitinkant su draugais, aplankant tėvus ir gimines pokalbis neretai užsisuka apie sveikatą ir ligų įtaką kasdieniam gyveni...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Susipažinkite su apgaule: netikros ligos istorijos internete

  Kartu su naujomis bendravimo galimybėmis internetu, atsivėrė ir papildomos grėsmės. Alabamos universiteto klinikinės psichiatrijos profesorius dr. Marcas Feldmanas teigia, kad kuriasi nauja pacientų grupė – „Miunhauzenai internete“, kurie suvaidina ligą, siekdami dėmesio. Apie vieną tokį atvejį pasakoja detektyvė Taryn Wright ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena
  Į savo vartus...
  Henrikas Vaitiekūnas Į savo vartus...
  Tiesa, subalansuota visiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tiesa, subalansuota visiems

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica