Įveikus anemiją aplankė laimė

Aigustė Tavoraitė
2017-04-03
Paauglio padidėjusio jautrumo, nuovargio ar mieguistumo tėvams nederėtų iškart nurašyti įprastiems tokiame amžiuje nuotaikos svyravimams arba pavasariniam nusilpimui. Šie simptomai gali rodyti ir pamažu organizmą sekinančią ligą – geležies stokos anemiją (mažakraujystę), kurią išgydžius grįžta gyvenimo džiaugsmas.
Įveikus anemiją aplankė laimė
Pagal prieš porą metų įsigaliojusią naują vaikų sveikatos tikrinimo tvarką į padidintos rizikos sirgti anemija grupę pakliūnantiems paaugliams kas dvejus metus rekomenduojama atlikti bendrą kraujo tyrimą.

Pablogėja mityba

Geležies stokos anemija– dažniausia vaikus ir paauglius varginanti anemijos forma. Šio labai svarbaus mikroelemento pasaulyje trūksta net beveik trečdaliui vaikų.
„Didžiausią susirūpinimą Pasaulio sveikatos organizacija išreiškia dėl kūdikių ir ankstyvojo amžiaus vaikų mažakraujystės. Tačiau dažnai dėl geležies trūkumo kenčia ir vyresni vaikai, ypač paauglės mergaitės“, – aiškino Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos gydytoja vaikų hematologė Izolda Krivienė.
Ji pabrėžė, kad didžiausią įtaką šiai ligai formuotis turi neigiami mitybos įpročių pokyčiai, įvairiausių dietų laikymasis, „greito“ maisto vartojimas.

„Paprastai anemija susiformuoja dėl nepakankamai su maistu gaunamos geležies. Tačiau į padidėjusios rizikos grupę patenka mergaitės, kurias vargina gausios menstruacijos, o taip pat – intensyviai sportuojantys paaugliai, kurie geležies netenka daug prakaituodami. Rizika didėja esant kūno masės sutrikimams – jos trūkumui arba nutukimui“, – vardijo gydytoja.
 
Simptomų gali nejausti
Susirgus anemija kraujyje pradeda trūkti deguonį nešančių eritrocitų ir hemoglobino.
Tačiau tai yra lėtas procesas, todėl iš pradžių galima nė neįtarti, kad vaiko organizmas yra sekinamas.
Dažniausiai šios ligos pradžią gali parodyti padidėjęs nuovargis, mieguistumas (ypač dieną), jautrumas, darosi sunku susikaupti, pablogėja mokymosi rezultatai. Vis labiau trūkstant geležies šie simptomai intensyvėja, ima slinkti plaukai, lūžinėti nagai, pakinta skonis, pradeda erzinti įprasti kvapai. Anemijai įsisenėjus išryškėja odos ir gleivinių blyškumas, atsiranda nemiga, dusulys fizinio krūvio metu ir kt.

Tačiau specialistė pastebėjo, kad organizmas prisitaiko prie mažėjančio deguonies poreikio ir šie simptomai gali pasireikšti skirtingai. „Kitą kartą pacientas jaučiasi gerai, nors hemoglobino riba jau būna kritinė“, – sakė I.Krivienė.
Kartu ji pabrėžė, kad minėtieji simptomai nėra specifiniai ir gali atsirasti dėl kitų priežasčių. „Kartais nustačius anemiją diagnozuojamos lėtinės ligos“, – kalbėjo specialistė.
 
Bendrojo kraujo tyrimo nepakanka

Geležies stygių parodo kraujo tyrimai. Tačiau vaikų hematologė pastebėjo, kad kitą kartą net ir išryškėjus minėtiems simptomams hemoglobino koncentracija kraujyje pagal amžių ir lytį gali būti normali.
„Pagal prieš porą metų įsigaliojusią naują vaikų sveikatos tikrinimo tvarką į padidintos rizikos grupę pakliūnantiems paaugliams kas dvejus metus rekomenduojama atlikti bendrą kraujo tyrimą. Tikslesnis ir anksčiau geležies atsargų sumažėjimą gali parodyti feritino tyrimas“, – aiškino I.Krivienė.
Remiantis PSO, 13–18 metų amžiaus mergaitėms anemija diagnozuojama, kai nustatomas mažesnė nei 120 g/l hemoglobino koncentracija kraujyje, berniukams – kai mažiau nei 130 g/l.
 
Gydo geležies preparatais
Anemijai gydyti paprastai skiriami geriamieji geležies preparatai. „Gydymas jais dažniausiai yra veiksmingas. Ir tą parodo ne tik kraujo rodikliai. Netrunka pagerėti ir jaunuolių savijauta, atsiranda daugiau jėgų, energijos, jie geriau susikaupia mokslams. Viena mergaitė po gydymo net sakė tapusi laiminga“, – pasakojo gydytoja.

Pirminis atsakas į gydymą gali būti vertinamas jau po 5–10 dienų, toliau tyrimas atliekamas po mėnesio. Tačiau gydymo jau ir atkūrus hemoglobino koncentraciją nutraukti negalima.

„Sumažinus vaistų dozę gydymą reikėtų tęsti dar kelis mėnesius, priklausomai nuo anemijos sunkumo. Tik tada geležies atsargos bus pakankamai papildytos. Kitu atveju išlieka rizika anemijai pasikartoti. Be to, ir pabaigus gydymą būtina toliau kartoti tyrimus“, – aiškino gydytoja.
Be abejo, svarbu sureguliuoti ir paciento mitybą. Tačiau vien su maistu geležies stygių atkurti sudėtinga – standartinė vaistų dozė prilygsta ne vienam jautienos kilogramui. Be to, jei paaugles vargina ypač gausios menstruacijos, rekomenduojama ir ginekologo konsultacija.
„Geležies preparatai skiriami ne tik gydymui, bet ir profilaktikai. Taip pat mergaitėms paauglėms dažnai profilaktiškai rekomenduojami geležies papildai. Ypač jie naudingi dar tik sumažėjus geležies atsargoms. Papildai rekomenduojami ir vegetarinę ar veganišką mitybą praktikuojantiems paaugliams“, – kalbėjo I.Krivienė.

 
Verta žinoti
Geležies poreikis 14–18 metų amžiaus paauglėms yra 15 mg geležies, berniukams – 8 mg.
Geležies turtingi produktai: žalios spalvos lapinės daržovės (špinatai, petražolės, dilgėlės, garžgarstės (rukola), kopūstai), ankštiniai augalai (lęšiai, pupelės), burokėliai, rugiai ir grikiai (tačiau nebalinkite grikių pienu, nedėkite grietinės ir neužgerkite balta kava), mėsa (daugiausia jautiena ir aviena), gyvūnų subproduktai (kiaulių, veršienos ir jautienos kepenyse yra labai daug geležies, tačiau ir daug toksinių medžiagų, geriau rinktis jauno gyvulio, auginto namuose, kepenėles), pagardai (krienai, sezamai, moliūgų sėklos), džiovinti vaisiai.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris