Išmanieji telefonai – slapta skausmo priežastis

Emilija Lipskytė
2022-05-20
Skaudantys ir traškantys pirštų sąnariai... Pažįstamas jausmas? Gydytojai pasaulyje skambina pavojaus varpais – pacientų kenčiančių nuo rankų, kaklo, pečių ir viršutinės nugaros dalies skausmų daugėja. Ir greičiausiai tam įtakos turi mobilieji telefonai.
Išmanieji telefonai – slapta skausmo priežastis
JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga ir gali lemti stiprius skausmus.

Nepripratę pirštai
Kol kas nėra daug tyrimų apie poveikį, kurį išmaniojo telefono naudojimas gali turėti organizmui. „Mes nežinome daug“, – konstatuoja Amerikos fizinės terapijos asociacijos atstovė, kineziterapeutė Jessica B.Schwarts. Tačiau ji ir kiti gydytojai vis dažniau kalba, jog sulaukia pacientų, sergančių sąnarių ir minkštųjų audinių ligomis bei kenčiančių nuo skausmo.
 

„Kai siunčiame žinutes draugams ar naršome internete, dažnai naudojame savo raumenis ir sąnarius taip, jog jie įsitempia, – pasakoja kineziterapeutė Jessica B.Schwarts. – Žiūrėdami žemyn į telefoną, laikydami jį rankoje sulenktais riešais, slinkdami piršto pagalba ekrane informaciją ar rašydami tekstą, reikalaujame iš sąnarių to, kam jie nėra pasiruošę.“

 

Jai pritaria ir kita gydytoja fizinės medicinos ir reabilitacijos specialistė Renee Enriques: „Šios pozicijos ir judesiai gali turėti įtakos sąnariams, raumenims, sausgyslėms ir raiščiams, kurie nepripratę būti tokioje pozicijoje. Laikui bėgant šie veiksmai gali sukelti uždegimą, skausmą ar kitas problemas.“
 
Į ką atkreipti dėmesį?
„Be skausmų, kuriuos gali sukelti raiščių, sąnarių, raumenų, sausgyslių ir jų apvalkalų uždegimas, žmonės naudodamiesi išmaniaisiais įrenginiais gali patirti sužalojimų, – pasakoja chirurgė Jennifer Moriatis Wolf. – Esu mačiusi pacientų, kurie pasitempė nykščius, nes per stipriai suėmė telefoną.“
 
Dažnas išmaniųjų įrenginių naudojimas taip pat gali turėti įtaką žmogaus nervų sistemai. Laikydami telefonus priešais save sulenktomis alkūnėmis, suspaudžiame nervą, kuris eina nuo kaklo iki rankos. Tai gali sukelti bevardžių pirštų tirpimą ar silpnumą. „Kai kurie raumenys, sausgyslės ar raiščiai prasidėjus uždegimui gali patinti ir prispausti per juos einančius nervus, – toliau pasekmes vardija J. Moriatis Wolf. – Mobiliojo telefono naudojimas taip pat gali paaštrinti jau esamas neurologines problemas, tokias kaip riešo kanalo sindromas.“

 
Apsvarstykite, kas atsitinka, kai pasilenkę žiūrite į telefoną... „Palyginti su vertikaliu galvos laikymu, ši padėtis didina kaklo raumenų ir kaklo stuburo jėgą keturis ar penkis kartus“, – įspėja ortopedas Jason M. Cuellar. Tokia perteklinė jėga, laikui bėgant gali susilpninti stuburo raiščius ir sukelti skausmą. Ortopedo teigimu, vis daugiau jaunesnių žmonių, kuriems dar tik dvidešimt ar trisdešimt metų, skundžiasi stuburo problemomis.
 
Kaip sumažinti įtampą?
Taigi, ką daryti, jei telefonas sukelia skausmą arba nerimaujate, jog gali jį sukelti? Gydytojai pataria pabandyti senąjį telefoną pakeisti mažesniu bei lengvesniu, taip sumažinant apkrovą rankoms. R.Enriques taip pat rekomenduoja esant galimybei naudoti telefono rankenas, stovus, jei dažnai mėgstama daryti nuotraukas ar filmuoti. Stovas gali pasitarnauti ir kasdieniame gyvenime, jei jo padėtis yra jūsų akių lygyje – taip neįtempiamas kaklas, nes į ekraną žiūrima nenuleidus galvos.
 
Tačiau jei šaukštai po pietų ir jau jaučiate skausmą, pravartu kreiptis į kizeziterapeutą arba kitą gydytoją, pavyzdžiui, ortopedą, kuris rekomenduotų gydymą. Ir nors šiuolaikiniame pasaulyje retas įsivaizduoja gyvenimą be išmaniųjų telefonų, gydytoja J.Moriatis Wolf pataria kartais padėti telefoną į šalį ir pasidžiaugti gyvenimu.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris