Gūžys: gydyti skydliaukę kartais pakanka tik jodo

Aigustė Tavoraitė
2018-02-09
Perdėtai reaguojate, vargina dirglumas, nemiga, apatija? Tai gali būti įspėjamieji ženklai, kad jūsų skydliaukės funkcija yra sutrikusi.
Gūžys: gydyti skydliaukę kartais pakanka tik jodo
Skydliaukė gali padidėti gali ne tik dėl jodo trūkumo, bet ir dėl hormonų gamybos sutrikimų. Kai skydliaukė suaktyvėja, išskiria labai daug hormonų. Tuomet į juos pirmiausia reaguoja širdies ir kraujagyslių sistema – atsiranda permušimai, tachikardija ir kt. Poveikio nervų sistemai pagrindinis požymis – dirglumo padidėjimas, nemiga, jautrumas.

 
Sveiki, gal galite daugiau paaiškinti, kas per liga yra struma, kokie simptomai ją išduoda?
Galina, 65 metai

 
Atsako specialistas
VUL Santaros klinikų gydytojas endokrinologas prof. dr. Vaidotas Urbanavičius:

 
Spaudžia audinius
- Struma (kitaip – gūžys) šiaip nevartojamas terminas, taip yra apibūdinamas skydliaukės padidėjimas. Skydliaukė – maždaug 20–30 gramų sverianti drugelio formos vidaus sekrecijos liauka, esanti kaklo priekyje.
Šio sutrikimo simptomai gali būti patys įvairiausi. Tai priklauso nuo to, kiek stipriai yra sutrikusi skydliaukės funkcija. Daugeliu atvejų, kai ji yra normali, jokių ypatingų simptomų be skydliaukės padidėjimo, kuris gali būti matomas ir vizualiai, nepasireiškia.
 
Paprastai skydliaukės padidėjimas matomas žemiau Adomo obuolio. Gali atsirasti simptomų, susijusių su spaudimu, poveikiu gretimiems audiniams.
Skydliaukė dėl anatominių ypatumų gali būti žemiau įprastos vietos – tai neretai pasitaiko vyresniame amžiuje. Tokiu atveju jos padidėjimas gali sukelti rijimo sutrikimus, kartais apsunkinti net kvėpavimą. Tačiau toks poveikis gana retas.
 
Padidėja dėl jodo stygiaus
Jos padidėjimas rodo sutrikimą, tačiau to priežastys gali būti įvairios ir padidėjimo dažnis priklauso nuo kelių veiksnių. Dažniausiai jie susiję su aplinka.
Skydliaukės hormonų gamybai naudojamas jodas, kurio pasaulyje daug kur trūksta. Lietuvoje šio mikroelemento pakankamai gauna nebent gyvenantieji pajūryje. Reaguodama į šio mikroelemento stoką skydliaukė didėja.
 

Gūžys yra pakankamai dažnas sutrikimas, ypač tarp moterų. Tam įtakos turi ir su tam tikrais amžiaus tarpsniais susiję fiziologiniai dalykai. Skydliaukė labiau reaguoja brendimo laikotarpiu, paauglystėje, kada organizmo endokrininė sistema būna aktyvi. Skydliaukės padidėjimą skatina ir tam tikri fiziologiniai pakitimai nėštumo metu. Sutrikimų dažnis auga ir su amžiumi.
 
Kai sutrinka hormonų gamyba  
Skydliaukė gali padidėti gali ne tik dėl jodo trūkumo, bet ir dėl hormonų gamybos sutrikimų. Kai skydliaukė suaktyvėja, išskiria labai daug hormonų. Tuomet į juos pirmiausia reaguoja širdies ir kraujagyslių sistema – atsiranda permušimai, tachikardija ir kt. Poveikio nervų sistemai pagrindinis požymis – dirglumo padidėjimas, nemiga, jautrumas. Pasitaiko, kad žmogus staiga užsidega, perdėtai reaguoja, emocijos liejasi per kraštus. Simptomų stiprumas priklauso nuo hormonų pertekliaus laipsnio.
 
Kitas kraštutinumas – kai skydliaukė didėdama bando kompensuoti hormonų trūkumą. Vėliau atsiranda simptomai, jau susiję su hormonų trūkumu: depresija, emociniai sutrikimai, gali atsirasti šalčio baimė, mieguistumas, slinkti plaukai, pablogėti atmintis, sutrikti vaisingumas. Gresia kiek priaugti svorio, nes medžiagų apykaita lėtėja. Gali progresuoti aterosklerozė, todėl kartu didėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Kadangi tai dažnas sutrikimas, ne veltui dabar šeimos gydytojui yra prieinamas specialus hormonų tyrimas. Ir patys pacientai turėtų atkreipti dėmesį į jaučiamus simptomus, prašyti išsitirti.
 
Kaip gydoma? 
Gūžio gydymas parenkamas individualiai, kartais nieko ypatingo ir nereikia daryti, tik pasirūpinti, kad žmogus gautų pakankamai jodo – vartotų juoduotą druską, maisto papildus. Priklausomai nuo situacijos gali būti paskirtas tiek medikamentinis, tiek chirurginis gydymas.
Sutrikusi skydliaukės veikla itin paveikia žmogų. Ji yra gyvybiškai svarbi organizmui, be jos žmogus neišgyventų. Tausoti skydliaukę padeda sveika gyvensena, stresų, kurie ypač gali išbalansuoti hormonų veiklą, vengimas.

 
Verta žinoti 
Hipertirozė – tai tokia būklė, kai skydliaukė į kraują išskiria per daug hormonų. Hipotirozė yra priešinga būklė.
Amerikos skydliaukės draugija rekomenduoja, kad skydliaukės hormonų veiklą turėtų tirtis visi vyresni nei 35 metų asmenys ne rečiau kaip kartą per penkerius metus, taip pat – sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, psichinėmis ligomis. Jeigu šeimoje yra sergančiųjų skyd­liaukės ligomis, išsitirti turėtų visi jos nariai – net ir vaikai ar seneliai.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica