Elektroniniai paspirtukai – grėsmė kasdieniam žmogaus judrumui?

www.lsveikata.lt
2019-07-01
Šį pavasarį Lietuvos miestų gatvės sugaudė nuo e.paspirtukų keliamo zvimbesio. Praeiviai piktinasi naujosios transporto priemonės vairuotojų neatsargumu, tačiau dažnas galiausiai susižavi miestietiškam gyvenimo ritmui pritaikyta priemone ir nusprendžia įsigyti e.paspirtuką, jei ne kasdieninėms kelionėms į darbą, tai vaikų pramogai. Tačiau, ar pasivaikščiojimus kelionėmis e.paspirtuku pakeitę nenuskriaudžiame savęs?
Elektroniniai paspirtukai – grėsmė kasdieniam žmogaus judrumui?
Kelionė e.paspirtuku, tam tikra prasme, yra ir lengva kalisteninė mankšta, padedanti palaikyti gerą fizinę būklę ir sveikatą.

Pasivaikščiojimo nauda
Reguliarūs pasivaikščiojimai gali padėti numesti šiek tiek svorio. Taip nutinka, nes pagerėja organizmo reakcija į insuliną, todėl atsikratoma pilvo riebalų. Be to, kasdieniniai pasivaikščiojimai padeda sudeginti papildomų kalorijų bei apsaugo nuo raumenų praradimo, o tai ypač svarbu senstant.
Dažnos kelionės pėsčioms sumažina lėtinių ligų riziką. Pavyzdžiui, ėjimas mažina cukraus kiekį kraujyje, o tuo pačiu sumažėja ir tikimybė susirgti diabetu. Reguliariai vaikštant taip pat sumažėja kraujo spaudimas, todėl veikiau išvengsite širdies smūgio. Taip pat, anot tyrimų, vaikščiodami nemažiau 30 minučių per dieną bent 5 dienas per savaitę 30 proc. sumažinsite širdies ir kraujagyslių sistemos ligų riziką.

 
Vaikščiojimas padeda išlaikyti gražią kojų išvaizdą, mat, apsaugo nuo venų varikozės. Mokslininkai „antrąja širdimi“ vadina kraujotakos sekciją, sudarytą iš mūsų blauzdose ir pėdose esančių raumenų ir venų. Ši sistema stumia kraują atgal į širdį ir plaučius, o vaikščiojimas sustiprina kojos raumenis ir užtikrina sklandų  antrosios kraujotakos sistemos darbą. Ir tiems, kurie jau kenčia nuo kojų varikozės, patartina išbandyti dažnesnį vaikščiojimą, kuris gali palengvinti patinimus.
 
E.paspirtuko pranašumai
Stebinčiajam iš šalies gali pasirodyti, kad važiavimas e. paspirtuku nereikalauja fizinių pastangų, tačiau e.paspirtuko valdymas reikalauja didesnio raumenų įsitraukimo nei kelionė dauguma tradicinių transporto priemonių. Važiuojantysis e. paspirtuku patiria stiprų jį supančios aplinkos poveikį. Kojos sugeria dėl kelio nelygumų patiriamus nedidelius smūgius, rankos „dirba“ siekiant išlaikyti e.paspirtuką stabilų, o nugaros ir stuburo raumenys išlieka įsitempę esant stovimoje pozicijoje. Todėl kelionė e. paspirtuku, tam tikra prasme, yra ir lengva kalisteninė mankšta, padedanti palaikyti gerą fizinę būklę ir sveikatą.
 
Negana to, e.paspirtukus galima naudoti ir kaip mechaninius jų protėvius, vietoj variklio jėgos transporto priemonę išjudinant atsispyrimais į žemę. Suprantama, kad ryte vykdami į darbą vengiate nereikalingai suprakaituoti, tačiau kelionę namo iš darbo galite suderinti su lengva vakarine mankšta.

Viešasis transportas visada garsėjo, kaip mikrobams draugiška aplinka. Jūs niekada nežinote, kas prisės prie jūsų autobuse, arba kas prieš tai sėdėjo jūsų vietoje, o kiek dar mikrobų galite rasti ant įsikibimui skirtų atraminių autobuso strypų. Todėl viešasis transportas yra viena vietų, kur išauga rizika pasigauti nemalonų susirgimą, pvz., peršalimą. Svetimų bacilų išvengti galite pasirinkę kelionę e. paspirtuku.


Verta žinoti
Vaikams iki 9 metų nerekomenduotina važinėti didesniu nei 15 kilometrų per valandą greičiu. Todėl prieš perkant e.paspirtuką savo vaikui derėtų pasidomėti, kurie modeliai yra tinkami įvairaus amžiaus vaikams, nes rinkoje jau galima rasti išties greitų e.paspirtukų. Šiuo metu greičiausi e.paspirtukai išvysto net 80 km/h greitį.
Važinėdami e. paspirtukais galite ne tik nusibrozdinti kelius ar alkūnes, bet ir patirti kur kas rimtesnę traumą. Prieš kelis mėnesius daug žadantis Teksaso universiteto (JAV) beisbolo komandos saugas Deividas Hamiltonas važiuodamas e. paspirtukų kliudė duobę ir patyrė Achilo sausgyslių traumą. Žaidėjui prireikė operacijos ir manoma, kad jam be beisbolo teks praleisti visą sezoną.
 
Jeigu ruošiatės kelionei į Londoną ir manote, kad turistinius objektus patogiai aplankysite išsinuomoję e.paspirtuką – nusivilsite. E.paspirtukai yra nelegalūs Jungtinėje Karalystėje. Remiantis šalies įstatymais, e paspirtukai klasifikuojami kaip nedidelė asmeninė elektrinė transporto priemonė. Todėl norint tokiu prietaisu išriedėti į gatves būtina įsigyti draudimą, registracijos numerius, gauti vairuotojo pažymėjimą bei dėvėti šalmą. Jungtinėje Karalystėje kalbama, kad derėtų pakeisti pasenusius šalies įstatymus, tačiau kol kas pasivažinėjimai e. paspirtukais legalūs tik privačiose valdose.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica