Dabar geriausias laikas „atsijungti“

Giedrė Montvilaitė
2020-11-20
Socialinės medijos užpildytos naujienomis. Atrodo, puiku. Sužinome, kas vyksta aplinkui. Tačiau nei patys to nepajausdami patenkame į aklagatvį – užsidarome informaciniame filtro burbule. Informacijos „apie tą patį“ sraute. Pandemijos laikotarpiu ypač išauga pavojus įklimpti į būtent neigiamų, sugrėsminto tono ir, deja, neretai klaidingų naujienų liūną. Tai, be abejo, atsiliepia mūsų savijautai.
Dabar geriausias laikas „atsijungti“
Atsižvelgdami į šiandienę situaciją, kai emocijos virte verda, psichologai teigia, kad dabar tinkamas laikas pailsėti nuo socialinių tinklų ar bent jau sumažinti jų vartojimą.

Pandeminės medijos
Pasauliui kovojant su pandemija kitos problemos, rodos, išsitrynė. Prisijungę prie socialinių tinklų pirmos naujienos, kurias dažnas sutinka, – koronavirusas, naujų atvejų skaičiai, mirtys. Taip, naujienų apie virusą „kepama“ daug ir nuo jų pabėgti tampa sunku. Nuolatinis blogų naujienų srautas kelia stresą. Kitų žmonių komentarai, nepasitenkinimas, iškreiptos, melagingos informacijos dalijimasis taip pat įneša savo indėlį į mūsų savijautą. Neteisingai interpretuojant kitų komentarus ir toną socialiniuose tinkluose galima lengvai įsivelti į konfliktus. Organizacijos „Pew Research“ duomenimis, net 71 proc. socialinių tinklų vartotojų susiduria su turiniu, kuris juos supykdo. Jeilio universiteto psichologijos profesorė, dr. Laurie Santos, atsižvelgdama į šiandienę situaciją, kai emocijos virte verda, sako, kad dabar tinkamas laikas pailsėti nuo socialinių tinklų ar bent jau sumažinti jų vartojimą.

 
Kaip atsiriboti?
Pensilvanijos universitete 2018-aisiais vykdytas eksperimentinis tyrimas. Jame dalyvavę daugiau nei šimtas bakalauro studentų turėjo apriboti laiką, praleidžiamą socialiniuose tinkluose „Facebook“, „Instagram“ ir „Snapchat“. Jais naudotis buvo galima ne ilgiau kaip dešimt minučių per dieną. Tyrimas įrodė savikontrolės socialinėse medijose naudą. Jo dalyviams ženkliai sumažėjo nerimas ir šių dienų rykštė – baimė praleisti ką nors svarbaus (angl. fear of missing out).   
Sumažinti naudojimąsi socialiniais tinklais gali būti nelengva. O ką jau kalbėti apie visišką jų atsisakymą. Štai keletas patarimų, kurių laikantis tai gali pavykti:
 • Ištrinti socialinių tinklų aplikacijas. Tai jus išgelbės nuo nesąmoningo, iš įpročio kylančio poreikio prisijungti prie savo paskyrų.
 • Rasti bendraminčių. Kartu su vienu ar keletu pažįstamų laikytis socialinių tinklų „pasninko“ lengviau. Taip galėsite palaikyti vienas kitą ir subarti, jei pastebėsite, kad kuris nors jūsų griebiasi išmaniojo telefono.
 • Įspėti artimuosius. Pravartu pranešti žmonėms, kurie jus skatina apsilankyti socialiniuose tinkluose, kad kurį laiką nuo jų atsiribojate. Taip pat paprašyti su jumis neaptarinėti temų, susijusių su tenykščiais įrašais.   


Specialisto komentaras
Psichologė Eglė Masalskienė:

- Jeigu įprotis atsirado, jis gali ir išnykti. Tik išnyks ne tada, kai jį naikinsi, bet tada, kai susiformuosi kitą įprotį į jo vietą. „Skylės“ čia negali būti. Jeigu vietoje naršymo socialiniame tinkle užsiimsite kita veikla, pavyzdžiui, darysite mankštą ar kur nors kitur panaudosite tą laiką, įprotį ilgainiui galėsite pakeisti. Iš pradžių lengva nebus. Jausite impulsą – norą grįžti prie senojo įpročio.
Pavyzdžiui, žmogus, kuris pratęs prie daug cukraus, tačiau bando sumažinti jo vartojimą, dar ilgai jaus poreikį valgyti saldžiai. Jam kitaip neskanu, tačiau tenka susitaikyti su mintimi, kad neskanu bus dar gal visą mėnesį. Vėliau, paragavęs maisto, kuriame daug cukraus, jis pagalvos: „Dieve, kaip šlykštu!“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Belaktozinė mada atims vitaminą D

  Belaktozinė mada atims vitaminą D

  Lietuvių populiacijoje laktozės netoleravimas nustatomas net trečdaliui, tačiau vis daugiau žmonių pakimba ant belaktozinės mados ...
  Antros inksto transplantacijos belaukiant

  Antros inksto transplantacijos belaukiant

  Prieš aštuonerius metus lėtine inkstų liga sergantis Tomas (40 m.) iš mamos gavo antrą gyvenimą – jam b...

  Budinti vaistinė


  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Pandemijos pradžioje, kai visame pasaulyje buvo sunku užtikrinti reikiamą apsauginių kaukių kiekį, daug žmonių ėmė jas savaranki&s...
  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtino, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos – patalpos, įranga, dokum...

  Sveikatos horoskopas


  Vasario 1-7 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Jungtinė Karalystė įvertinta už skiepijimo programą

  Nors Jungtinėje Karalystėje skaičiuojamas didžiausias mirtingumo nuo COVID-19 rodiklis Europoje, britai sulaukė palankių įvertinimų dėl vykdomos visuotino skiepijimo programos. Šiuo metu JK pirmąja COVID-19 vakcinos doze jau paskiepyta daugiau nei 6 milijonai britų. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gerovės valstybės miražai
  Henrikas Vaitiekūnas Gerovės valstybės miražai
  Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Henrikas Vaitiekūnas Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Loterijos – pramoginės kultūros dalis?
  Gediminas Navaitis Loterijos – pramoginės kultūros dalis?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica