Cista - sveikatos ar pavojaus ženklas?

Greta Vanagienė
2019-08-19
Jei vaisingame amžiuje atsiradusios kiaušidžių cistos dažniausiai duoda gerą ženklą apie moters sveikatą, atsiradusių skausmingų ar įtartinų darinių kiaušidžių srityje siūloma ilgai neužlaikyti. Mat niekada negalime atmesti piktybinio auglio tikimybės.
Cista - sveikatos ar pavojaus ženklas?
Moterys, kurių šeimoje buvo krūtų ar kiaušidžių vėžinių ligų, kurios neturėjo nėštumų ir niekada negimdė, turi žalingų įpročių, vertėtų bent kartą per metus profilaktiškai apsilankyti pas specialistą, atlikti ultragarsinį tyrimą.

Auglys gali būti piktybinis

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojas akušeris ginekologas Tomas Lūža sako, kad vaisingame amžiuje atsiradusios kiaušidžių cistos informuoja apie moters sveikatą. Dažniausiai šios atsiranda ir dingsta savaime su menstruaciniu ciklu. Taigi šiek tiek pajuokaujant galima sakyti, jei moters kiaušidėse vaisingame amžiuje cistos nesusiformuoja, galima įtarti turit sveikatos problemų.

 
Čia pat gydytojas T.Lūža įspėja, kad vis dėlto ramioms dėl atsiradusių cistų būti nederėtų. Nors didžioji darinių dalis yra funkcinės kilmės, susijusios su hormonine moters sistema ir menstruaciniu ciklu, gydytojo teigimu, kita grupė cistų yra gerybiniai arba piktybiniai kiaušidžių augliai.

„Juos nuo funkcinių kiaušidžių cistų padeda atskirti ultragarsinis tyrimas ir kartais laikas. Echoskopu gydytojas įvertina cistos dydį, sienelės storį, pertvaras, išaugas, skysčio struktūrą, cistos kraujotaką. Įvertinami pacientės nusiskundimai, tokie kaip pilvo skausmas, pilvo apimties didėjimas, sutrikęs virškinimas, šlapinimasis, skausmingi lytiniai santykiai, mėnesinių ciklo sutrikimai ir numatomas operacinis gydymas bei jo skuba“, - aiškina specialistas.
 
Po menopauzės būti budrioms
Be to, ginekologas sako, kad didžioji cistų dalis yra gerybinės, o piktybių auglių tikimybė padidėja vyresnio amžiaus moterims. Ypač susirūpinti cistomis turėtų moterys po menopauzės. Anot gydytojo, rizikos grupėje atsiduria ir tos moterys, kurių šeimoje buvo krūtų ar kiaušidžių vėžinių ligų, kurios neturėjo nėštumų ir niekada negimdė, turi žalingų įpročių.
 
„Vertėtų bent kartą per metus profilaktiškai apsilankyti pas specialistą, atlikti ultragarsinį tyrimą. Pasitikrinti anksčiau ir dažniau reikėtų, jeigu atsiranda neįprastų nusiskundimų, sutrinka mėnesinių ciklas, skauda pilvą. Taip pat tą padaryti vertėtų moterims, kurios jau buvo operuotos dėl kiaušidės cistos“, - aiškina T.Lūža.

Prieš nusprendžiant operuoti cistą, svarbu įvertinti, ar ji nėra funkcinės kilmės, o tai nuspręsti gali tik specialistas atlikęs ultragarsinį tyrimą ir įvertinęs cistos išvaizdą bei moters nusiskundimus.

 
Verta žinoti
Skubi operacija dėl cistos dažniausiai atliekama, kai ši plyšta arba apsisuka apie savo ašį kartu sutrikdydama jos kraujotaką. Abiem atvejais pagrindinis simptomas yra staigus ir stiprus pilvo skausmas. Plyšus cistai vyksta vidinis kraujavimas į moters pilvą - galima nukraujuoti, todėl reikalinga skubiai stabdyti kraujavimą. Cistai apsisukus apie savo ašį kiaušidė gali žūti. Operacijos tikslas - „atsukti“ kiaušidę ir atkurti jos kraujotaką.
Esant didesnių matmenų kiaušidės cistai, reikėtų vengti staigių judesių, sunkaus fizinio krūvio, lytinių santykių, šuolių ant batutų, važiavimo dviračiu ir pan.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica