„Barzdotas lapkritis“ kviečia pasirūpinti prostatos sveikata

Aigustė Tavoraitė
2018-11-02
Visą lapkričio mėnesį barzdas ir ūsus auginti kviečianti „Barzdoto lapkričio“ iniciatyva skirta atkreipti vyrų dėmesį laiku pasirūpinti prostatos sveikata. Patyręs gydytojas urologas profesorius Balys Dainys pabrėžia, jog nors šiandien apie prostatos vėžį ir jo gydymą kalbama daug, neretai pamirštama akcentuoti prostatos ligų prevenciją, kuria būtina užsiimti nuo mažumės.
„Barzdotas lapkritis“ kviečia pasirūpinti prostatos sveikata
Penkiasdešimties metų amžiaus sulaukusiems vyrams PSA tyrimas šeimos gydytojo kas dvejus metus yra atliekamas nemokamai. Jei prostatos vėžiu sirgo tėvas, senelis, pasitikrinti reikėtų jau nuo 45-erių.

Negydomo prostatito kaina
 

„Nors vėžys gali atsirasti ir sveikoje prostatoje, dažniausiai jis vystosi jau pakenktame organe. Viena pagrindinių to priežasčių – blogai gydytas arba negydytas prostatitas. Tai yra tiesus kelias į prostatos vėžį, – konstatavo profesorius B.Dainys. – Prostatos uždegimai labai dažnai paliečia jaunus, lytiškai aktyvius vyrus. Todėl vienas svarbiausių prevencinių dalykų yra saugotis didžiausio prostatito kaltininko – lytiškai plintančių infekcijų.“

 
Antroje vietoje, gydytojo teigimu, atsiduria vadinamieji peršalimo prostatitai. „Vyrai nesaugo savęs, greitai persišaldo. Jei šiltuoju metų laiku netausojama prostatos ir maudomasi šaltoje jūroje, tai dabar nespėjama persiorientuoti prie atvėsusių orų, nepasirūpinama šiltesniais drabužiais“, – kalbėjo B.Dainys. Jis atkreipė dėmesį ir ne itin sveikatai palankias dabartines  madas mūvėti aptemptas kelnes. „Elastinis džinsinis audinys drėgnu oru tampa kompresu ant užpakalio. Žiemą reikėtų nešioti laisvesnius rūbus, užsivilkti šiltesnius apatinius rūbus“, – patarė gydytojas.
Jis pabrėžė, kad rūpintis prostata mokyti jaunuolius reikia nuo mažumės. „Tėvai dažnai nustemba, kaip jų mokyklinukui sūnui gali būti prostatitas, neva tai - suaugusių vyrų liga. Nieko panašaus – pasėdėjo su draugais pavasarį ant šaltų akmenų ir, žiūrėk, ir atsirado diskomfortas pilvo apačioje, skausmai. Taigi ir tėvai turėtų būti atidesni, diegti atžalai sveiko gyvenimo įpročius“, – pabrėžė B.Dainys.

 
Skaudžios operacijos pasekmės
Pašnekovas pastebėjo, kad jau prireikus gydyti prostatos vėžį vyrų gyvenimą aukštyn kojom apverčia ne tik pati diagnozė, bet ir ligos gydymo pasekmės.
„Turime puikias galimybes išgydyti anksti diagnozuotą prostatos vėžį. Taikome įvairius gydymo metodus – atliekamos ir robotinės, ir laparoskopinės operacijos. Tačiau tiek prostatos šalinimas, tiek bet kokios kitos manipuliacijos gali privesti prie šlapimo nelaikymo arba impotencijos. Tai – didžiulė tragedija, ypač jauniems vyrams“, – kalbėjo B.Dainys.
Po radikalios prostetaktomijos (prostatos pašalinimo chirurginiu būdu) vidutinio laipsnio ir sunkus šlapimo nelaikymas ilgalaikėje perspektyvoje vargina apie 15 proc. vyrų, tačiau nedidelio laipsnio šlapimo nelaikymą gali patirti net iki 50 proc. pacientų.

Dviem keturiems procentams vyrų ilgalaikių problemų keliantis šlapimo nelaikymas gali atsirasti po gerybinės prostatos hiperplazijos operacijų. Kuo vyresnis vyras operuojamas, tuo didesnė tikimybė, kad jis blogiau laikys šlapimą.
Kitokios kilmės šlapimo nelaikymas atsiranda po išorinės spindulinės terapijos, taikomos dėl prostatos vėžio. Tačiau tokie atvejai kur kas retesni – patiriami tik iki 5 proc. tokių pacientų. Žymiai dažnesnis šlapimo nelaikymas (varginantis iki 64 proc. pacientų) po „gelbstimosios“ prostatektomijos, kuri atliekama po spindulinio gydymo esant vėžio recidyvui.
 

Baimę išsklaido profilaktinis tyrimas
Gydytojai pabrėžia, kad prostatos vėžys, kaip ir daugelis kitų vėžių, nėra tokia liga, kuri pasireiškia galinčiais nerimą sukelti sunkiais ir pavojingais simptomais. Skausmas šiuo atveju būna jau pažengusios ligos požymis. Žinoma, kad didžiausias šios ligos rizikos veiksnys yra amžius. Daugiausiai serga vyresni bei 45 metų vyrai, pikas pasiekiamas 60–70 metų amžiaus. Turint tai omeny bene pagrindinis žingsnis yra tikrintis profilaktiškai. Pagal veikiančią Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą jau 45 metų amžiaus sulaukęs ir tam tikrai rizikos grupei priskirtas vyras gali prašyti, kad būtų atliktas PSA tyrimas. Esant reikalui, jis siunčiamas konsultacijos pas gydytoją urologą.  

 
Komentaras

„Barzdų klubo“ prezidentas Valdas Samkus:

- Su lapkričio mėnesiu į mūsų kraštus ateina ne tik šaltesnis oras su pirmosiomis šildymo sąskaitomis, bet ir barzdočiausias metų laikas. „Barzdotu lapkričiu“ (No shave November, kitur November – ūsų mėnesiu) jis vadinamas todėl, jog šiuo metu aktualizuojamos vyrų sveikatos temos. O kas labiau primena apie vyriškumo puoselėjimą, jei ne barzda? Taigi ir „Barzdoto lapkričio“ šūkis – „Prižiūrėk savo vyriškumą“. Ilgai visuomenėje tabu laikytos vyrų sveikatos temos, tai, ką ankščiau pripažinti viešai buvo gėdinga, reikalavo vyriško ryžto, drąsos, neretai bičiulių palaikymo, bendruomeniškumo ir, žinoma, žinių, šiandien iškelta į viešumą. Laiku pasitikrinus (labai paprastu kraujo tyrimo būdu) sveikatą ar pakeitus įsisenėjusius įpročius, išsaugoma ne tik asmeninė sveikata, bet ir šeimos tvarumas, gerovė. Pasitaiko išgelbėtų gyvybių. „Barzdoto lapkričio“ metu diskutuojama prostatos vėžio, potencijos, vyrų savižudybių klausimais. Visą tai darome vyrams priimtina kalba. Nekviečiame jų per prievartą ar apgaulės būdu. Nepamokslaujame, negąsdiname statistika ar kitais „baubais“, bet pakviečiame juos veikti tai, kas jiems patinka.
 
Kai prieš šešerius tik pradėjome šią iniciatyvą Lietuvoje, džiaugėmės, jog barzdą ėmė auginti ir prie barzdočių prisidėjo keli mūsų draugų rato vaikinai. Iniciatyva augo ir stiprėjo, tad jau 2017 m. prie „Barzdoto lapkričio“ prisidėjo tūkstantį siekiančios barzdočių gretos. Renginių metu surinktos lėšos (apie 1 500 eurų) buvo paaukotos sergančiųjų prostatos vėžiu asociacijai. Išjudinome vyrus ir tai geras ženklas, tad kviečiame jungtis ir „barzdoti“ prasmingai.
Barzdų klubas su partneriais ir rėmėjais kviečia jungtis į viso mėnesio metu rengiamus susitikimus. Lapkričio 5 d. sportinio pokerio turnyras (Vilnius), lapkričio 25 d. – „Ūsai bėga“ (Vilnius, VU Botanikos sodas), Klaipėdoje nemokamus kraujo tyrimus atliekanti mobili klinika, Lapkričio 29 d. – boulingo turnyrai su nuotaikinga programa (Klaipėda, Vilnius, Šiauliai, plačiau apie tai galima rasti Barzdų klubas Facebook paskyroje).


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica