Ar skiepytis nuo COVID-19 laukiantis?

Roma Macijauskaitė
2021-02-25
Artėja laikas, kai nuo COVID-19 ligos bus pradėta skiepyti plačioji visuomenė. Kvietimo vakcinuotis sulauks ir nėščios moterys. Štai ką joms svarbu žinoti.
Ar skiepytis nuo COVID-19 laukiantis?
Kiekvienu atveju besilaukianti moteris turi gauti individualią gydytojo konsultaciją, kurios metu jai būtų suteikta visa informacija apie vakciną nuo COVID-19, jos poveikį, riziką.

Ar skiepytis laukiantis?
 

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė profesorė Rūta Jolanta Nadišauskienė teigia, kad šis klausimas jiems jau buvo iškilęs, nes teko konsultuoti besilaukiančias klinikos medikes, kurios turėjo galimybę būti vakcinuojamos. Kiek profesorė domėjosi ir žino, klinikoje dirbančios specialistės, įvertinusios riziką ir naudą, skiepijosi.

 
„Reikia pasakyti, kad nė vienas vaistas, taip pat ir vakcina, nėra tiriami pradedant nuo nėščiųjų, žindančiųjų, taip kaip ir vaikų. Todėl tiesioginių duomenų apie nėštumą ir vakcinaciją neturime. Tik turime duomenis, kad moterys, kurios nežinojo, kad laukiasi, ir buvo paskiepytos, jų nėštumai vystėsi absoliučiai normaliai“, – tvirtina Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė.

 
Todėl šiuo metu Europos didžiosios profesinės organizacijos, Didžiosios Britanijos karališkasis akušerių ginekologų koledžas, Amerikos akušerių ginekologų draugija, JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras, Pasaulio sveikatos organizacija teikia tokias rekomendacijas: kiekvienu atveju besilaukianti moteris turi gauti individualią gydytojo konsultaciją, kurios metu jai būtų suteikta visa informacija apie vakciną, jos poveikį, riziką. Ir tai nereiškia, kad po to ji privalo skiepytis.  
 
Kam COVID-19 pavojingiausias
„O didžioji rizika yra susirgti kovidu. Todėl tokiais atvejais, kai neturime aiškių atliktų tyrimų, kuriais būtų galima remtis, sprendžiama lyginant naudą su rizika, – sako prof. R.J.Nadišauskienė. – Ir kaip minėjau – iki šiol informacijos, kad vakcina būtų žalinga nėštumui, nėra.“
 
O didelė rizika sunkiai sirgti COVID-19 infekcija yra toms nėščiosioms, kurioms ir pats nėštumas kelia riziką. Tai yra moterys po transplantacijos, pavyzdžiui, inkstų, taip pat moterys, kurios serga lėtinėmis širdies, inkstų ligomis, cukriniu diabetu, kurioms diagnozuotas didelis nutukimas. Kita vertus, pats karščiavimas, sukeltas bet kurios virusinės infekcijos, yra žalingas vaisiui.

 
Į ląsteles nepatenka
Dar vienas dažnai moterims kylantis klausimas – ar pasiskiepijus nuo COVID-19 infekcijos reikia vengti nėštumo? Moterys svarsto, kad po skiepo kurį laiką vengs pastoti. Tačiau tokios rekomendacijos, kaip pastebi pašnekovė, nėra.
 
Ar skiepytis nuo kovido, svarsto ir krūtimi kūdikius maitinančios motinos. Profesorės R.J.Nadišauskienės teigimu, jei tik moterys nori, jos gali vakcinuotis, nes jokių blogų reiškinių naujagimiui nepasireiškia. Žinoma, kaip ir visi, moteris gali patirti nedidelius šalutinius vakcinos simptomus. Pavyzdžiui, skausmą, paraudimą, silpnumą.
 
Naujausiomis žiniomis, kuriomis dalijasi anksčiau minėtos organizacijos, rekomenduojama nevengti nėštumo po vakcinacijos ir prieš ją nėštumo testo atlikti nereikia. Svarbu žinoti, kad vakcinos nuo COVID-19 genetinių pokyčių nesukelia, nes jos nepatenka ir neveikia ląstelių – nei vaisiaus, nei motinos.
„Taigi, apibendrindama galiu pasakyti, kad bet kokiu klausimu labai svarbus yra pačios moters apsisprendimas, jos pokalbis su šeimos gydytoju ar akušeriu ginekologu. O gydytojai turėtų žinoti naujausią informaciją, kuri vis atnaujinama, jei tik atsiranda kokių nors naujų duomenų“, – sako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

  Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

  Penktadienį, balandžio 16 d. iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kviečia visus dalyvauti
  Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

  Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

  Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojas gastroenterologas Arūnas Kančauskas 55-erių metų pacientui atliko rektovezikalinės fis...

  Budinti vaistinė


  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Šalies gydytojai ekspertai ragina valdžios atstovus atkreipti dėmesį į vitaminą D, kaip Covid-19 infekcijos pasekmes &scaro...
  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Švelnėjant karantino sąlygoms, gyventojai pamažu grįžta į įprastas darbovietes. Siekiant saugiai dirbti – neužsikrėst...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Indija: tikėjimas dievu nugalės viruso baimę

  Dar vasarį indų mokslininkai svarstė, jog sparčiai mažėjantį naujų užsikrėtimų COVID-19 skaičių iš dalies gali lemti ypatingas indų imunitetas infekcinėms ligoms. Tačiau dabar vėl mušami naujus susirgimų rekordai: per kelias savaites COVID-19 atvejų skaičiumi Indija pralenkė ir kurį laiką vienu didžiausių pandemijos žid...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Tik suaugusiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tik suaugusiems
  Kokia nauda iš burbulo?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokia nauda iš burbulo?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica