Ar skiepytis nuo COVID-19 laukiantis?

Roma Macijauskaitė
2021-02-25
Artėja laikas, kai nuo COVID-19 ligos bus pradėta skiepyti plačioji visuomenė. Kvietimo vakcinuotis sulauks ir nėščios moterys. Štai ką joms svarbu žinoti.
Ar skiepytis nuo COVID-19 laukiantis?
Kiekvienu atveju besilaukianti moteris turi gauti individualią gydytojo konsultaciją, kurios metu jai būtų suteikta visa informacija apie vakciną nuo COVID-19, jos poveikį, riziką.

Ar skiepytis laukiantis?
 

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė profesorė Rūta Jolanta Nadišauskienė teigia, kad šis klausimas jiems jau buvo iškilęs, nes teko konsultuoti besilaukiančias klinikos medikes, kurios turėjo galimybę būti vakcinuojamos. Kiek profesorė domėjosi ir žino, klinikoje dirbančios specialistės, įvertinusios riziką ir naudą, skiepijosi.

 
„Reikia pasakyti, kad nė vienas vaistas, taip pat ir vakcina, nėra tiriami pradedant nuo nėščiųjų, žindančiųjų, taip kaip ir vaikų. Todėl tiesioginių duomenų apie nėštumą ir vakcinaciją neturime. Tik turime duomenis, kad moterys, kurios nežinojo, kad laukiasi, ir buvo paskiepytos, jų nėštumai vystėsi absoliučiai normaliai“, – tvirtina Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė.

 
Todėl šiuo metu Europos didžiosios profesinės organizacijos, Didžiosios Britanijos karališkasis akušerių ginekologų koledžas, Amerikos akušerių ginekologų draugija, JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras, Pasaulio sveikatos organizacija teikia tokias rekomendacijas: kiekvienu atveju besilaukianti moteris turi gauti individualią gydytojo konsultaciją, kurios metu jai būtų suteikta visa informacija apie vakciną, jos poveikį, riziką. Ir tai nereiškia, kad po to ji privalo skiepytis.  
 
Kam COVID-19 pavojingiausias
„O didžioji rizika yra susirgti kovidu. Todėl tokiais atvejais, kai neturime aiškių atliktų tyrimų, kuriais būtų galima remtis, sprendžiama lyginant naudą su rizika, – sako prof. R.J.Nadišauskienė. – Ir kaip minėjau – iki šiol informacijos, kad vakcina būtų žalinga nėštumui, nėra.“
 
O didelė rizika sunkiai sirgti COVID-19 infekcija yra toms nėščiosioms, kurioms ir pats nėštumas kelia riziką. Tai yra moterys po transplantacijos, pavyzdžiui, inkstų, taip pat moterys, kurios serga lėtinėmis širdies, inkstų ligomis, cukriniu diabetu, kurioms diagnozuotas didelis nutukimas. Kita vertus, pats karščiavimas, sukeltas bet kurios virusinės infekcijos, yra žalingas vaisiui.

 
Į ląsteles nepatenka
Dar vienas dažnai moterims kylantis klausimas – ar pasiskiepijus nuo COVID-19 infekcijos reikia vengti nėštumo? Moterys svarsto, kad po skiepo kurį laiką vengs pastoti. Tačiau tokios rekomendacijos, kaip pastebi pašnekovė, nėra.
 
Ar skiepytis nuo kovido, svarsto ir krūtimi kūdikius maitinančios motinos. Profesorės R.J.Nadišauskienės teigimu, jei tik moterys nori, jos gali vakcinuotis, nes jokių blogų reiškinių naujagimiui nepasireiškia. Žinoma, kaip ir visi, moteris gali patirti nedidelius šalutinius vakcinos simptomus. Pavyzdžiui, skausmą, paraudimą, silpnumą.
 
Naujausiomis žiniomis, kuriomis dalijasi anksčiau minėtos organizacijos, rekomenduojama nevengti nėštumo po vakcinacijos ir prieš ją nėštumo testo atlikti nereikia. Svarbu žinoti, kad vakcinos nuo COVID-19 genetinių pokyčių nesukelia, nes jos nepatenka ir neveikia ląstelių – nei vaisiaus, nei motinos.
„Taigi, apibendrindama galiu pasakyti, kad bet kokiu klausimu labai svarbus yra pačios moters apsisprendimas, jos pokalbis su šeimos gydytoju ar akušeriu ginekologu. O gydytojai turėtų žinoti naujausią informaciją, kuri vis atnaujinama, jei tik atsiranda kokių nors naujų duomenų“, – sako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris