Apsipirkti parduotuvėje – tik pusė darbo

www.lsveikata.lt
2020-03-24
Esu socialinėje erdvėje kažkur skaičiusi, kad žmonės muilu plauna vaisius, daržoves, net salotas. Ar čia pokštas, ar tikrai reikia dezinfekuoti net ir maistą?
Gerda, 32 m.
Apsipirkti parduotuvėje – tik pusė darbo
Visus vaisius - obuolius, apelsinus - rekomenduojama dezinfekuoti muilu. Tiesiog išsimuilinkite rankas ir putomis patrinkite produktus. Nesvarbu, su žievele vaisius ar be jo. Dabar svarbiausia užtikrinti, kad virusų neparsineštume iš prekybos centrų namo.

Jei durų rankenas, mygtukus, telefono ekranus jau daugelis įpratome dezinfekuoti, muilu plauti vaisius ir daržoves – dar kiek neįprasta. Specialistai įspėja – pradėkime!
 

Rinktis apdorotą maistą
Gydytoja dietologė Evelina Sabonaitytė sako dabar rekomenduojama valgyti tik apdorotą maistą. Mat virusai plinta ne tik oro lašeliniu būdu, bet ir per daiktus juos liečiant. Ne išimtis vaisiai bei daržovės.
„Visus vaisius - obuolius, apelsinus - rekomenduojama dezinfekuoti muilu. Tiesiog išsimuilinkite rankas ir putomis patrinkite produktus. Nesvarbu, su žievele vaisius ar be jo. Dabar svarbiausia užtikrinti, kad virusų neparsineštume iš prekybos centrų namo. Muilas kuo puikiausiai pašalina susikaupusius nešvarumus nuo bet kokių paviršių“, - teigia gydytoja dietologė.
 
Tokias daržoves kaip žiedinius kopūstus ar brokolius E.Sabonaitytė pataria pamirkyti vandenyje, vėliau gerai nuplauti po tekančiu vandeniu. Vis dėlto esant galimybėms gydytoja pataria šiuo metu žalio, neapdoroto maisto verčiau nevalgyti. Mat nėra aišku, ar tikrai pavyksta pašalinti visas bakterijas ir virusus. Verdant, kepant ar garinant galime būti tikri – mikrobai žūva.
 

Valyti pakuotes
Nors vien saugiai nuvykti į parduotuvę ir parsinešti maisto produktų šiandien tikras iššūkis, tai - tik pusė darbo. E.Sabonaitytė atkreipia dėmesį, kad visus produktus ir pakuotes, kurios atkeliauja iš prekybos centrų, turėtume dezinfekuoti.
„Visas pakuotes, kurias įmanoma nuplauti, plaukite kuo karštesniu vandeniu ir muilu. Šiandien turėtume plauti ir dezinfekuoti viską, kas iš aplinkos patenka į mūsų namus, juo labiau - virtuvę. Net ir maišelius, į kuriuos supakuoti, tarkime, obuoliai, taip pat patariama pirma nuplauti maišelį, o po to obuolius“, -  sako gydytoja.

 
Verta žinoti
Kiek koronavirusas gali išlikti ant paviršių?
Nors tiksliai nėra žinoma, kiek koronavirusas gali išlikti ant paviršių, naujausia JAV mokslininkų studija, paskelbta duomenų bazėje „MedRxiv“, teigia, kad COVID-19 ore gali išlikti gyvybingas iki 3 valandų, o ant vario paviršiaus – iki 4 valandų, ant kartono – iki 24 valandų, ant nerūdijančio plieno ir plastiko – nuo 2 iki 3 dienų.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris