Apie moterų šlapimo nelaikymą „be gėdos“

Gintarė Kaminskienė
2014-10-10
Neseniai bėgant į autobusą, kuris atvažiavo anksčiau nei turėjo, man nutiko bėda. Bebėgdama pajutau, kad nebegaliu sulaikyti šlapimo. Jis žinoma, pasruvo. Nedaug, bet pakako, kad matytųsi. Buvo be galo gėda. Dabar baisu, kad kai kitą kartą bėgsiu tai nepasikartotų. Ar po vieno tokio gėdingo karto turėčiau kreiptis į šeimos gydytoją?
Alina, 35 m.
Apie moterų šlapimo nelaikymą „be gėdos“
Jei šlapimo nelaikymas kartojasi, kyla psichologinis diskomfortas. Sudėtinga keliauti, išeiti į miestą.

Moterys šlapimo nelaiko dvigubai dažniau nei vyrai. Moterų šlapimo pūslė ir šlaplė remiasi į raumeninį sluoksnį, vadinamą dubens dugno raumenimis. Jie padeda šlaplei užsidaryti. Tačiau jeigu šie raumenys susilpnėja ir sumažėja jų elastingumas, tiek kasdienė veikla, tiek kosėjimas gali sukelti moterims šlapimo nutekėjimą.
Jei šlapimo nelaikymas kartojasi dažnai, tokią problemą reikėtų suvokti kaip pagydomos ligos faktą. Ir, žinoma, nedelsti kreiptis į specialistą.


Atsako specialistė
Karoliniškių poliklinikos Akušerijos ginekologijos skyriaus gydytoja ginekologė Daiva Keršulytė:

- Šlapimo nelaikymas gali būti trejopas. Pirmuoju atveju – fizinio krūvio metu. Šlapimo nelaikymas tokiu atveju pasireiškia bėgant, čiaudint, kostint ar panašiai. Kitas tipas – dirgli šlapimo pūslė. Pavyzdžiui, žmogų veikia bėgančio vandens garsas, prasideda šlapimo pūslės spazmai ir šlapimas nevalingai bėga. Trečiasis tipas – mišrus.
Aišku, šlapimo nelaikymas gali būti ir visai kitų ligų simptomas. Pavyzdžiui, šlapimo takų infekcijos, šlapimo takų uždegimo, stuburo problemų. Taip pat gali pasireikšti po stuburo operacijų, dėl kai kurių psichikos ligų, vidurių užkietėjimo, cukrinio diabeto.

Jei šlapimo nelaikymas kartojasi, kyla psichologinis diskomfortas. Sudėtinga keliauti, išeiti į miestą. Būna moterys sako: „Žinau visus Vilniaus viešuosius tualetus“, nes vis reikia jo ieškoti. Jaučiamas ir šlapimo kvapas, tad iškyla ne tik sveikatos, bet ir gyvenimo kokybės klausimas.
Jeigu šlapimas nelaikomas fizinio krūvio metu, dažniausia priežastis – dubens dugno susilpnėjimas. Raumuo, atsakingas už šlapimo pūslės uždarymą prasčiau funkcionuoja. Priežastys gali būti įvairios. Sunkus fizinis darbas, gimdymai. Jei moteris gimdė stambų, didelį vaiką, raumenys išsitampė, nusileido makšties sienelė.
Esant tokio šlapimo nelaikymo pradžiai su juo galima susitvarkyti stiprinant dubens dugno, tarpvietės raumenis. Yra tam tikri mankštos kompleksai, vadinami „Kėgelio pratimai“. Juos darant kasdien, šlapimo nelaikymą galima sustabdyti.
Būna taip, kad pratimai negali padėti. Tuomet atliekama plastinė operacija. Paprastai tariant, dedama juostelė ir pakeliama šlapimo pūslė.
Jei žmogus turi dirglios pūslės sindromą, jis gydomas vaistais. Medikamentinis gydymas gali būti derinamas su minėtais pratimais ir tam tikrais fizioterapiniais būdais.
Pavyzdžiui, minėjau, kad šlapimo nelaikymas gali kilti ir dėl vidurių užkietėjimo. Tokią problemą dažnai turi žmonės su padidėjusi antsvoriu. Tokiu atveju būtina spręsti pirminius sveikatos sutrikimus.
Jei šlapimo nelaikymas nutiko tik kartą, pirmiausiai reikėtų save pastebėti. Jei problema kartosis, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Gydytojas urologas onkologas dr. Aušvydas Patašius kasdien keliais frontais kovoja prieš prostatos vėžį &ndas...
    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris