Turime evakuacijos planą, bet neturime kelių

Miglė Petkutė
2025-05-02
„Plane yra pažymėtos kryptys, kaip vilniečiai turėtų evakuotis. Bet ir šiuo metu piko valandomis nuvažiavus į Eišiškių plentą, per kurį numatytas vienas evakuacijos maršrutas, juo nepravažiuosite. Tai ką kalbėti apie eismą kritiniu metu?“ – pateiktu Vilniaus miesto evakuacijos planu piktinosi politikas Artūras Zuokas. Nors užmojai yra dideli, kalbama, kad kol kas nei keliai, nei transportas nėra pritaikyti tokio dydžio evakuacijai.

Keliai nesutvarkyti
 
Vilniaus miesto savivaldybė pristatė gyventojų evakavimo planą ekstremalių situacijų - karinės invazijos, hibridinės atakos, branduolinės grėsmės, stiprios gamtinės stichijos ir ekstremalios infrastruktūros avarijos - atvejais. Pristatymo metu pagrindinis dėmesys buvo skiriamas evakuacijos keliams bei gyventojų pagalbos nuostatams. V.Benkunskas pabrėžė, kad Vilniuje kilus grėsmei, gyventojai galės palikti miestą viena iš trijų evakuacijos krypčių.
 
Plane numatyti trys aiškios kryptys: Panevėžio / Šiaulių, Kauno / Klaipėdos ir Alytaus / Lenkijos pasienio. Scenarijus bus paskelbtas tik jau prasidėjus nelaimei.
 
Meras paaiškino, kad siekiant, jog evakuacija vyktų sėkmingai, pirmiausia reikia įgyvendinti penkis prioritetinius projektus. Be tam tikrų remontų keliai nebus pajėgūs sutalpinti minios gyventojų.

 
„Planuodami evakuacijos kryptis bei maršrutus įvertinome ir mūsų kelių būklę, identifikavome kritines vietas, kuriose susidaro „butelio kakliukai“. Kadangi tai yra valstybinės reikšmės infrastruktūriniai projektai, kreipėmės į valdžios institucijas dėl resursų juos sutvarkyti“, – pristatydamas planą kalbėjo V.Benkunskas. 
 
„Siekiant užtikrinti didesnį gyventojų saugumą, būtina atlikti šiuos darbus: Valakampių tilto kapitalinis remontą, A1 išvažiavimo platinimą, Mykolo Lietuvio gatvės statybą bei Geležinio vilko ir Molėtų plento sankryžos rekonstravimą į dviejų lygių sankryžą, Šiaurinės gatvės statybą nuo Vilniaus vakarinio aplinkkelio iki Fabijoniškių g., Eišiškių plento rekonstravimą jį platinant“, - perspėjo V.Benkunskas.
 
Į šią problemą dėmesį atkreipė A.Zuokas, teigdamas, kad pasiruošimas yra itin prastas. Per siauri keliai jau dabar sukelia nemenkų eismo problemų.

„Šis planas yra dar vienas darbų imitacijos pavyzdys. Nežinau, kiek tiksliai kainavo šis plano parengimas, bet, manau, jis gali siekti ir šimtą tūkstančių eurų. O galiausiai tai tėra tik viešųjų ryšių dokumentas. Pavyzdžiui, plane yra pažymėtos kryptys, kaip vilniečiai turėtų evakuotis. Bet ir šiuo metu piko valandomis nuvažiavus į Eišiškių plentą, per kurį numatytas vienas evakuacijos maršrutas, juo nepravažiuosite. Tai ką kalbėti apie eismą kritiniu metu?“ – planus kritikavo Artūras Zuokas.

 
„Jau prieš ketverius metus, kai dar buvau Taryboje, siūlėme pradėti projektavimą ir plėsti kelią. Padaryti keturių juostų kelią yra privalu, bet netgi projektavimo darbai nepradėti. Kalbant apie išvažiavimą į Kauno pusę, kitu evakuacijos koridoriumi, ten irgi susidaro amžinas kamštis. Miestas dar apsunkino situaciją, nes leido palei kelią statyti prekybos centrus“, - komentavo A.Zuokas.
Pasak pašnekovo, Vilniaus miesto savivaldybės atsakymas į norą praplėsti plentą buvo – „mes neskatiname automobilizmo”.
„Nors Eišiškių kelias veda į oro uostą, ten yra geležinkelio mazgas, netgi norint strategiškai privežti sąjungininkų karinę įrangą bus be proto sudėtinga. Todėl šis dokumentas parodo, kad visi darbai vis dar vyksta tik „ant popieriaus“,“ - sakė politikas A.Zuokas.
 
Naikinamas transportas
 
Kitas dėmesio sulaukęs punktas buvo skirtas aptarti pagalbos žingsnius automobilių neturintiems arba jais vykti negalintiems gyventojams. V.Benkunskas priminė, kad pirmą žingsnį reikia žengti patiems gyventojams – susiplanuoti susitikimo vietas ir artimiausius kelius, kad būtų galima sutaupyti kuo daugiau laiko. Žmonėms rekomenduojama atvykti į surinkimo punktus ir pasinaudoti savivaldybės teikiama transporto pagalba.
 

Tačiau A.Zuokas tokius užmojus kandžiai pašiepė – kokiomis transporto priemonėmis meras žada evakuoti minias?
 
„Kalbant apie gyventojų transportavimą, vieni veiksmai prieštarauja kitiems. Viešasis transportas yra labai svarbus elementas edukacijai, nes reikalui esant jais tikrai galima iš Vilniaus išvežti didelį kiekį gyventojų. Tačiau atitinkamai yra priimtas sprendimas, kad reikia viešąjį transportą elektrifikuoti, - komentavo buvęs Vilniaus meras. - Kas dėl to atsitiks? Galime pasižiūrėti į Ukrainos pavyzdžius. Karo metu lankantis Odesoje man kaip vieną iš pagrindinių priežasčių paminėjo, kad jeigu viešasis transportas yra paremtas tik elektra, evakuacijos atveju tai visiškai neveikia.“
 
„Elektros nutraukimas yra įgyvendinamas labai paprastai ir visas transportas, kuris galėtų būti skiriamas evakuacijai, staiga tampa nebetinkamas. Todėl Vilniaus viešasis transportas turėtų laikytis sveiko balanso. Pusė autobusų, ypač važinėjančių miesto centre, galėtų būti elektriniai, o kita pusė, didieji autobusai, turėtų būti varomi vidaus degimo varikliais“, - siūlė A.Zuokas.
 
Būtina užtikrinti informavimą

 
V.Benkunskas užsiminė ir apie poreikį aiškiai informuoti gyventojus. „Evakuacijos metu svarbu užtikrinti tikslią ir aiškią informaciją, kuri padėtų gyventojams priimti tinkamus sprendimus atsiradus pavojui. Gyventojų informavimas bus organizuojamas etapais, priklausomai nuo situacijos pokyčių, užtikrinant visapusišką pasiruošimą ir veiksmų sklandumą“, – kalbėjo meras.
 
A.Zuoko nuomone, tai yra lengviausiai įgyvendinama evakuacijos plano problema, tačiau ji taip pat turėtų būti prižiūrima.
 
„Vėlgi žiūrėkime į pavyzdžius. Ukrainoje realiai informacijos pateikimo mobiliaisiais telefonais ar kitomis priemonėmis, pavyzdžiui, racijomis, beveik nebuvo. Informacijos sklaidą užtikrino tiek privatūs paslaugų tiekėjai, tiek „Staralink“ sistema“, - pabrėžė A.Zuokas.
 
Buvęs Vilniaus meras atkreipė dėmesį, kad norint pagerinti situaciją vien sostinės komandos nepakaks. Pasak jo, į šią sritį turėtų įsitraukti kur kas stipresni valdžios organai.
 
„Aišku, šis klausimas jau yra ne tik Vilniaus miesto savivaldybės, o visos Lietuvos lygmens, bet turėtų veikti nacionalinė informavimo sistema, kuri nebūtų paveiki elektros nutraukimams arba kitoms atakoms. Būtina užtikrinti informacijos teikimą gyventojams nelaimės ar karo atveju“, - komentavo A.Zuokas.
 
Pristatęs planus, V.Benkunskas ramino – šie planai yra prevenciniai ir nerimauti dėl galimo pavojaus nereikėtų.
 
„Parengtas evakuacijos planas savaime nereiškia, kad laukiame realios grėsmės ir ruošiamės miesto evakuacijai. Įvairūs pastarųjų metų įvykiai, kaip, pavyzdžiui, tiesiog vilniečių kieme nukritęs lėktuvas, parodė, kaip svarbu būti iš anksto pasiruošusiems kylantiems lokaliems iššūkiams“, - kalbėjo Vilniaus meras.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...
    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris