Ane­mi­ja - nėš­čių­jų per­se­kio­to­ja

Greta Vanagienė
2019-07-02
Spe­cia­lis­tai įspė­ja – nors ma­ža­krau­jys­tė ne­re­tai ly­di be­si­mai­ti­nan­čius ne­vi­sa­ver­čiu mais­tu, ypač ste­bė­ti he­mog­lo­bi­no kie­kį tu­rė­tų mai­ti­nan­čios krū­ti­mi ir be­si­lau­kian­čios ma­mos. „Ri­zi­ka su­sirg­ti ane­mi­ja pa­di­dė­ja mo­te­rims nėš­tu­mo ir žin­dy­mo lai­ko­tar­piu, kai bręs­tan­ti nau­ja gy­vy­bė iš mo­ti­nos pa­rei­ka­lau­ja dau­giau ener­gi­jos ir mi­ne­ra­li­nių me­džia­gų“, - sa­ko VUL San­ta­ros kli­ni­kų Aku­še­ri­jos sky­riaus gy­dy­to­jas aku­še­ris – gi­ne­ko­lo­gas Min­dau­gas Bal­nys.
Su­si­dur­ti su ge­le­žies trū­ku­mu ypač ri­zi­kuo­ja be­si­lau­kian­čios mo­te­rys, ku­rių or­ga­niz­mas ge­le­žies pa­rei­ka­lau­ja ge­ro­kai di­des­nio kie­kio nei įpras­tai.

Vi­sų pir­ma – fo­lio rūgš­tis
Anot gy­dy­to­jo, pa­grin­di­nė ma­ža­krau­jys­tės prie­žas­tis – ge­le­žies trū­ku­mas or­ga­niz­me, kai krau­jy­je su­ma­žė­ja de­guo­nį ne­šan­čių erit­ro­ci­tų ir he­mog­lo­bi­no. Su­si­dur­ti su šios me­džia­gos trū­ku­mu ypač ri­zi­kuo­ja be­si­lau­kian­čios mo­te­rys, ku­rių or­ga­niz­mas ge­le­žies pa­rei­ka­lau­ja ge­ro­kai di­des­nio kie­kio nei įpras­tai.

„Taip pat svar­bu at­kreip­ti dė­me­sį į tai, jei bū­si­ma gim­dy­vė iki pa­sto­dama jau sir­go ma­ža­krau­jys­te, nėš­tu­mo me­tu li­ga ga­li dar la­biau pa­gi­lė­ti. Tai­gi dėl ge­le­žies trū­ku­mo ga­li su­pras­tė­ti ne tik ma­mos svei­ka­ta, bet ir nu­ken­tė­ti vai­siaus vys­ty­ma­sis“, - įspė­ja me­di­kas.

Vi­sų pir­ma M.Bal­nys siū­lo at­krei­pti dė­me­sį į ge­le­žies pa­si­sa­vi­ni­mo pro­ce­se kar­tu da­ly­vau­jan­čias mais­to me­džia­gas, ku­rios le­mia sėk­min­gą he­mog­lo­bi­no pa­si­sa­vi­ni­mą - jei or­ga­niz­mui trūks­ta fo­lio rūgš­ties ir vi­ta­mi­no B12, šis men­kiau pa­si­sa­vi­na ir ge­le­žį.Tai­gi kau­pi­nat ge­le­žies at­sar­gas, vi­sų pir­ma de­rė­tų ap­si­rū­pin­ti mi­nė­to­mis me­džia­go­mis.


„Jei bū­si­ma gim­dy­vė iki pa­sto­dama jau sir­go ma­ža­krau­jys­te, nėš­tu­mo me­tu li­ga ga­li dar la­biau pa­gi­lė­ti. Tai­gi dėl ge­le­žies trū­ku­mo ga­li su­pras­tė­ti ne tik ma­mos svei­ka­ta, bet ir nu­ken­tė­ti vai­siaus vys­ty­ma­sis“, - įspė­ja gy­dy­to­jas aku­še­ris-gi­ne­ko­lo­gas Min­dau­gas Bal­nys.

„Pla­nuo­jan­čioms nėš­tu­mą mo­te­rims or­ga­niz­mą rei­kė­tų ap­rū­pin­ti fo­lio rūgš­ti­mi ir dėl svar­biau­sios jo už­duo­ties – fo­lio rūgš­tis at­sa­kin­ga už ner­vi­nio vamz­de­lio de­fek­to pro­fi­lak­ti­ką, tai yra pa­de­da iš­veng­ti sme­ge­nų ir stu­bu­ro for­ma­vi­mo­si ydų. Pa­ste­bė­ta, kad bū­tent fo­lio rūgš­ties trū­ku­mas su­ke­lia šias pro­ble­mas. Tai­gi vi­soms nėš­čio­sioms re­ko­men­duo­ja­ma var­to­ti 400 mik­ro­gra­mų fo­lio rūgš­ties prieš pa­sto­jant ir dvy­li­ka sa­vai­čių pas­to­jus“, - pa­ta­ria M.Bal­nys.

Ge­le­žis svar­bi lak­ta­ci­jai
Gy­dy­to­jas aku­še­ris-gi­ne­ko­lo­gas sa­ko net ir tuo at­ve­ju, jei he­mog­lo­bi­nas vi­są nėš­tu­mą bu­vo nor­ma­lus, gim­dy­mo me­tu mo­te­ris na­tū­ra­liai pra­ran­da krau­jo, to­dėl jo kie­kis ga­li su­ma­žė­ti. Or­ga­niz­mą ge­le­ži­mi po gim­dy­mo bū­ti­na pa­pil­dy­ti ir dėl pie­no lak­ta­ci­jos ga­my­bos, ku­ri šio mik­ro­ele­men­to iš or­ga­niz­mo pa­rei­ka­lau­ja pa­pil­do­mai.

„Mo­te­ris gim­dy­mo me­tu vi­suo­met na­tū­ra­liai pa­krau­juo­ja – pra­ran­da iki pen­kių šim­tų mi­li­lit­rų krau­jo, o at­lie­kant ce­za­rio pjū­vį krau­jo ne­ten­ka­ma iki vie­no lit­ro“, - sa­ko gy­dy­to­jas ir pri­me­na mo­ti­noms nėš­tu­mo me­tu rū­pin­tis vi­sa­ver­te mi­ty­ba, var­to­ti spe­cia­lius mais­to pa­pil­dus, ku­rių su­dė­ty­je ne tik ge­le­žis, bet ir vi­ta­mi­nas B12 bei fo­lio rūgš­tis. Mat or­ga­niz­mas po gim­dy­mo na­tū­ra­liai ne­spė­ja at­kur­ti pra­ras­to kie­kio ge­le­žies, o jei ma­ža­krau­jys­tė var­gi­no dar prieš pa­sto­jant, šios trū­ku­mas bū­na ypač di­de­lis.

Or­ga­niz­mui pri­rei­kia pa­stip­ri­ni­mo
Gy­dy­to­jas M.Bal­nys at­krei­pia dė­me­sį ir į bū­si­mų ma­mų mi­ty­bos įpro­čius, jei mo­te­ris – ne­vi­sa­val­gė, tai yra ve­ge­ta­rė ar ve­ga­nė, ar­ba dėl ki­tų prie­žas­čių ne­val­go kai ku­rių mais­to pro­duk­tų, pla­nuo­da­ma nėš­tu­mą or­ga­niz­mą stip­rin­ti tu­rė­tų var­to­da­ma mais­to pa­pil­dus. Mat dėl įsčio­se bręs­tan­čios gy­vy­bės mo­te­riai rei­kia žy­miai di­des­nio ge­le­žies kie­kio nei įpras­tai.

„Mais­ti­nes me­džia­gas iš ma­mos pir­miau­sia pa­si­sa­vi­na vai­sius, to­dėl bū­ti­na per­žiū­rė­ti su­var­to­ja­mo mais­to ra­cio­ną. Svar­bu ži­no­ti ir tai, kad rei­ka­lin­gų me­džia­gų, gau­na­mų su mais­tu, daž­nai ne­pa­kan­ka. To­dėl var­to­ti ge­le­žies ir ki­tų mik­ro­ele­men­tų ar vi­ta­mi­nų be­si­lau­kian­čiai ma­mai vi­suo­met nau­din­ga. Jei mo­te­riai nu­sta­to­ma ma­ža­krau­jys­tė, įver­ti­nęs fe­ri­ti­no ir he­mog­lo­bi­no kon­cen­tra­ci­ją krau­jy­je, rei­kia­mą ge­le­žies do­zę ski­ria gy­dy­to­jas“, - sa­ko aku­še­ris-gi­ne­ko­lo­gas M.Bal­nys.

 Specialistės komentaras:

Gy­dy­to­ja die­to­lo­gė Dai­va Pi­pi­rai­tė – La­za­re­vi­čie­nė:


- Nėš­tu­mo me­tu mo­te­rys ne­re­tai pa­jun­ta pa­di­dė­ju­sį ape­ti­tą, su­var­to­ja dau­giau ka­lo­ri­jų, ta­čiau rei­kė­tų at­kreip­ti dė­me­sį, kad su su­var­to­ja­mu mais­tu adek­va­taus ge­le­žies kie­kio ga­li­ma ir ne­gau­ti, nes nėš­čio­ji dau­giau su­var­to­ja ne­ver­tin­go mais­to, ku­ria­me mais­tin­gų me­džia­gų, to­kių kaip ge­le­žis, kal­cis, įvai­rūs vi­ta­mi­nai nė­ra gau­su.

Nėš­či­ą­ją pri­žiū­rin­tis gy­dy­to­jas įver­ti­nęs, koks ge­le­žies kie­kis yra or­ga­niz­me, ir nu­sta­tęs jos trū­ku­mą ga­li skir­ti spe­cia­lų pa­pil­dų.

Rei­kia­mą ge­le­žies kie­kį siū­lo­me gau­ti su gy­vu­li­nės kil­mės mais­tu: rau­do­na mė­sa, sar­di­nė­mis, ėrie­na, an­tie­na, avie­na, kiau­ši­nių try­niais, la­ši­ša, kre­ve­tė­mis. Vis dėl­to šiuo­se pro­duk­tuo­se ran­da­mos ge­le­žies pa­si­sa­vi­ni­mą ga­li slo­pin­ti kar­tu var­to­ja­mos ki­tos su­de­da­mo­sios mais­to me­džia­gos, pa­vyz­džiui, ta­ni­nai, ku­rių ran­da­ma ar­ba­to­je, per­si­mo­nuo­se, gra­na­to­se, taip pat ankš­ti­niuo­se esan­tys bal­ty­mai ar kal­cis esan­tis pie­no pro­duk­tuo­se, ne­ra­fi­nuo­ti grū­dai. To­dėl var­to­jant  mė­są, ku­rio­je gau­su ge­le­žies, reik­tų veng­ti ger­ti pie­ną.

Ge­le­žies pa­si­sa­vi­ni­mą ska­ti­na vi­ta­mi­nas C. Pa­vyz­džiui, jei val­go­ma tam­siai ža­lių la­pi­nių sa­lo­tų, jas rei­kė­tų ap­šlaks­ty­ti cit­ri­nos sul­ti­mis.

 Verta žinoti:

• Nau­ja ge­le­žies for­ma - mik­ro­kap­su­liuo­ta li­po­so­mo­se. Ši for­ma pra­na­šes­nė dėl ge­res­nio or­ga­niz­mo pa­si­sa­vi­ni­mo, taip pat ne­tu­rin­ti ge­le­žies po­sko­nio ir są­vei­kos su mais­tu (ka­va, ar­ba­ta, pie­no pro­duk­tais), ne­dir­gi­na virš­ki­na­mo­jo trak­to.
• Ren­kan­tis mais­to pa­pil­dą sie­kiant pa­kel­ti he­mog­lo­bi­ną, ge­le­žies pa­si­sa­vi­ni­mui svar­bu, kad pa­pil­dų su­dė­ty­je bū­tų ne tik ge­le­žis, bet ir fo­lio rūgš­tis, vi­ta­mi­nas B12.
• Var­to­jant mais­to pa­pil­dus svar­bu at­kreip­ti dė­me­sį, kad kar­tu gau­tu­mė­te vi­ta­mi­no C bei va­rio.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:
Atsargiai! Puola blakės

Atsargiai! Puola blakės

2025.05-22
„Atsiradus blakių, žmogus greitai ant savo kūno pastebi daugybinius įkandimus. Tad iš karto reikėtų apžiūrėti baldų apmušalus, čiužinį, ypač aplink siūles, įdubas ir raukšles. Būtent tokiose vietose blakės ir mėgsta dėti į ryžius panašius kiaušinėlius“, – pasakoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialSkaityti plačiau
Jaunimo emocinę sveikatą stiprins robotas

Jaunimo emocinę sveikatą stiprins robotas

2025.05-22
Kasmet jaunimo emocinė sveikata Lietuvoje kelia vis didesnį susirūpinimą, tačiau tradiciniai pagalbos būdai ne visuomet veiksmingi. Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai drauge su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ieško naujų būdų problemai spręsti. Jie tikisi, kad stiprinti emocinę sveikatą jaunimui padės inovatyvi pokalbių roboto principu veikianti programa „Sija“.
Skaityti plačiau
Tylūs motinystės sunkumai

Tylūs motinystės sunkumai

2025.05-12
Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės depresijos simptomus, tačiau oficialiai ji diagnozuojama vos kelioms dešimtims.<Skaityti plačiau
Daug vargo dėl invazinių rūšių

Daug vargo dėl invazinių rūšių

2025.05-09
Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių galima pamatyti net apie dvidešimt. Su šiomis rūšimis kovojama: jųSkaityti plačiau
Ko ieškoti šokolado etiketėse?

Ko ieškoti šokolado etiketėse?

2025.05-08
„Žmonės įpratę manyti, kad juodasis šokoladas turi būti kartus, tačiau kartumas nėra kokybės ženklas. Priešingai, dažnai tai prastos kokybės ar netinkamai apdorotų pupelių požymis“, – vieną didžiausių mitų apie juodąjį šokoladą griauna šokolado ekspertės. Apie šokolado kokybę kalbamės su „Beaningful“ bendraįkūrėja, skonio eksperte Ieva Pikžirnyte-DignaiSkaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


D.Pažėrienė: reabilitacijoje itin svarbi motyvacija

D.Pažėrienė: reabilitacijoje itin svarbi motyvacija

„Vienas veiksnių, nuo kurio priklauso reabilitacijos sėkmė – paciento motyvacija“, – teigia LSMU Kauno lig...
Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

Savaitgalį socialinę erdvę sudrebino žinia, kad buvusiam JAV prezidentui Joe Bidenui diagnozuotas prostatos vėžys, kuris iš...

Budinti vaistinė


Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

razinka


Pakalbėkim apie tai


Svetur


Šeimos tragedija pakeitė šizofrenijos mokslo istoriją

1950-ųjų pradžioje Donas ir Mimi Galvinai atrodė ideali amerikiečių šeima. Donas buvo ambicingas JAV Oro pajėgų karininkas, politikos mokslų daktaras, o Mimi – karštai tikinti katalikė, atsidavusi mama ir žmona. Tarp 1945 ir 1965 metų jiedu susilaukė dvylikos vaikų – dešimties sūnų ir dviejų dukterų. ...

Redakcijos skiltis


Komentarai


Persileidimai – dažnas gamtos reiškinys
Vilma Gudynienė Persileidimai – dažnas gamtos reiškinys
Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
Turite tai žinoti
Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti

Naujas numeris