Ieva Šuipė: „Tėvų perdegimas – šių laikų reiškinys“

Greta Vanagienė
2024-01-08
Organizacijos „Savanoriai vaikams“, vykdančios iniciatyvą „Niekieno vaikai“, vadovė psichoterapeutė Ieva Šuipė puikiai žino – reikia viso kaimo vaikui užauginti. Kad ligoninėse ir krizių centruose nė vienas vaikas neliktų vienišas, ji buria savanorius kviesdama skirti laiką paguosti, pažaisti ar net dovanoti dalelę širdies.
Būdama ir tėvystės kursų organizatorė pašnekovė įsitikinusi: vieno vaikų auginimo taisyklių rinkinio nėra – svarbiausia matyti vidinį vaiko pasaulį.
Ieva Šuipė: „Tėvų perdegimas – šių laikų reiškinys“
„Tėvų perdegimas – naujas, šių laikų reiškinys, kuris atsiranda būtent dėl aukštų, nerealistiškų lūkesčių sau, neva galiu ir net privalau būti tobulas, neklystantis, o tėvystė turi būti tik džiugi, linksma, maloni patirtis“, - sako Organizacijos „Savanoriai vaikams“, vykdančios iniciatyvą „Niekieno vaikai“, vadovė psichoterapeutė Ieva Šuipė.

- „Niekieno vaikai“ iniciatyvos paramos fondo nesuskaičiuosi, kai aukojamas ir žmonių laikas, ir dėmesys.
 
- Savanoriai ligoninėse ir krizių centruose vaikams teikia visą reikiamą emocinį palaikymą: žaidžia, ramina, migdo, nešioja, guodžia, išklauso, padrąsina, moko naujų įgūdžių, palydi į procedūras.
Jie leidžia laiką ne tik darbo metu, bet ir vakarais, savaitgaliais, esant poreikiui – ir naktį. Konkretus budėjimo grafikas sudaromas pagal poreikį, atsižvelgiant į vaiko interesus. Visais atvejais siekiama, kad būtų kuo mažesnė savanorių kaita prie vieno vaiko, idant būtų užmezgamas ir išlaikomas emocinis kontaktas.
Šiuo metu mūsų organizacijoje yra daugiau nei du šimtai aktyvių savanorių, kadangi veiklą vykdome šešiuose miestuose. Dauguma savanorių yra moterys, nors turime ir vyrų. Savanoriauja ir jauni žmonės, dar neturintys savo vaikų, taip pat vidutinio bei vyresnio amžiaus žmonės, auginantys ar jau užauginę savo vaikus. Juos visus sieja noras duoti šilumą ir meilę, mokėjimas bendrauti su vaikais ir atliepti jų emocinius poreikius, turėjimas laiko galimybių ir lankstumo bei didelis tikėjimas, kad nė vienas vaikas negali likti vienas. Visi savanoriai praeina atrankas, išsamius mokymus ir gauna nuolatinį palaikymą budėjimų metu ir po jų.

 
- Kartu vedate ir tėvystės kursus. Ar įmanoma tam pasiruošti iš anksto vien teorinėmis žiniomis? Klausiu, nes besilaukdama perskaičiau kelias knygas apie vaikų auklėjimą ir jaučiausi mama superherojė. O tada tėvystė driokstelėjo visomis jos spalvomis...
 
- Kai prieš daugiau nei dešimt metų pradėjau vesti pirmus seminarus, jie buvo skirti kūdikio besilaukiantiems tėvams. Tapusi mama, supratau, kaip paprasta pasimesti tarp begalės skirtingų patarimų informacijos gausoje! Taigi motinystei ir tėvystei iki galo pasiruošti neįmanoma, o pokyčiams ne visada užtenka vien pasimokyti ar paskaityti. Kelias sąmoningumo link gali būti ilgas, pasitelkiant ir specialistų pagalbą, tačiau žinios suteikia stiprybės. Pavyzdžiui, vaiko raidos, poreikių supratimas tampa kelrodžiu, gali palengvinti kasdienybę ir suteikia motyvacijos daugiau domėti, pasigilinti. Žinant esminius, mokslu pagrįstus dalykus, lengviau atsirinkti, kas yra tiesa, o kas – mitai.
Auginantiems kūdikį ar vyresnį vaiką tėvams ypač svarbu išmanyti jo raidos ypatumus – ne tik fizinės, bet ir emocinės raidos uždavinius, suprasti jo emocinius poreikius bei atliepimo į juos reikšmę. Mažų vaikų tėvams dažnai kyla klausimų, kaip auginti vaiką, kad jo neišlepintų, bet kartu ir nežalotų, nekenktų jo raidai: kaip taisyti vaiko netinkamą elgesį, bet kartu padėti jam užaugti pasitikinčiu savimi, mokančiu kurti konstruktyvius santykius su kitais, galinčiu pasiekti savo tikslų. Formulė, kurią norisi perduoti, paprasta – svarbu matyti ne tik, ką vaikas rodo išorėje (elgesį, reakcijas), bet matyti vaiko vidinį pasaulį ir domėtis juo. Skamba paprastai, bet ne taip paprasta tai įgyvendinti. Mus veika mūsų jausmai, pačių nepatenkinti poreikiai, nuovargis, stresas, patirtys, kurias atsinešame iš vaikystės. Visa tai dažnai apsunkina ir iškreipia matymo lauką.


 
- Auginimo modelius perimame ir iš vaikystės patirties. Įmanoma nekartoti scenarijaus?
 
- Nors tėvai pasirenka tėvystės kelią patys, remdamiesi savo vertybėmis, patirtimi, atsinešta iš šeimos, svarbu, kad jie būtų sąmoningi apie savo vaikystės žaizdas. Klaidingas įsitikinimas, kad mane taip augino – baudė, mušė, kažkaip užaugau, tai auginsiu vaiką taip pat. Mes visi turime didesnių ar mažesnių žaizdų, kurias atsinešame iš vaikystės. Atpažinus savyje, kad kartojame tam tikrus ydingus scenarijus, galima sustoti ir būnant sąmoningu, domintis, dirbant su savimi, kad jų neperduotume vaikams. Kaskart kai su vaikais pasielgiame sąmoningai, nekartodami tam tikrų klaidų, klojame geresnius pamatus ne tik jiems, bet ir gydome savo vidinį sužeistą vaiką.

 
- Šių dienų tėvams kartelė iškelta kaip niekada aukštai...
 
- Kiekviena mama, išskyrus ta, kuri turi sunkių trauminių patirčių, turi vidinį žinojimą, kaip auginti vaiką ir ji jį sklandžiai užaugins, svarbu, kad pasitikėtų savo vidiniais įsitikinimais. Tačiau tiek tėvai patys, tiek visuomenė kelia jiems lūkesčius būti tobuliems. Dabar kaip niekada pabrėžiama tėvų atsakomybė, kad tai, koks vaikas užaugs, priklauso vien tik nuo jų elgesio ir klaidų. Tai sukelia didelį pasimetimą, stresą, bejėgystę ar net perdegimą. Tėvų perdegimas – naujas, šių laikų reiškinys, kuris atsiranda būtent dėl aukštų, nerealistiškų lūkesčių sau, neva galiu ir net privalau būti tobulas, neklystantis, o tėvystė turi būti tik džiugi, linksma, maloni patirtis.
O čia yra visko – ne tik džiaugsmo, didžiulės prasmės, laimės, bet ir daug skausmo, pykčio, bejėgystės. Klaidos yra neišvengiama vaikų auginimo dalis.


 
- O, jau įsitempiau prieš jus. Kaip, ko gero, ir jūsų draugės...
 
- Mano draugės ir kiti mane gerai pažįstantys žmonės, puikiai žino, kad nesu tobula mama. Esu žmogus, su savo nuovargiu, su nepatenkintais poreikiais, darau klaidų motinystėje ir mano vaikai tikrai nėra idealiai besielgiantys ar nepatiriantys sunkumų. Dalindamasi patirtimi, dirbdama su kitais vaikais ir tėvais, kasdien augu ir pati.
 
- Vadinasi, net ir baigusieji jūsų kursus tobulos tėvystės diplomo negaus?
- Įsivaizduokite, ką tada modeliuotume vaikams – nepasiekiamą standartą. Mūsų vargšai vaikai neturėtų galimybių mums prilygti. Vaikai iš mūsų neišmoktų, kad visų žmonių santykiai susiduria su kliūtimis ir nuoskaudomis, turime teisę suklysti, galime klaidas ištaisyti, o santykius sustiprinti.
Tėvų pasitaisymas didele dalimi prisideda formuojant vaikų atsparumą, pasitikėjimą reiškiant poreikius, tikėjimą, kad gali pasikliauti kitu asmeniu ir formuoti su juo teigiamus santykius. Be to, kaskart, kai mes išsideriname, mūsų mažieji gauna nedidelę progą pabandyti nusiraminti ar patenkinti savo poreikį patys, be mūsų pagalbos ir įgyti supratimą apie savo galias.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  „Jei jus pradėjo varginti sąnarių skausmai, siūlyčiau patiems ilgai nesigydyti, o kreiptis į specialistus. Skausmą sukelianč...
  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  „Turėjau aiškų tikslą – pamatyti savo vaiką ir jį užauginti. Gal todėl ir noras išgyventi, ir jėgos buvo...

  Budinti vaistinė


  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

  Sveika šeima


  Smurtas prieš moteris su intelekto negalia – juoda zona

  Sudėtinga smurto prieš intelekto ar psichosocialinę negalią turinčias moteris problema socialinės gerovės specialistus verčia jaustis bejėgiais. Dėl savo būklės moterys tampa priklausomos nuo smurtautojų, o žalojančios ir nesaugios aplinkos – neatpažįsta. Maža to, vyrauja nuomonė esą smurtą jos dažnai išprovokuoja...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Melanomą gydys sergančiojo ląstelėmis

  Melanoma sergantiems pacientams sužibo nauja viltis. JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA – angl.) patvirtino naują agresyviausios odos vėžio formos gydymo metodą. Mokslininkų teigimu, šis FDA sprendimas atneš naudos ir gydant kitas vėžines ligas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip striksi dominatriksė?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?
  Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
  Henrikas Vaitiekūnas Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės

  Naujas numeris