Ukmergės PSPC Psichiatrijos dienos stacionaras – lyg sanatorija

Ana Daukševič
2014-08-07
Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) praėjusią savaitę iškilmingai atidarė naujutėlį ir modernų Psichiatrijos dienos stacionarą. Įstaigos vyriausioji gydytoja Janina Galiauskienė teigia, jog naujojo centro tikslas – skatinti pacientus neprarasti savarankiškumo, kasdienio gyvenimo, bendravimo įgūdžių.
Ukmergės PSPC Psichiatrijos dienos stacionaras – lyg sanatorija
Ukmergės PSPC vyriausioji gydytoja Janina Galiauskienė kartu su Ukmergės savivaldybės mero pavaduotoju Rolandu Janicku iškilmingai perkirpdami juostą ir kviesdami susirinkusiuosius apžiūrėti moderniai įrengtą Psichiatrijos dienos stacionarą neslėpė džiaugsmo, jog darbai baigti ir dabar jau galima dirbti pilna jėga.

Sveikintojų – būrys
Pasveikinti Ukmergės PSPC kolektyvą naujo centro atidarymo proga susirinko būrys garbių svečių – nuo Seimo narių, miesto savivaldybės administracijos, iki policijos komisaro ar kolegų iš kitų gydymo įstaigų. Susirinkusieji negailėjo gražių žodžių ir linkėjo stiprybės Psichiatrijos dienos stacionaro kolektyvui. Tuo tarpu Ukmergės šv. Petro ir Povilo bažnyčios dekanas Vaidas Bartkus, pašventinęs naująją gydymo įstaigą, pabrėžė, jog čia žmonės galės ne tik sustiprinti sveikatą, bet ir surasti atjautą. „Žmogui sunku būti vienam, kai nėra šalia suprantančio, užjaučiančio, patariančio asmens. Tikiuosi, kad ši vieta ir bus ta, kurioje žmogui būti gera su įstaigos darbuotojais, likimo broliais“, - sakė V.Bartkus.
„Psichikos sutrikimai išlieka sudėtinga sritis. Kartais tarsi pasimetame, išgirdę apie tokias ligas. Artimieji lieka vieni su šia problema. Aplinkiniai stengiasi laikytis atokiau. Todėl džiaugiuosi žinodamas, jog mūsų savivaldybėje turime įstaigą, galinčią padėti psichinę negalią turintiems žmonėms ir jų artimiesiems. Tikiuosi, kad suburta specialistų komanda dirbs darniai ir galėsime siekti gerų rezultatų“, - atidarymo šventėje dekanui antrino ir Ukmergės savivaldybės mero pavaduotojas Rolandas Janickas.
Tuo tarpu miesto Policijos komisariato viršininkas Mindaugas Petrauskas priminė, kad psichologinės pagalbos kartais reikia ir didelį stresą darbe patiriantiems policijos pareigūnams: „Policijos darbe tikrai būna streso ir kartais prireikia ne tikslinio gydymo, o galimybės atipalaiduoti, pasikalbėti su psichologu. Todėl manau, kad bendradarbiausime. Esant poreikiams, šis centras galės padėti ir mums.“
 
Lengva nebuvo

Šiuo metu Psichiatrijos dienos stacionaras – vis dar dažais kvepiantis, naujutėliu stogu ir šviesiais koridoriais, tačiau Ukmergės PSPC vyriausioji gydytoja Janina Galiauskienė prisimena, jog teko nueiti ilgą kelią, kol toks rezultatas buvo pasiektas. „Psichiatrijos dienos stacionarą įkūrėme pasinaudodami ES Sanglaudos fondo lėšomis. Įgyvendinome projektą „Psichiatrijos dienos stacionaro prie Ukmergės PSPC įkūrimas“. Projekto metu buvo numatyta atlikti kapitalinį pastato remontą, įsigyti baldus, kompiuterinę ir medicininę įrangą. Šis pastatas įtrauktas į kultūros vertybių sąrašą, todėl projekto derinimas užtruko. Planuota, jog remonto darbai bus įvykdyti 2012 metų pabaigoje, tačiau užtrukome dar pusmetį. Visas projekto biudžetas tikrai nėra didelis – beveik milijonas. Už šiuos pinigus sugebėjome pakeisti stogą, suremontuoti patalpas“, - sako J.Galiauskienė. Tačiau čia pat vyriausioji gydytoja pabrėžia, kad baigti dar ne visi darbai: „Vykdydami projektą sugebėjome šiek tiek sutaupyti, todėl ir dabar yra gautas Sveikatos apsaugos ministerijos leidimas įsigyti papildomos įrangos pacientų užimtumui.“
Nors oficialus dienos stacionaro atidarymas įvyko prieš savaitę, pacientai čia priimami pusmetį ir, pasak J.Galiauskienės, jau dabar ryškėja pirmieji darbo rezultatai. „Mūsų tikslas – skatinti pacientus neprarasti savarankiškumo, kasdienio gyvenimo, bendravimo, buitinių įgūdžių. Mokymų, konsultacijų metu pacientai skatinami pažinti savo jausmus ir įveikti psichologines krizes. Čia atvykusiems žmonėms padedame pritapti visuomenėje, gerindami bendravimo ir socialinius įgūdžius. Labai malonu išgirsti iš pacientų tik gerus atsiliepimus. Džiaugiuosi, kad pabuvę šiame stacionare, jie išmoksta įveikti sveikatos problemas. Man, kaip vadovei, labai svarbu girdėti apsilankančiųjų padėkas kolektyvui“, - pasakojo J.Galiauskienė.
 
Nusiteikę pozityviai                                        
Psichiatrijos  dienos stacionaro vedėja gydytoja psichiatrė Konstancija Urbonienė įsitikinusi – geri darbo rezultatai, tai visų pirma jauno ir veržlaus kolektyvo nuopelnas. Juk kaip žinia, gydo ne sienos ar aparatūra, o specialistai. „Esame pozityviai nusiteikę darbui. Mūsų kolektyvas yra jaunas, dirbti pradėjome neseniai. Kita vertus, kai viskas atrodo nauja, darbuotojai kupini užsidegimo, noro padėti žmogui. Specialistai stengiasi greitai įsisavinti naujas žinias. Nenuostabu, jog pacientai per trumpą laiką pamėgo mūsų kolektyvą“, - sako K.Urbonienė. „Darbą reikia mylėti. Jei jį myli, nuo jo nepavargsti. Pacientai dažnai mūsų klausia, kaip mes atsigauname, išklausę ne vieną liūdną gyvenimo istoriją. Tegaliu atsakyti taip: man šis darbas patinka, todėl ypatingo poilsio ir nereikia. Motyvaciją ir norą dirbti skatina pacientų laimėjimai, jų sveikatos pagerėjimas. Kai išgirstu, jog kas nors jaučiasi geriau pabuvęs pas mus, pasikraunu energijos ir pati. Pasitaiko ir tokių atvejų, jog žmogus, praleidęs čia kelias dienas, jau sakosi jaučiantis pagerėjimą. Vien vaistai ir gulėjimas namuose nepadeda. Pacientai pas mus ateina jau su vaistais ir pagulėjimu namuose, tačiau be pagerėjimo. Tada stengiamės čia sukurti jiems malonią atmosferą, kurioje jie gali pailsėti. Visuomet darbo pradžioje susėdame ir aptariame, kaip šiandien dirbsime, nuo ko pradėsime. Baigę darbą, taip pat negalime atsiriboti nuo pacientų. Reikia aptarti, kaip jie reaguoja į suteikiamas terapijas. Procedūrų yra daug, pacientų skaičius irgi nemažas, todėl jei neplanuosime nuodugniai savo darbo, gero rezultato negalėsime tikėtis“, - gydytojos mintį pratęsia Psichiatrijos  dienos stacionaro slaugytoja Ingrida Augūnienė.
 
Poreikis didelis
„Mūsų pacientai skundžiasi įvairiais sutrikimais, psichinės būklės pablogėjimu, depresija. Tokios įstaigos poreikis Ukmergėje buvo tikrai didelis. Dabar turime keliolika pacientų, kiti laukia eilėje.
Sunkesnius pacientus siunčiame į ligonines, tačiau sugrįžę jie vis dar nėra iki galo pasveikę. Jiems reikalinga reabilitacija. Būtent šias paslaugas mes ir siūlome. Pabuvę pas mus, pacientai labiau atsiveria, tampa labiau bendraujantys, susidraugauja ir tampa it viena šeima. Kartais atrodo, kad jiems netgi pavyksta užmiršti savo bėdas“, - sako Psichiatrijos dienos stacionaro vedėja. Tiesa, medikė tikina, jog psichinių ligų atvejų Lietuvoje nėra daugiau nei kitose šalyse. Problema yra kita – kaip žinia, iš kitų valstybių išsiskiriame savižudybių skaičiumi. „Tokia statistika jaudina. Paradoksalu, nors moterų, sergančių depresija, yra žymiai daugiau, savižudybių daugiausia pasitaiko tarp vyrų. Rodikliai galbūt yra tokie, nes moterys labiau linkusios kreiptis į specialistus, tuo tarpu vyrai – gydytis vengia. Nežinau, gal jie bijo parodyti savo neva silpnumą arba tiesiog yra uždaresni. Antra priežastis – alkoholio vartojimas. Jį dažnai vartoja ir sergantieji depresija, o tai dar labiau kenkia psichinei sveikatai. Žmogus jaučia kaltę, suvokia nebegalįs nieko pakeisti. Tai labai slegia“, - apie darbo ypatumus pasakoja K.Urbonienė. Antrina jai ir slaugytoja I.Augūnienė: „Žmonių, kuriems reikia vienokios ar kitokios psichologinės pagalbos yra tikrai nemažai. Kiek gi pažįstame tokių, kuriuos kankina nerimas, nemiga, stresas, baimės? Pirmiausia pacientai apsilanko pas psichiatrą, jiems nustatoma diagnozė, o tada paskiriamas gydymas ir mes stengiamės jiems padėti.“

Pacientai už gydymą nemoka
Psichiatrijos dienos stacionare dirbanti psichologė Agnė Grušauskaitė tikina, jog viena šios gydymo įstaigos teigiamų pusių yra ta, jog čia apsilankantieji neturi papildomai mokėti už gydymą. Taigi specialistų pagalba prieinama visiems, kam jos reikia. „Mūsų gydymo įstaiga žmonėms svarbi tuo, jog čia jiems nereikia už nieką mokėti ir pacientai tai tikrai vertina. Žmonės pradeda suprasti, kad apie problemas reikia kalbėti ir kartu su specialistu ieškoti būdų jas spręsti. Psichologinės pagalbos poreikis didėja. Mūsų mieste ji nėra labai prieinama, nes specialistų nėra daug, todėl ir kreiptis kartais tiesiog nėra į ką. Žmogui gali užtekti ir psichologo konsultacijos metu įgytų žinių, kaip kurti santykius su šeima, kaip prisitaikyti prie pakitusių gyvenimo aplinkybių. Išėjimas į pensiją, darbo netekimas taip pat gali būti psichologinių sunkumų priežastys. Mūsų centre pacientai psichologinę pagalbą gauna ir vieni iš kitų - palaikydami vienas kitą. Susitikę čia jie pasidalina gyvenimo istorijomis ir klausydami kitų padeda patys sau“, - sako psichologė. Kaip gi organizuojamos psichologo konsultacijos, klausiame. „Daugiausia su pacientais kalbame grupėse. Individualioms konsultacijoms laiko, deja, lieka nedaug. Tačiau jų metu kartu su pacientu stengiamės išsiaiškinti, ko jam reikia ir ko jis nori. Kiekvienas žmogus yra individualus – vieni atsiskleidžia lengviau, kiti sunkiau. Pasitaiko tokių, kurie nenori psichologo ar grupinių terapijų ir verčiau renkasi kitas siūlomas paslaugas. Tačiau jeigu žmogui reikia, suteikiame galimybę ateiti pas mus net tada, kai jis jau nebesigydo centre“, - paaiškina A.Grušauskaitė. Ar nesunku kasdien klausyti liūdnų gyvenimo istorijų, stengtis padėti problemų turintiems? „Psichologo darbas yra svarbus, bet ir sudėtingas. Nemeluosiu, kartais pavargsti ir minutėlei pamąstai, galbūt reikėjo rinktis kitą profesiją. Tačiau tai trunka neilgai. Galų gale psichologo kelią rinkausi sąmoningai ir dar būdama mokykloje žinojau, kuo noriu tapti“, - neslepia A.Grušauskaitė.

 
Pacientės atsiliepimas
Ukmergės PSPC Psichiatrijos sveikatos dienos stacionaro pacientė Šarūnė:

- Kai žmogaus būklė ūmi, be abejo, jis turi gulėti ligoninėje, tačiau, kai jis šiek tiek pasveiksta, buvimas uždaroje patalpoje gali trukdyti sveikimo procesui. Pradėjau lankytis šiame centre ir pajutau labai didelį skirtumą. Ateini iš pat ryto ir kelias valandas turi tik sau – savo mintims, nusiraminimui, atsipalaidavimui. Negalėčiau šios įstaigos pavadinti ligonine, veikiau sanatorija. Sugrįžęs namo užsiimi kasdieniais darbais, rūpesčiais. Man labai padėjo visa tai, ką gavau čia. Muzikos terapiją, kvėpavimo pratimus dabar atlieku ir namuose. Galiu pasakyti, kad pagerėjo ne tik mano psichinė, bet ir fizinė būklė. Galėjau išbandyti visas centro siūlomas paslaugas. Bendravimas ir galimybė neatitrūkti nuo kasdienių darbų, šeimos padeda greičiau sveikti. Manau, kad šis centras kartais net pralenkia didmiesčiuose įsikūrusius modernius centrus.
 

Tarp kitko
Daugiau nei 295 kvadratinių metrų ploto renovuotame Psichiatrijos dienos stacionaro pastate įrengta registratūra, procedūrinis, menų terapijos, šviesos, judesio terapijos, personalo kabinetai, virtuvė. Itin malonios relaksacijos – vandens lova, masažiniai krėslai.
Pagal projektą vienu metu Psichiatrijos dienos stacionarą gali lankyti 8 pacientai, tačiau šiuo metu jų susirenka ir dvigubai daugiau. Pacientai čia gali būti iki trisdešimties darbo dienų.
Pacientais rūpinasi 10 specialistų. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

   Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

   Mildai (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) dabar jau 50, bet Parkinsono liga į jos gyvenimo duris pasibeldė kur kas ank...
   Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

   Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

   Su naujos gyvybės užsimezgimu atsiradusi idėja sukurti socialiniuose tinkluose „Žemiau bambos“ puslapį, išsiplė...

   Budinti vaistinė


   Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

   Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

   Vyriausybės sprendimu galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus išduodamas vaikams nuo 12 metų, o nebe nuo 16-kos, kaip buvo i...
   Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

   Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

   Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuo penktadienio leido aptarnauti daugiau žmonių.

   Sveika šeima


   Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?

   Dažniausiai vaikystėje išmokę skleisti garsus lankstant piršto sąnarius, žmonės erzina aplinkinius, kurie kaip susitarę kartoja, kad senatvėje pirštai susisuks. Tačiau ar tiesa, kad šis įprotis gali sukelti sveikatos problemų?

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Narkotikai pražudo daugiau žmonių nei ginklai

   JAV Federalinis tyrimų biuras praėjusią savaitę pranešė, kad mirčių nuo perdozavimo, pandemijos metu, skaičiai pasiekė rekordiškas aukštumas. Šios mirtys – prarastos galimybės gydytis, didėjančių psichikos sveikatos problemų ir stiprių narkotinių medžiagų prieinamumo gatvėje pasekmė.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
   Henrikas Vaitiekūnas Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
   Ką renkasi blondinės?
   Henrikas Vaitiekūnas Ką renkasi blondinės?
   Atsargiai: biohakeriai atidunda!
   Henrikas Vaitiekūnas Atsargiai: biohakeriai atidunda!

   Naujas numeris