Sėkmingi projektai ir investicijos į visuomenės sveikatą sostinės Antakalnio poliklinikoje

Evelina Machova
2016-09-12
VšĮ Antakalnio poliklinika pacientų patogumui diegia naujas paslaugas bei įgyvendina projektus, investuodama į visuomenės sveikatą. Tai, kad sprendimai sėkmingi, įrodo augantis prisirašančių naujų pacientų skaičius, pagal kurį Antakalnio poliklinika pirmauja tarp kitų sostinės viešųjų gydymo įstaigų.
Sėkmingi projektai ir investicijos į visuomenės sveikatą sostinės Antakalnio poliklinikoje
Po poros mėnesių Antakalnio poliklinikoje pacientams, kuriems diagnozuota šlapioji amžinės geltonos dėmės degeneracija, bus teikiama nauja paslauga. Kaip sako VšĮ Antakalnio poliklinikos Chirurgijos skyriaus vedėja gydytoja oftalmologė Eglė Šumskienė, teikti naujas paslaugas nuspręsta dėl to, kad poliklinikos pacientai reikalingas procedūras, pristabdančias ligos progresavimą, galėtų gauti greičiau.

Nauja paslauga
VšĮ Antakalnio poliklinika pasiruošusi pradėti teikti naują paslaugą – amžinės geltonosios dėmės degeneracijos gydymą. Kaip sako gydytojai oftalmologai, naujų procedūrų imtasi tam, kad pacientams paslauga būtų suteikta per kiek įmanoma trumpesnį laiką. Mat nuo to priklauso geresnis ligos gydymas. Pasak medikų, aklumas vyresniame amžiuje dėl amžinės makulos degeneracijos išsivysčiusiose šalyse yra pirmoje vietoje. „Geltonoji dėmė – anatominis terminas, apibūdinantis už centrinį matymą atsakingą vietą tinklainėje. Ji sudaryta iš tankiausiai išsidėsčiusių receptorių, kurie atsakingi už centrinio matymo kokybę. Tinklainė sudaryta iš nervinių ląstelių, kurias pažeidus ar joms žūstant susidaro randai, turintys įtakos matymo blogėjimui“, – sako VšĮ Antakalnio poliklinikos Chirurgijos skyriaus vedėja gydytoja oftalmologė Eglė Šumskienė.
 
Pasiteiravus, ar yra būdų išvengti šios ligos, gydytoja juokauja, kad kai Dievas kūrė žmogų, skaičiavo, jog jis gyvens keturiasdešimt metų. Tačiau medicina tobulėja ir žmogaus gyvenimo trukmė ilgėja, dėl to daugėja ir įvairiausių ligų. Amžinės geltonosios dėmės degeneracija taip pat susijusi su amžiumi. Statistiškai Skandinavijos šalyse kas penktam vyresniam nei 75 metų žmogui gresia aklumas dėl geltonosios dėmės.
 
„Pirmi ligos simptomai pasireiškia pablogėjusiu matymu. Pavyzdžiui, išsikraipo vaizdas, skaitant tekstą atrodo, kad viena ar kita raidė pakyla, išsikraipo eilutė. Pastebėjus šiuos simptomus reikia nedelsti, nes savaime šie negalavimai tikrai nepraeis“, – sako E.Šumskienė.
Antakalnio poliklinikoje gydytojai optinio koherentinio tomografo pagalba atlieka nekontaktinį lazerinį akių tyrimą, kuris leidžia ištirti vidinę akies struktūrą. Šio tyrimo metu pacientai nepatiria jokio diskomforto, o gydytojams sudaromos galimybės tiksliai ir anksti pastebėti akių ligas, kurios laiku nediagnozuotos sukelia negrįžtamą regėjimo blogėjimą ar net aklumą.
 

Plečia galimybes
Pasak E.Šumskienės, iki šiol poliklinikos medikai atlikę tyrimą galėjo nustatyti, ar žmogus serga sausąja ar šlapiąja geltonosios dėmės degeneracija. Tiesa, sergantiesiems sausąja ligos forma medikai kol kas nelabai kuo gali padėti. Savo ruožtu sergantiesiems šlapiąja forma, ligos eigą galima pristabdyti keleriems metams. „Šimtaprocentinio išgijimo kol kas dar niekas neatrado. Tačiau, mano nuomone, ligos pristabdymas keleriems metams – puikus laimėjimas. Labai gerai, kad netrukus galėsime ligą ne tik nustatyti, bet ir teikti gydymą sergantiesiems šlapiąja amžinės geltonosios dėmės ligos forma. Anksčiau pacientus turėdavome siųsti į tretinio lygio ligonines, kad jiems būtų atliekama procedūra – į stiklakūnį suleidžiami vaistai. Dabar tai galėsime padaryti patys. Pagrindiniai pliusai, kad pacientas paslaugą gaus greičiau, savo poliklinikoje“, – sako gydytoja.
 
Pasak E.Šumskienės, injekcijos į stiklakūnį atliekamos aseptinėmis sąlygomis paruošus operacinį lauką, naudojant sterilias priemones per junginę ir odeną srityje 4,0-3,5 mm nuo ragenos krašto taikantis į akies obuolio centrą, siekiant išvengti lęšiuko ir tinklainės pažeidimo.
„Procedūra sustabdo randų tinklainės kraujagyslėse formavimąsi, geltonosios dėmės paburkimą bei pagerina tinklainės kraujotaką išeminių tinklainės ligų atveju. Ši procedūra pristabdo ligos progresą ir daugeliu atvejų padeda išvengti aklumo ar bent jį atitolina keleriems metams. Klinikinė nauda, kad procedūra daugeliu atveju pagerina regėjimą. Taip pat pagerina tinklainės kraujotaką, gydo bakterijų ir virusų sukeltas sunkias išplitusias vitreotinalines ligas“, – sako gydytoja.
 
Medikai pabrėžia, kad į trečio lygio ligonines (šalyje yra kol kas tik dvi gydymo įstaigos, teikiančios šias procedūras – red. past.) kas dieną siunčia po vieną pacientą, kuriam reikalinga tokia procedūra. Todėl natūralu, kad esant dideliam pacientų srautui gydymo įstaigos liaudiškai kalbant „užsikemša“, o pacientai priversti kelis mėnesius laukti eilėse. Tiesa, poliklinikos vadovas Evaldas Navickas sako, jog kol kas Antakalnio poliklinikos medikai, lyginant su tretinio lygio ligoninėmis, gydymui galės taikyti gana siaurą vaistų spektrą. Todėl sveikatos politikams siūlo apsvarstyti galimybes nekurti dirbtinių apribojimų skirstant įstaigas į antrinį ir tretinį lygį, kai pastarajame taikoma šiai ligai gydyti inovatyvesnė terapija, bet imtis priemonių teikti kokybiškas paslaugas. Juolab dabar, kai pakeistas Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymas, kuriame numatyta, per kiek laiko pacientui turi būti suteikiama tam tikra paslauga. „Kai tik buvo pradėtos taikyti šios procedūros, manyta, jog pacientų srautas nebus tos didelis. Tačiau, kaip paaiškėjo, realybė – visai kitokia. Mes siūlome sprendimą, kuris visų pirma naudingas pacientui, antra, sprendžia dabar sveikatos apsaugos sistemą kamuojantį eilių klausimą“, – dėsto E.Navickas.


Apie ligą
Gyslainės neovaskuliarizacija (sausoji amžinės geltonosios dėmės degeneracijos forma) – gyslainėje formuojasi ir auga naujadarinės kraujagyslės, kurios prasiskverbia po centrine tinklaine. Tai gali pasireikšti iškraipytų daiktų matymu, juoda dėme ar negalėjimu skaityti pažeista akimi.
Eksudacinė ar proliferacinė retinopatija (šlapioji amžinės geltonosios dėmės degeneracijos forma) – tinklainės venos ar kitų kraujagyslių trombozės, diabetinių tinklainės – kraujagyslių pokyčių, tinklainės angiomatozių sąlygotas tinklainės paburkimas ar eksudacinė tinklainės atšoka, naujadarinių kraujagyslių augimas ant tinklainės.
 
Investicijos į visuomenės sveikatą
Turbūt daugelis sutiks, kad pastaruoju metu nuolat girdimos kalbos, jog reikia investuoti į visuomenės sveikatą, kad po kelerių metų galėtume skaičiuoti sutaupytas lėšas skiriamas gydymui. Tačiau reikia sutikti ir su tuo, jog daugeliu atveju tai lieka tik skambiomis kalbomis. Kaip sako poliklinikos vadovas E.Navickas, artėjant rinkimams labai norėtųsi, kad naujoji Vyriausybė kalbas paverstų realybe.
„Labai norėčiau, kad šeimos gydytojo institucija taptų tuo tikruoju prioritetu. Dar vienas labai svarbus aspektas – visuomenės sveikata. Apie tai irgi daug kalbama, bet tik kalbama. Mes, kaip įstaiga, investuojame į visuomenės sveikatą kurdami projektus. Supranta, kad grąža, kurią gausime, tikrai bus nebus metų ar dvejų, o geriausiu atveju – po penkerių. Tačiau į visuomenės sveikatą investuoti dabar yra pats tinkamiausias laikas“, – įsitikinęs E.Navickas.
 
Antakalnio poliklinika jau metus yra vykdomo projekto Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelio Vilniaus miesto savivaldybėje įgyvendinimo parneris. Kaip sako direktoriaus pavaduotoja medicinai Ingrida Savickienė, projekto vykdytojas – Vilniaus miesto savivaldybė, o jo partneriai VšĮ Antakalnio poliklinika, Lietuvos medicinos studentų asociacija, Norvegijos Karalystės ligoninė bei visuomenės sveikatos biuras. „Projektui lėšos buvo skirtos iš Norvegijos finansinio mechanizmo. Tiesa, jis baigėsi šių metų birželio mėnesį, tačiau Antakalnio poliklinika įsipareigojo projektą tęsti dar trejus metus. Viliamės, kad prie tolesnės plėtros prisidės savivaldybė, tačiau esame pasiruošę jį finansuoti ir savomis lėšomis“, – sako I.Savickienė.

 
Kaip teigia specialistai, projekto esmė – teikti palankias sveikatos priežiūros paslaugas jaunimui sukuriant platformą internete, kur jaunas žmogus vienoje vietoje galėtų rasti visą reikiamą informaciją. Pavyzdžiui, kur kreiptis sunegalavus, ar užduoti klausimus specialistams arba rasti vertingos informacijos, kaip būti sveikiems, taip pat įvairių renginių, skatinančių sveiką gyvenseną, ar įvairių fizinio aktyvumo užsiėmimo anonsus.
„Visa pateikta informacija iš principo orientuota į keturias sritis: savižudybes ir savižalą, sveikatos sutrikimus, susijusius su antsvoriu ir nutukimu, lytiškai plintančias infekcijas ir neplanuotą nėštumą bei į psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą. Temos plačios ir į viską pažvelgėme per psichologinį aspektą. Pagrindinis tikslas – sukurti savipagalbos programą. Tokia programa šalyje yra unikali. Ją kuriant rėmėmės ir kvietėme specialistus iš Norvegijos, kurie turi nemažai patirties. Be to, kolega iš Norvegijos, kuris yra šeimos gydytojas ir e.medicinos paslaugų specialistas, pasidalino patirtimi, kaip šis įrankis gali praversti šeimos gydytojams ir psichologams.
 
Iš principo tai – internetinės paslaugos, kurios sumažina vizitų pas gydytoją skaičių, tačiau teikiamos paslaugos kokybė nenukenčia. Juk jauni žmonės nenori sėdėti eilėse prie gydytojo kabineto. Todėl didžiąją dalį problemų gali išsakyti specialistams internetu, kas, mano nuomone, jiems yra ir patogiau“, – sako I.Savickienė. Specialistai teigia, kad užsienio šalių patirtis rodo, jog tokios savipagalbos programos yra labai efektyvios ir populiarios tarp jaunimo.
 
Informaciją rengia medikai

www.sveikatostinklas.lt/vilnius
 patalpinta informaciją rengė Antakalnio poliklinikos skirtingų sričių medikai – psichologai, šeimos gydytojai, dietologai, ginekologai ir daugelis kitų. Todėl, kaip sako I.Savickienė, galima garantuoti, kad visa informacija yra teisinga. „Mes ir toliau pildysime tinklo informaciją, plėsime savipagalbos programą ir artimiausiu metu planuojame įtraukti tiek psichologus, tiek jaunus žmones, kurie išbandę šią programą pareikštų savo nuomonę. Mums svarbu, kad programa naudotųsi kiek įmanoma daugiau žmonų. O netrukus jaunimui bus dalinami stilizuoti gydytojo receptai, kviečiantys prisijungti prie programos. Tiesa, netolimoje ateityje planuojame įvesti ir registraciją. Tai būtų naudinga poliklinikos specialistams, kurie atsakinėja į jaunimui rūpimus klausimus. Matydami, kad vaikinas ar mergina jaučiasi prislėgtas ar turi rimtų problemų, galėtų imtis iniciatyvos ir patys susisiekti“, – sako direktoriaus pavaduotoja medicinai.

 
Nepaisant to, kad tokio projekto palaikymas ir plėtra yra papildomos investicijos gydymo įstaigai, I.Savickienė įsitikinusi, jog turėti tokią savipagalbos sistemą gydymo įstaigai yra privalumas. Gydytojams tai papildomas darbo įrankis, o pacientams – galimybė paslaugą gauti greičiau. „Esame įsikūrę netoli universitetų, todėl, kurdami e.medicinos paslaugas, norime būti patrauklūs jaunimui. Visai neseniai buvo pakviesti jaunimo asociacijos nariai, medikai, sporto treneris ir didžėjus dalyvauti interaktyviame jaunimo diskusijų forume apie psichoaktyviųjų medžiagų naudojimą. Forumas sulaukė daug dėmesio, todėl ir ateityje planuojame tokias rengti. Netrukus turėtų vykti diskusija apie kontracepciją. Be to, teiksime ir dar vieną paslaugą jaunimui – nemokamas individualias ginekologo konsultacijas dėl kontraceptinių priemonių“, – vardija I.Savickienė.
 
Priminimus siunčia pavasarį
Daugeliui gydymo įstaigų keliant klausimą, kaip išspręsti problemą dėl vaikų sveikatos pažymų, kurias reikia pateikti ugdymo įstaigoms iki rugsėjo vidurio, Antakalnio poliklinika, panašu, atrado būdą, kaip paskirstyti srautus.
„Turime sukaupę nemažą pacientų el.paštų duomenų bazę ir jau pavasarį siunčiame tėvams priminimus, kad mes jų laukiame. Iš beveik dvylikos tūkstančių prisirašiusių vaikų, du tūkstančiai šias pažymas gavo jau gegužę, trys tūkstančiai – birželį ir toliau visas srautas pasiskirstė per dar porą mėnesių. Žinoma, yra ir tokių, kurie susizgribo tik prasidėjus mokslo metams. Tačiau mes šiuo klausimu dirbame. Ieškome būdų, kaip dar galėtume tėvus paskatinti pažymomis pasirūpinti anksčiau. Nors tai vadiname pažyma, tačiau sakome, jog tai – vienintelė proga per metus profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Todėl į tai turi būti žiūrima labai atsakingai.
 
Žinoma, dažniausi sveikatos sutrikimai kasmet kartojasi tie patys: akių ligos ir laikysenos sutrikimai. Tiesa, kalbant apie pastaruosius sveikatos sutrikimus anksti imantis priemonių galima situaciją šiek tiek pataisyti. Antakalnio poliklinikoje dirba ir kineziterapeutai, kurie salėje bei baseine rengia užsiėmimus vaikams, turintiems laikysenos sutrikimų. Su gydytojo siuntimu šie užsiėmimai yra apmokami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Šiuos užsiėmimus vaikai gali lankyti ir profilaktiškai. Tiesa, už juos mokės patys tėvai“, – sako I.Savickienė.
Pasak medikų, vaikų sveikatos pažymos, kurios buvo papildytos dantų formulėmis, tapo ir nemenku iššūkiu gydymo įstaigoms, nors tai ir labai sveikintinas dalykas. Kaip sako medikai, norint patikrinti mažųjų pacientų dantukus teko šiek tiek perorganizuoti darbą, kad paslaugas greitai ir laiku gautų visi Antakalnio poliklinikos pacientai.




Tarp kitko
Tai, kad VšĮ Antakalnio poliklinikos įgyvendinami projektai ir siūlomos naujos paslaugos yra sėkmingi sprendimai, puikiausiai įrodo augantis prisirašiusių žmonių skaičius. Medikai pripažįsta, kad tai verčia pasitempti ir juos, ieškoti naujovių, kad pacientas per kuo trumpesnį laiką gautų visas reikiamas paslaugas.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris