Peties sąnario protezavimo operacijai – prancūzo parama ir įvertinimas

Zita Katkienė, RŠL viešųjų ryšių specialistė
2017-06-05
Respublikinės Šiaulių ligoninės ortopedai-traumatologai, prieš keletą metų pradėję endoprotezuoti ir peties sąnarius, ėmė taikyti modernius anatominius endoprotezus. Pirmąją operaciją, kurią turėjo galimybę stebėti ir žurnalistai, atliko Ortopedijos-traumatologijos centro ortopedas-traumatologas Vytautas Mažutavičius, ortopedas-traumatologas Žydrūnas Vitkauskas bei ortopedijos implantų instruktorius Danetas Paskalis iš Prancūzijos. Po operacijos surengtoje spaudos konferencijoje specialistai džiaugėsi sėkminga operacija, kurios metu moderniais instrumentais \ implantuotas šiuolaikiškas peties sąnario protezas.
Peties sąnario protezavimo operacijai – prancūzo parama ir įvertinimas
Respublikinės Šiaulių ligoninės Anestezijos-operacijų skyriaus operacinėje atlikta pirmoji peties sąnario keitimo operacija moderniu prancūzų gamybos anatominiu endoprotezu.

Renkasi anatominius protezus
Anesteziologijos-operacijų skyriaus operacinė, kurioje atlikta pirmoji peties sąnario operacija naujuoju prancūzų gamybos anatominiu endoprotezu, įrengta pagal naujausius reikalavimus: veikia efektyvi ventiliacijos sistema, kondicionieriai, apšvietimas, modernus narkozės aparatas, ligonio stebėjimo monitorius.
Akivaizdu, jog operacija prasideda ne nuo pjūvio. Iki to, atvežus pacientę, operacinėje dirba anesteziologė Laimutė Tamulevičienė bei anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytoja Ingrida Gedvilienė, kurių rūpesčiu pacientė parengiama dvi valandas truksiančiai operacijai. Jos metu nuolat stebima pacientės būklė.
 
Operacinės slaugytoja Zinaida Šimkuvienė pirmoji nusiplauna ir sterilizuoja rankas. Ji rengiasi asistuoti chirurgams ir visos operacijos metu be žodžių, iš žvilgsnio suprasdama operuojančio ortopedo-traumatologo V.Mažutavičiaus norus, paduoda jam reikiamą instrumentą. Instrumentatore anksčiau vadinta Z.Šimkuvienė pirmoji paima ne tik skalpelį, bet ir meistrams labiau įprastus aparatus, kuriais operacinėje šalinamas keistinas sąnarys.
Visos operacijos metus nuo operuojančios komandos - operatoriaus ortopedo-traumatologo Vytauto Mažutavičiaus, jo asistento ortopedo-traumatologo Žydrūno Vitkausko bei ortopedijos implantų instruktoriaus Daneto Paskalio - nesitraukia slaugytojos padėjėja Genovaitė Bikauskienė.

 Iš kairės: Ortopedijos implantų instruktorius Danetas Paskalis iš Prancūzijos, operatorius ortopedas-traumatologas Vytautas Mažutavičius, Ortopedijos-traumatologijos centro vedėjas Robertas Mikalauskas bei operatoriaus asistentas ortopedas-traumatologas Žydrūnas Vitkauskas. 

Operuoti po traumos – sudėtingiau
Pirmoji pacientė, kuriai Respublikinės Šiaulių ligoninės ortopedai-traumatologai implantavo naująjį anatominį peties sąnario endoprotezą – šešiasdešimtmetė Jonavos gyventoja.  
Pacientė buvo patyrusi traumą, kurios metu lūžo žastikaulis. Pasak V.Mažutavičiaus, buvo diagnozuotas skeveldrinis, dislokuotas, keleto fragmentų proksimalinio žastikaulio galo lūžis, tad endoprotezavimo operacija tampa daug sudėtingesnė, nei atliekant planinę peties sąnario keitimo operaciją dėl degeneracinių ligų.
 
„Šiandien atlikome totalinį peties sąnario endoprotezavimą – pasirinkome anatominį protezo variantą, kuris atkūrė peties sąnario anatomiją bei suteiks galimybę pacientei gyventi visavertį gyvenimą“, - po atliktos operacijos spaudos konferencijoje sakė V.Mažutavičius.  
Specialistas teigė, jog endoprotezuojant sąnarinį dislokuotą lūžį, kitokio pasirinkimo nei anatominis protezas ortopedams-traumatologams šiuo metu ir nėra.
Operacijos metu buvo pašalinta į keletą fragmentų skilusi žastikaulio galva, kuri eliminuojama ir įprastos planinės operacijos metu, kai diagnozuojami degeneraciniai pakitimai ar artrozė. 
 
Kolegai asistavęs ortopedas traumatologas Ž.Vitkauskas teigia, kad pagrindinis naujojo protezo privalumas tas, kad jis atitinka žmogaus anatomiją ir implantavus tokį protezą, pacientė ranką galės judinti visomis kryptimis.
„Pakeitus klubo sąnarį, pacientas jau rytoj ligoninėje su ramentais vaikščios. O po peties sąnario endoprotezo efektą pacientė turėtų pajusti po maždaug trijų-šešių mėnesių.Tikimasi, kad pacientė atgaus apie 95–100 procentų iki traumos buvusio judesio“, - teigė Ž.Vitkauskas.
 
Operacijos unikalumas – naujas protezas
Valstybinė ligonių kasa ligoninėms siūlo kelių rūšių endoprotezus, tad ir pacientai kartais nežino, kokius rinktis. „Kai manęs pacientas klausia, koks protezas jam geriausiai tiks, patariu rinktis kaip automobilį – nei per brangų, nei per prastą“, - sako R.Mikalauskas.

Tad gydytojams reikia mokėti dirbti su visais protezais, kuriuos šiandien siūlo Valstybinė ligonių kasa.
 
Reikėjo mokytis dirbti ir su naujuoju prancūzų gamybos protezu. Tam traumatologai vyko ir į Prancūziją, kur galėjo stebėti operacijas, kolegų klausti, kokie yra trūkumai ar privalumai, kokie niuansai. Mokymai buvo tęsiami Lietuvoje ir internetu.
Ortopedijos implantų instruktorius Danetas Paskalis teigė, jog Šiauliuose operuotos pacientės atvejis sunkus, nes esant lūžiui implantuoti dirbtinį peties sąnarį daug sudėtingiau.
„Viskas padaryta nuosekliai. Džiugina operacinėje dirbusi komanda. Instrumentatorė, puikiai pažįstanti instrumentariumą, su operatoriumi susikalbėdavo vien žvilgsniais, todėl neiškilo jokių nesklandumų, operacinėje tvyrojo gera aura“, - teigė didelę darbo patirtį turintis D.Paskalis.
 
Jei jau skauda – reikia operuoti

Ortopedijos-traumatologijos centro vedėjas R.Mikalauskas pastebėjo, jog pastaraisiais metais keisti sąnarius tenka vis jaunesniems žmonėms. Ir ši tendencija, naudojant naujuosius protezus, dar didės.  
„Anksčiau žmogui sakydavome, jog jei gali dar vaikščioti, lauk. Kai jau visai nebegalėsi, tada operuosime. Dabar jau sakome, jog jei skauda, reikia operuoti“, - sako specialistas.
Ši galimybė atsirado drauge su vienpusiu protezu, kurio dėka galima spręsti tą sąnario dalies problemą, kuri tuo metu ir vargina žmogų, nebūtina laukti, kol visas sąnarys sudils.  
 
Lietuvoje per metus pakeičiama apie 7 tūkst. protezų. Peties endoprotezo operacijų per metus atliekama apie 150. Šių operacijų poreikis auga, nes pacientų, besiskundžiančių peties skausmais, pastebimai daugėja. Daugiausia iki šiol atliekama kelio, klubo sąnario keitimo operacijų, nes žmogui reikia vaikščioti. Petys - taip pat aktualu, nes žmogus nori judinti ranką, o konservatyvus gydymas ne visada efektyvus.
Po operacijos paciento laukia reabilitacinis gydymas, vykdomas pagal programą. Numatyta, kada galima pradėti judinti ranką, kada kelti, kokį svorį kelti. Nurodymų teks laikytis ir visą likusį gyvenimą po sąnario keitimo operacijos.   
 
Ortopedas-traumatologas Žydrūnas Vitkauskas pristatė ir antrąją tądien atliktą kelio sąnario operaciją, naudojant tos pačios kompanijos pagamintą endoprotezą.
Kai išdyla viena sąnario pusė, modernių implantų dėka yra galimybė keisti tą sąnario dalį, kas ir buvo padaryta antrosios operacijos metu.  
Anot specialisto, medicinos mokslas sparčiai žengia į priekį, kad kuo labiau implantai atitiktų žmogaus anatomiją, o operuojant kuo mažiau reikėtų chirurginės intervencijos ir žmogui būtų kuo daugiau naudos. 


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

   Budinti vaistinė


   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

   Sveika šeima


   Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

   Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

   Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica