Magnetinis rezonansas – nepamainomas tiriant širdies raumens patologiją

www.lsveikata.lt
2017-09-25
Širdies tyrimas magnetiniu rezonansu – vienas naujausių būdų, padedantis diagnozuojant ir gydant širdies ligas. Kokie šio tyrimo rezultatai bei perspektyvos, į Klaipėdos jūrininkų ligoninę aptarti rinkosi radiologai, kardiologai, radiologijos technologai iš Didžiosios Britanijos, Latvijos, Estijos, Lietuvos. Čia vyko 2-oji Baltijos širdies magnetinio rezonanso konferencija. Joje kalbėta apie širdies magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) technines naujoves bei pasiekimus, minėtų tyrimų vaidmenį diagnozuojant ūminį miokarditą, taip pat tyrimo galimybes nėštumo metu.
Magnetinis rezonansas – nepamainomas tiriant širdies raumens patologiją
Profesorius prof. James Moon ir dr. Anna Herrey iš Didžiosios Britanijos pasidalijo naujovėmis apie sparčiai populiarėjantį širdies tyrimą magnetiniu rezonansu.

Nuo reto tyrimo iki rutinos
Konferencijoje, be mokslininkų bei medikų iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos, dalyvavo prof. James Moon ir dr. Anna Herrey iš Didžiosios Britanijos. Profesorius J.Moon yra klinikinio vaizdinių tyrimų centro, esančio didžiausioje kardiologijos ligoninėje Šv. Bortolomėjaus (angl. Barts Heart Centre) širdies centre, direktorius bei vaizdinių tyrimų centro „Chenies Mews“ įkūrėjas. Jam priklauso dauguma širdies MRT pasiekimų per pastaruosius 15 metų. Profesorius teigė, kad širdies MRT yra vienas populiariausių širdies tyrimų pasaulyje.

„Nors pradėjome 1995 metais, iki 2001 metų širdies magnetinis rezonansas buvo labai retas tyrimas. Per pastaruosius šešiolika metų atliktų tyrimų skaičius kasmet sparčiai augo – dabar Didžiojoje Britanijoje yra šešiasdešimt širdies centrų, atliekančių minėtus tyrimus“, – sakė dr. J.Moon. Pastarąjį dešimtmetį širdies MRT atvėrė plačias galimybes širdies ir kraujagyslių lygų diagnostikai. Netolima ateitis, prof. J.Moon žodžiais, žada dar daugiau.
Manoma, kad artimiausiu metu pacientams širdies MRT bus atliekamas greičiau, pigiau ir paprasčiau. Maža to, jis leis laiku pamatyti ir diagnozuoti vėžį bei pritaikyti pacientui tinkamą, specifinį gydymą.

 

„Pirmieji magnetinio rezonanso tyrimai Lietuvoje atlikti prieš šešiolika metų. Tuomet jų būdavo vienetai per metus, o šiandien skirtingose ligoninėse jų atliekama nuo kelių šimtų iki poros trūkstančių“, - sako Baltijos širdies magnetinio rezonanso asociacijos prezidentė, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Radiologijos ir branduolinės medicinos centro prof. dr. Nomeda Rima Valevičienė.

 
Kasmet tiria vis daugiau
Pasak Baltijos širdies magnetinio rezonanso asociacijos prezidentės, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Radiologijos ir branduolinės medicinos centro vadovės prof. dr. Nomedos Rimos Valevičienės, kuri yra širdies MRT tyrimų pradininkė Lietuvoje ir Baltijos šalyse, pirmieji širdies MRT tyrimai Lietuvoje buvo atlikti 2001 metais. Vėliau tokie tyrimai pradėti atlikti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose ir Klaipėdos jūrininkų ligoninėje, taip pat Latvijoje ir Estijoje.


„Anksčiau atlikdavome tik keliolika širdies magnetinio rezonanso tyrimų per metus, dabar jų vis daugėja. Šiuo metu Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose atliekama iki dviejų tūkstančių tyrimų per metus“, – pažymėjo prof. N.R.Valevičienė.
Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikai 2015 metais pirmieji Vakarų Lietuvoje pradėjo atlikti širdies MRT ir tebėra vieninteliai iki šiol. „Per metus Klaipėdos jūrininkų ligoninėje atliekame iki 400 širdies magnetinio rezonanso tyrimų. Tai vienintelis tyrimas, kuris leidžia įvertinti širdies raumens būklę, struktūrą, vertinant radinius pakitimus po miokardo infarkto, kitų uždegiminių, sisteminių ligų, galinčių paveikti širdies raumenį. Šis tyrimas labai svarbus ir prieš operacinį širdies gydymą“, – sakė Klaipėdos jūrininkų ligoninės Radiologijos skyriaus vedėja, Baltijos širdies magnetinio rezonanso asociacijos valdybos narė Giedrė Kviecinskienė.
 


Neatsilieka nuo naujovių
Klaipėdos jūrininkų ligoninėje paskaitas skaičiusi dr. A.Herrey dirba kardiologe-konsultante vaizdinių tyrimų centre Šv. Bortolomėjaus (Barts Heart Centre) širdies centre bei klinikine kardiologe-konsultante Londono Šv. Jono ir šv. Elžbietos (St.John and St.Elizabeth) ligoninėje.
A.Herrey teigimu, tokios konferencijos naudingos, nes suteikia progą susitikti su kolegomis Lietuvoje, o dar svarbiau – leidžia pasidalyti žiniomis ir idėjomis su bendraminčiais.
 
„Lietuvos radiologai ir kardiologai bei radiologijos technologai, Baltijos šalies magnetinio rezonanso asociacijos atstovai įsilieja į tarptautinę šiuos tyrimus atliekančių mūsų kolegų bendruomenę, stengiamės eiti koja kojon su pasiekimais tam, kad ir mūsų šalies gyventojai galėtų naudotis visomis diagnostikos bei širdies ir kraujagyslių ligų gydymo naujovėmis“, – kalbėjo N.R.Valevičienė.

Konferencijoje buvo pristatomos širdies magnetinio rezonanso tomografijos techninės naujovės bei pasiekimai, didžiausią dėmesį atkreipiant į miokardo struktūros vaizdinimą bei minėtų tyrimų vaidmenį sisteminių ir uždegiminių miokardo ligų diagnostikoje, taip pat tyrimo galimybes nėštumo metu. Buvo pristatyta daug įdomių klinikinių atvejų iš Baltijos šalių ir Didžiosios Britanijos.

 
Komentaras
Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius dr. Jonas Sąlyga:

Džiaugiuosi, kad tokia svarbi tarptautinė konferencija jau antrus metus iš eilės vyksta Klaipėdos jūrininkų ligoninėje, kuri pirmoji Vakarų Lietuvoje pradėjo tirti širdis branduoliniu magnetiniu rezonansu ir kol kas vienintelė tai daro iki šiol. Mūsų įstaigoje koncentruota stipri kardiologijos pagalba, neturinti analogų visoje Vakarų Lietuvoje. Jau daugelį metų mūsų ligoninėje atliekami sudėtingi invaziniai širdies tyrimai, vienintelėje ligoninėje Vakarų ir Šiaurės Lietuvoje atliekamos širdies operacijos. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje įkurtas ūminio miokardo infarkto klasteris. Čia dirba kvalifikuoti radiologai, kardiologai, kardiochirurgai, anesteziologai, slaugytojai. Taigi, turime stiprią komandą ir puikią medicinos įrangą, o dabar įgijome ir dar daugiau žinių.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica