Jubiliejų švenčianti Prienų ligoninė laukia rajonų gydymo įstaigų modelio

Deimantė Zailskaitė
2016-06-03
Gražiame gamtos kampelyje, pušynų apsuptyje, prieš septyniasdešimt metų duris atvėrė VšĮ Prienų ligoninė, ilgainiui tapusi jaukia ir šiuolaikiška rajono gydymo įstaiga. Ta proga susirinkę svečiai ne kartą akcentavo, jog kiekvienos įstaigos istoriją pirmiausiai kuria joje dirbantys žmonės. „Džiaugiuosi ligoninės darbuotojais - juk moderni aparatūra būtų bevertė, jeigu ligoninėje nedirbtų geri ir kvalifikuoti specialistai“, - sakė VšĮ Prienų ligoninės vadovė Jūratė Milaknienė, paklausta, kas yra šios gydymo įstaigos, sulaukusios brandaus jubiliejaus, varomoji jėga.
Jubiliejų švenčianti Prienų ligoninė laukia rajonų gydymo įstaigų modelio
Sveikatos apsaugos ministro patarėja Janina Kumpienė (kairėje) buvo įpareigota nusipelniusiems ligoninėms darbuotojams įteikti ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus bei sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos padėkas. Viena jų įteikta ir ligoninės vadovei Jūratei Milaknienei.

Darnus ir susiklausęs kolektyvas
Prienų ligoninės įkūrimo data laikoma 1946 m. birželio 1-oji. „Jubiliejų pasitinkame su viltimi, jog pagaliau bus nuspręsta, kokia turi būti rajono ligoninė bei sukurtas tokios gydymo įstaigos modelis. Žinosime, kokias paslaugas, pakankamai gerai finansuojamas, tikrai galėsime teikti ir lengviau išsilaikysime. Turime vilčių, kad galėsime pakelti darbuotojams atlyginimus.
 
 Jie to nusipelnė labiausiai. Ypač gydytojai ir slaugytojos, kurie atlieka labai atsakingą darbą, bet nėra pakankamai gerai įvertinami. Finansuojant rajono gydymo įstaigas stabilumo iš tikrųjų trūksta. Kaip minėjau, jeigu bus sukurtas modelis, žinosime, kokias paslaugas galėsime teikti ir kiek darbuotojų tam reikia“, – šventės dieną sakė VšĮ Prienų ligoninės direktorė Jūratė Milaknienė, šiai gydymo įstaigai vadovaujanti trejus metus, o iš viso joje dirbanti arti trisdešimties metų.
 
Prienų ligoninė – daugiaprofilinė gydymo įstaiga, teikianti antrinio lygio ambulatorines, stacionarines bei pirminio lygio (slaugos ir palaikomojo gydymo) asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Ligoninėje yra 113 lovų. Iš jų – 20 skirta vidaus ligų, 10 – neurologijos, 10 – geriatrijos, 6 – dienos chirurgijos, 12 – vaikų ligų, 3 – reanimacijos ir intensyvios terapijos, 38 – slaugos ir palaikomojo gydymo, 14 – dienos stacionaro pacientams.
 
„Kai atvykau dirbti, Prienų ligoninė buvo didelė gydymo įstaiga. Bet, prasidėjus sveikatos sistemos reformai, pamažu traukėsi, buvo uždarinėjami skyriai. Sveikatos priežiūros įstaigų ir paslaugų restruktūrizavimo antrajame etape uždarytas Akušerijos skyrius, trečiojo etapo pasekmė – netekome Chirurgijos stacionaro.
 
Ketvirtojo restruktūrizacijos etapo irgi laukėme su dideliu nerimu. Prieš  jam prasidedant patys suskaičiavome, kas mums naudinga, kas nelabai, ir sumažinome lovų skaičių. Šiandien esame ramūs, bet nežinome, kas laukia ateityje, juk yra dar ir penktasis, ir šeštasis restruktūrizacijos etapai... Manau, kad sveikatos apsaugos ministro iniciatyva sukurti rajono ligoninės modelį yra labai sveikintina ir laukiame, kokie gi bus rezultatai“, – sakė J.Milaknienė.
 

Akį džiugina Prienų ligoninės darbuotojų pastangomis išpuoselėta aplinka, tvarkingos ir jaukios palatos padeda atgauti jėgas bei sveikatą ne tik vietiniams, bet kaimyninių savivaldybių gyventojams.
Prienų ligoninėje Europos Sąjungos fondų investicijų dėka buvo modernizuota ligoninės infrastruktūra, pacientai tiriami ir gydomi taikant šiuolaikines ir moksliškai pagrįstas technologijas. Nuolat plečiamos diagnostikos galimybės, diegiami nauji gydymo metodai. „Manau, kad pacientams smagu, kai gražiai sutvarkyta aplinka tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Kaip matote, palatos – gražios, erdvios ir jaukios.
 
Dabar laukia darbai ligoninės teritorijoje. Šiemet savivaldybė žadėjo parengti automobilių stovėjimo aikštelės projektą. Įrengsime pasivaikščiojimų takus, suoliukus. Pirmoji puošmena, kurią jau pastatėme teritorijoje – koplytstulpis, skirtas ligoninės septyniasdešimtmečio progai. Jį pagamino drožėjas Vaidas Šeškevičius. Kai pasakėme, jog norime įamžinti gražų jubiliejų, menininkas pasiūlė medyje išraižyti didžiąsias medikų vertybes. Tai yra atjauta, pasiaukojimas, gerumas, pagarba, nuoširdumas, kantrybė... Tokie užrašai ir buvo išdrožinėti ant mūsų koplytstulpio“, – pasakoja šios gydymo įstaigos direktorė.
 
Prienų ligoninėje dirba 218 darbuotojų. Iš jų – 67 gydytojai, 83 bendrosios praktikos slaugytojos, 17 – slaugytojų padėjėjos.
„Šiai dienai mums trūksta reanimatologų. O visų kitų specialistų turime pakankamai, – džiaugiasi įstaigos vadovė. – Mūsų medikai yra jautrūs ir nepaprastai šilti žmonės. Kolektyvas – labai darnus, susiklausęs. Tikrai verta tokiu kolektyvu didžiuotis. Tik jo dėka ligoninė gali klestėti ir pasiekti puikių rezultatų.“
 
Dauguma ligoninės darbuotojų yra Prienų gyventojai. Jie noriai dalyvauja įvairiuose miesto renginiuose, kur užima prizines vietas. „Kartu su Prienų Justino Marcinkevičiaus viešąja biblioteka dalyvaujame inovatyvios komunikacijos projekte, kurio metu mūsų gydytojai bibliotekoje skaito pranešimus įvairiomis sveikatos temomis. Jų pranešimai tiesiogiai yra transliuojami kitoms bibliotekoms. Tad šio įdomaus projekto dėka mūsų gydytojus gali išgirsti platesnis gyventojų skaičius.
 
Mūsų ligoninės medikai aktyviai dalyvauja Laisvės aikštėje gegužės ir rugsėjo mėnesiais organizuojamose Sveikatos dienose, kur gyventojams tikrinamas cukraus kiekis kraujyje, matuojamas spaudimas. Medikai atsako į prieniškiams rūpimus klausimus. Tai galime daryti ir gydytojo kabinete, bet žmogui yra smagu sutikti gydytoją gatvėje, dalijantį sveikatos patarimus. Taip gali būti tik rajone, mažame miestelyje, kur gyventojai vieni kitus pažįsta. Tikrai mažame miestelyje yra smagiau gyventi“, – tikina J.Milaknienė.
 
Griauna mitus apie slaugą

Prienų ligoninė – didžiausia rajono gydymo įstaiga, puoselėjanti ilgametes medicinos pagalbos Pietų Lietuvos gyventojams tradicijas. Kasmet joje gydoma ir konsultuojama vis daugiau pacientų. Į čia dirbančiųjų rankas vis dažniau kreipiasi ne tik Prienų miesto, rajono, bet ir kitų šalies regionų gyventojai.
„Anksčiau dirbau senelių namuose. Paskui įsidarbinau Prienų ligoninėje, kuomet buvo atidarytas Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius“, – pasakoja šio skyriaus vedėja vidaus ligų gydytoja Virginija Motiejūnienė.
 
Ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius įkurtas 2005 metais. Iš pradžių jame buvo tik septynios lovos. Augant slaugos poreikiui, Prienų rajono tarybos sprendimu šis skaičius padidintas iki 28. Ketvirto sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo etapo plane buvo numatyta didinti slaugos paslaugų apimtis, todėl nuo praėjusių metų slaugos lovų skaičius padidintas iki trisdešimt aštuonių.
 
„Mes jaučiamės reikalingi, nes visą laiką turime pacientų. Kartais išgirsti tokių pasakymų: jeigu paguldė į Slaugos skyrių, jau patekai į mirtininkų sąrašą. Nieko panašaus! Turime tikslą sugriauti tokį mitą.
Pacientai jaunėja: infarktai, insultai patiriami vis jaunesniame amžiuje. Mums kartais pavyksta iš Slaugos skyriaus pacientus išsiųsti reabilitaciniam gydymui į sanatoriją. Neseniai du pacientus ruošėme protezavimui. Žmonės patyrė nelaimę – kojų amputaciją. Vienam jų jau buvo pritaikytas protezas ir jis sugrįžo pas mus, kad pamokytumėme jį vaikščioti ir naudotis protezu. Pasibaigus šimtui dvidešimt dienų, kurios priklausė slaugos pacientui, jį vaikštantį išleidome į namus“, – džiaugiasi Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus vedėja V.Motiejūnienė.
 
Medikė palygina, kad jeigu senelių namuose paprastai žmonės pasitinka gyvenimo saulėlydį, gulintieji Slaugos skyriuje, kokio amžiaus bebūtų, veržte veržiasi į gyvenimą.
„Atsimenu kuriozinę situaciją: ateina močiutė ir skundžiasi širdimi, visokiais negalavimais ir paskui prašo: „Duok man tokių vaistelių, kad aš greičiau numirčiau.“ O kada aš jai paskiriu gydymą, viską išaiškinu, ji klausia: „Kažin, ar šitie vaistai širdžiai nepakenks?“ Tokia yra mūsų pagyvenusių žmonių filosofija“, – šypsosi gydytoja, paprašyta prisiminti smagių istorijų iš darbo ligoninėje.

 
Anot Reabilitacijos skyriaus vedėjos gydytojos reabilitologės Kristinos Čepeliauskienės, per ligoninės gyvavimo metus daug kas pasikeitė, ypač pacientų požiūris į reabilitaciją. „Pacientai tapo labiau motyvuoti. Jie nori judėti, nori atsikratyti sveikatos problemų. Jeigu pasiūlai kineziterapiją, niekam nebereikia įrodinėti, kad tai yra naudinga. Anksčiau žmonės prašydavo tik masažo, o dabar daugiau domisi, kas naudinga ir reikalinga jų sveikatai.
 
Pacientai pas mus gauna viską, kas ir priklauso, išskyrus vandens procedūras. Turime dvi šaunias kineziterapeutes, kurios dirba su pažangiu aparatu THERAPY MASTER, leidžiančiu atlikti judesius, pašalinus gravitacijos jėgą, arba atvirkščiai, padidinus apkrovą konkrečiam raumeniui. Taip pat pacientams skiriami masažai, fizioterapijos užsiėmimai, parafino aplikacijos. Bet stipriausia grandis, kaip ir minėjau, – kineziterapijos užsiėmimai“, – sako gydytoja reabilitologė K.Čepeliauskienė.
 
Teko staigiai priimti gimdymą
Priėmimo – skubios pagalbos skyrius – vieta, į kurią pirmiausiai patenka pacientai, guldomi į stacionarą ir kurie bet kuriuo paros metu atvežami greitosios pagalbos automobiliu arba atvyksta patys netikėtai sunegalavę, susižeidę, patyrę traumą ir panašiais atvejais.
„Pernai ar užpernai teko priimti gimdymą. Kaip žinia, ligoninėje nebeturime Akušerijos skyriaus, bet buvo tokia situacija, kad moteris iš Norvegijos atskrido į Prienų rajoną pas mamą. Ji buvo suplanavusi, kad aplankys mamą ir grįš į Norvegiją gimdyti. Bekasant bulves moteris pradėjo gimdyti ir, atsidūrusi mūsų rankose, pagimdė sveiką naujagimį“, – pasakoja Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėjas Andrius Mikelionis.
 
„Aišku, labai gaila, kad mūsų ligoninėje nebeliko Akušerijos skyriaus. Kaip ir kiekvienoje mažoje ligoninėje, norėtume, kad mūsų darbas būtų įvertintas, kad mes galėtume jaustis naudingi. Dabar Dienos chirurgijos skyriuje atliekame tik mažąsias operacijas, o norėtųsi ir didžiųjų ginekologinių operacijų, kokios buvo atliekamos anksčiau“, – nostalgiškai prisimena gydytoja akušerė-ginekologė Aida Imbrasienė, kuri Prienų ligoninėje pradėjo dirbti iš karto po studijų baigimo ir jau skaičiuoja dvidešimtus darbo šioje gydymo įstaigoje metus.
Prasidėjusi sveikatos priežiūros įstaigų restruktūrizacija palietė ir Prienų ligoninę. Vykdant antrąjį šios reformos etapą 2005 metais uždarytas Akušerijos skyrius, vykdant trečiąjį – Nervų ligų skyrius integruotas į Vidaus ligų, Chirurginis ir Ginekologinis skyriai perorganizuoti į Dienos chirurgijos skyrių. Vėliau, sujungus padalinius, įkurtas Dienos chirurgijos, reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrius.
 

„Žinoma, ligoninė per tuos metus stipriai pasikeitė – išgražėjo, naujos aparatūros įsigijome ir turime daugiau specialistų. Mūsų kolektyvas nedidelis, bet darnus ir draugiškas. Tai – ilgamečiai darbuotojai. Mes vienas kitu pasitikime. Visada stengiamės vienas kitam padėti, jeigu reikia pagalbos, pasitarti.
Turime būti dėmesingi, kadangi tenka dirbti ir su jaunomis pacientėmis, jaunomis mamomis, kurios būna ypač jautrios. Tad negalime būti nei pikti, nei susiraukę“, – sako akušerė-ginekologė.
 
Ko Prienų ligoninės kolektyvui palinkėtų šios įstaigos vadovė? „Tradiciškai linkiu nepadaryti skaudžių klaidų, kad darbe neatsitiktų nelaimių, kurios sugadintų gyvenimą. Aišku, linkiu geros sveikatos. Labai noriu, kad medikai savimi rūpintųsi daugiau, nes jie per daug atiduoda darbui, patiria daug įtampos, streso ir delsia pasitikrinti sveikatą“, – sako Prienų ligoninės direktorė J.Milaknienė.





 
Komentarai
Sveikatos apsaugos ministro patarėja Janina Kumpienė:

- Aš, pradirbusi sveikatos apsaugos sistemoje jau apie dvidešimt metų, labai pamilau medikus. Matydama jų vykdomą misiją ir ypač atsakingą darbą, kai jie neskaičiuoja darbo valandų, kai jų darbą nuolat lydi skausmas, ašaros ir pacientų viltys... Labai pasigendu visuomenės pagarbos medikui, kurią girdėdavau ir matydavau iš tėvų ir senelių.
 
Dažnai prisimenu vienos mergaitės pasakymą, kuomet mokytoja šeštokų paklausė, ko jūs, vaikai, norėtumėte šiame tobulos pažangos pasaulyje. Kas pasakojo norįs turėti lėktuvą, kas svajojo apie nuosavą salą. O viena mergaitė nedrąsiai sakė: „Norėčiau apkabinti gydytoją, kuris man padėjo įveikti skausmą ir pratęsė teisę gyventi.“ Kas gali būti brangiau už tokį nuoširdų mediko darbo įvertinimą?..
 
Prienų rajono meras Alvydas Vaicekauskas:

- Savivaldybės vardu norime nuoširdžiai padėkoti ligoninės medikams už jų be galo atsakingą, svarbų ir mums labai reikalingą darbą. Jie - tikri šaunuoliai! Gyventojai pas juos ateina tuo metu, kai jiems būna sunkiausia, įsiaudrinę, pažeidžiami... Ir nuo medikų darbo, kartais ir šypsenos, priklauso, kaip jie greitai sugrįžta į šeimas, darbą ir visavertį gyvenimą.
 
Kolektyvui linkiu ir toliau dirbti taip atsakingai. O ligoninei, aišku, vis tiek noriu palinkėti pokyčių. Svarbiausia – kad išliktų kolektyvas, o sprendimai, kuriuos priima politikai, nebūtų nulemti vien pinigų taupymu. Juos turėtų lemti įsitikinimai, kad net atokiausiuose rajonų kampeliuose žmogui būtų prieinama gydytojų pagalba.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris