Gydymo įstaigų vadovai patirties sėmėsi Vokietijoje

Zita Katkienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė
2015-05-14
Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius drauge su šalies gydymo įstaigų vadovų delegacija dalyvavo Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos organizuotoje išvykoje į Vokietiją. Savaitę Vokietijos Žemutinės Saksonijos žemės Celės vadybos universitete vyko mokymai „Sveikatos apsaugos efektyvumo didinimas ir ligoninės vadyba“. Medikams buvo rengiami seminarai, vizitai į gydymo įstaigas, įteikti sertifikatai.
Gydymo įstaigų vadovai patirties sėmėsi Vokietijoje
Respublikinės Šiaulių ligoninės generaliniam direktoriui Petrui Simavičiui (kairėje) Vokietijoje įteiktas sertifikatas.

Didžiausias skirtumas - finansavimas
Sveikatos apsauga Vokietijoje suskirstyta į ambulatorinę ir stacionarinę grandį. Skiriasi tik tai, kad šeimos gydytojai ir gydytojai specialistais dirba pirminėje grandyje, o stacionare dirba tik aukštesnio lygio specialistai. Tačiau kiekvienoje ligoninėje gali dirbti ir specialistai-konsultantai, jiems leidžiama naudotis visa gydymo įstaigoje esančia medicinos įranga, laboratorijomis.
Stacionarinės gydymo įstaigos skirstomos į universitetinio lygio, ūmių susirgimų, specializuotas ligonines bei reabilitacijos ligonines.

Išlaidos sveikatos apsaugai skiriamos labai didelės – per metus šaliai skiriama 290 milijardų eurų. Vokietija pirmauja Europoje ir pagal gydytojų skaičių, ir pagal lovų skaičių ligoninėse. Gydymo įstaigose dirba per 5,2 mln. žmonių. Šalyje – 142 803 gydytojai ir 312 962 slaugytojos.
Nors sveikatos apsaugai Vokietijoje skiriamos didžiulės lėšos, tačiau visos šalies gydymo įstaigose vykdoma ir taupymo programa, nuolat galvojama kaip mažinti išlaidas. Generalinis direktorius Petras Simavičius pastebi, jog stengiamasi kuo daugiau paslaugų suteikti ambulatorinėje grandyje, dienos stacionaruose. Gulėjimo laikas ligoninėje trumpinamas. Be to jungiamos ligoninės, o mažosios ligoninės neretai ir uždaromos, o pastatas nugriaunamas.
Nors Vokietijos ir Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje esama ir panašumų, tačiau ir skirtumų pastebėta didžiulių. Bene didžiausi skirtumai įžvelgiami gydymo įstaigų finansavimo politikoje. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinio direktoriaus Petro Simavičiaus, pasimokyti tikrai buvo iš ko.
 
Ir sąlygos geros, ir reikalavimai dideli
Mokymų dalyviams buvo sudaryta galimybė apsilankyti ligoninėse. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinio direktoriaus Petro Simavičiaus, buvo akivaizdu, jog dėmesys personalui skiriamas labai didelis, sudaromos puikios darbo sąlygos, kuriama ne tik sterili, bet ir jauki darbo, poilsio aplinka, nepriekaištingai sutvarkyta ligoninės aplinka.
Vokietijos medikams tenka didžiulė atsakomybės našta, jiems keliami labi griežti reikalavimai. P. Simavičius pastebėjo, jog medikų darbo laikas planuojamas labai efektyviai. Ypač skaičiuojamas ir planuojamas procedūrų laikas, medicinos įrangos eksploatavimo laikas – žiūrima, kad dirbama būtų visą parą.

Ligoninės Vokietijoje yra ir valstybinės, ir privačios. Privačios ligoninės dažniausiai yra didelių koncernų nuosavybė.
Ligoninės apmokėjimo sistema dvipusė: pagrindinės lėšos skiriamos iš Valstybinės ligonių kasos, kaip ir pas mus. Tačiau Vokietijos ligoninėse, pastebėjo generalinis direktorius P. Simavičius, yra galimybė ligoninėms ir užsidirbti. Pacientų galimybė pirkti paslaugas dažnai priklauso ir nuo jų turimo privataus draudimo.
Generalinis direktorius Petras Simavičius pasidžiaugė, jog Priėmimo skyriai labai mažiai skiriasi nuo Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus.
 
Gydytojas ir gerbiamas, ir vertinamas
Seminarų lektoriai, pasak P.Simavičiaus, ne kartą akcentavo tai, jog Lietuvos gydytojai Vokietijoje vertinami kaip aukštos kvalifikacijos specialistai ir laukiami ligoninėse, poliklinikose. Kita vertus, Vokietijoje įsilavinimą įgiję jauni specialistai neretai skuba dirbti į JAV, kur medikų darbas vertinamas dar labiau.
Medikai Vokietijoje uždirba tikrai daug. Slaugytojos per metus uždirba nuo 30 iki 40 tūkstančių eurų. Gydytojai gauna nuo 250 tūkstančių iki pusės milijono eurų per metus.
Vertinami gydytojai ne tik finansiškai. Požiūris į sveikatos priežiūros specialistus taip pat skiriasi. P.Simavičius pastebėjo, jog Vokietijoje gydytojas – labai gerbiamas ir vertinamas žmogus. Nors ir eilės pas specialistus tenka laukti, ir planinio gydymo eilės trunka ne vieną mėnesį.
Patirtis, įgyta Vokietijoje, pasak ligoninės generalinio direktoriaus P. Simavičiaus, labai pravers kiekvienam vadovui. „Kuo daugiau vadovai važiuos į seminarus ir mokymus labiau pažengusiose šalyse, tuo daugiau atsiras galimybių tvarkytis geriau ir su esamu finansavimu“, - pastebi ligoninės vadovas. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica