Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centras: svarbiausia užbėgti ligai už akių

Ana Daukševič
2014-08-25
„Didžiąją dalį mūsų darbo sudaro ligų profilaktika, ne gydymas. Kalbame tiek su vaikais, tiek ir jų tėveliais, aiškiname jiems apie skiepų naudą“, - sako Anykščių PSPC vaikų ligų gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė Marina Palevičienė. Akivaizdu, jog įstaigos kolektyvo pastangos duoda vaisių, mat mažieji Anykščių gyventojai pripažįstami vienais sveikiausių šalyje.
Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centras: svarbiausia užbėgti ligai už akių
„Be abejo, kuo daugiau dirbi, tuo daugiau turi bėdų. Tačiau judame į priekį, kuriame naujus planus, atliekame remontus. Planuojame įsirengti naujus liftus. Visada sakau – jei dirbti tapo ramu, reiškia niekas nevyksta. Kai bandai neužsistovėti vietoje, tuoj pat prireikia ir konsultantų patarimų ir didesnių lėšų“, - sako Anykščių PSPC direktorė Zita Neniškienė.

Randa bendrą kalbą
„Anykščiuose turime švarų orą, vaikai į darželius, mokyklas dažnai vaikšto pėstute, galbūt tai yra viena priežasčių, kodėl jie yra sveikesni už didmiesčiuose gyvenančius bendraamžius. Tačiau kiekvienas darbas yra komandinis. Mes stengiamės dirbti savo darbą, atlikti profilaktinius patikrinimus, įtraukti į šį procesą tėvus. Jie gi prisideda auklėdami atžalas bei paisydami gydytojų nurodymų. Vaikai yra stebimi profilaktiškai, darome viską, kas mūsų galioje. Tačiau jei tėvų ir mūsų požiūriai išsiskirs, padėtis bus sudėtinga. Profilaktinį darbą pagal galimybes atlieka tiek bendruomenės slaugytojos, visuomenės sveikatos centras, tiek mes. Bendrą kalbą visada galima rasti. Su tėvais tenka pasikalbėti visokiomis temomis. Gaila, konsultacijai skirtas laikas yra ribotas. Tačiau stengiamės paaiškinti viską, net jei ilgiau užtrunkame“, - teigia vaikų ligų gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė Marina Palevičienė. Pasak medikės, Anykščių PSPC svarbus kiekvienas pacientas, todėl, jei jau ligai užbėgti už akių nepavyksta, ieškoma geriausia gydymo būdo. „Nesame sostinė, todėl kartais reikia vaiką vežti pas specialistą kitame mieste. Paaiškiname, kodėl, ir tėvai viską padaro. Pasitaiko atvejų, kad žmonės to negali padaryti, nes neleidžia finansinės galimybės. Tada ieškome kitos išeities. Turime glaudų ryšį su seniūnija, socialinių paslaugų centru ir vaikai kartą ar du kartus per metus yra vežami į didmiesčius. Nesame atsakę nė vienam. O ir tėvai supranta, kad kuo mažiau jų atžalos serga, tuo mažiau nerimo, streso, nedarbingų dienų ir jiems patiems“, - pasakoja vaikų ligų gydytoja.
Marina Palevičienė, kurios „žinioje“ šiuo metu yra maždaug septyni šimtai vaikų, pastebi, jog vis dar reikia daugiau galvoti ne tik apie vaikų sveikatinimą, grūdinimą, bet ir tinkamą medikamentų vartojimą: „Mūsų visuomenė labai daug vartoja antibiotikų. Todėl visuomet gerai apsvarstome prieš juos skirdami. Plačiai kalbama apie paslėptą antibiotikų vartojimą – su maisto produktais“.


Vaikai skiepų nevengia
Ne paslaptis, jog skiepai vis dar išlieka diskusijų objektas. Nors vieni tėveliai linkę tikėti medikų rekomendacijomis ir griežtai laikosi vaikų skiepų kalendoriaus, kiti gi griežtai atsisako bet kokių vakcinų. „Kaip gi yra Anykščiuose?“, - klausiame. „Didelė dauguma mūsų vaikų skiepijasi. Iš visų mažylių iki metų amžiaus neskiepyti tėra vos trys. Jų tėvai atsisako vakcinų, pagrįsdami tai tvirtu nusistatymu prieš skiepus. Pasitaiko šeimų, kuriose vienas vaikas skiepijamas, o kitas - ne. Be abejo, paaiškiname tėvams, kokios gali būti pasekmės. Sakome, jog pasitaiko tymų protrūkių. Štai pernai turėjome mirties atvejį nuo kokliušo“, - atsako M.Palevičienė. Pasak jos, griežtas skiepų vengimas visų pirma susijęs su vadinamąja „natūralizmo banga“, kuomet vengiama apskritai visų medikamentų. „Kitose šalyse ši „natūralizmo banga“ jau praėjo atsiradus ligos protrūkiams. Tiek Europos šalyse, tiek JAV tėvai linkę skiepyti atžalas. Todėl visuomet paprašau tėvų pagalvoti, pasverti riziką prieš atsisakant skiepų. Laimei, toks reiškinys nėra masinis. Privalomų vakcinų atsisakoma retai, galbūt dažniau nuo rotoviruso, pneumokoko, nes pastarosios yra mokamos. Be abejo, manau, kad tėvai turi pasirinkimo teisę, tačiau stengiamės juos įtikinti“, - sako medikė.  
Paklausta, kaip vertina prievolę skiepyti visus vaikus, kitaip neleidžiant jų priimti į darželį, gydytoja svarsto: „Esame laisvi žmonės, pasirinkimas turi būti, tačiau neskiepytas vaikas gali būti infekcijų šaltinis. Izoliuoti tokio mažylio nuo kitų negali, bet tėvai turėtų pasižiūrėti į šią problemą ne taip stačiokiškai.“ Be to, M.Palevičienė pastebi, jog kitose valstybėse nekyla klausimų – skiepai vaikams, norintiems lankyti darželį yra privalomi. „Nerasite Europoje šalies, kuri paliktų galimybę rinktis skiepyti vaiką ar ne. Jo tiesiog nepriims nė į vieną darželį ar mokyklą“, - dėsto gydytoja.
 
Yra kur padirbėti
Prieš pat mokslo metus gydymo įstaigose dažniausiai būna mažųjų lankytojų antplūdis, mat visi jie turi pasitikrinti sveikatą. Tačiau Anykščių PSPC darbas vyksta kaip įprasta. Sveikatos lapeliai išduoti dar vasario mėnesį ir nemaža dalis moksleivių jau spėjo pasitikrinti. „Aišku, visada būna „vėluojančių į traukinį“, tačiau tai nėra masinis reiškinys. Nors iki mokslo metų pradžios liko labai nedaug, dirbame įprastu tempu, nesame apsikrovę darbu. Pradinių klasių mokiniai paprastai būna stropesni – jie suskuba pirmieji“, - tendencijas nupasakoja M.Palevičienė. Tiesa, medikė išduoda, jog vaikų sveikatos patikrinimas pozityviai nenuteikia. „Pastebime labai daug netaisyklingų laikysenų, regos problemų. Pastarosios susijusios su technologijų naudojimu. Tačiau net ne kompiuterių, o išmaniųjų telefonų – jų ekranai labai maži ir todėl blogėja regėjimas. Laikysenos problemos susijusios su mažu fiziniu krūviu. Vaikai užsisėdi, nenori sportuoti“, - vardina vaikų ligų gydytoja. Galbūt vaikams sportuoti tiesiog nesudarytos galimybės? Medikė kraipo galvą – taip nėra. „Infrastruktūros Anykščiuose tam tikrai pakanka. Mokyklos turi nemažai sporto būrelių. Be to, mūsų mieste yra ir sporto mokykla, kuri gali pasiūlyti daug užsiėmimų. Turime stiprius biatlono, krepšinio, futbolo, plaukimo trenerius. Yra ir baseinas, kuriame specialios grupės sudarytos net kūdikiams. Savivaldybė organizuoja specialias mokymo plaukti programas. Kartais net kūno kultūros pamokos vyksta baseine. Taigi, viskas priklauso tik nuo tėvų ir pačių vaikų požiūrio. Jeigu tėvai bent truputį juos paskatina, mažieji susidomi“, - dalijasi vaikų ir paauglių psichiatrė.  

 
Nenori atsilikti
Mūsų gydymo įstaigoje vaikams netenka laukti eilėse. Visi užsiregistravusieji gauna paslaugas laiku. Be abejo, pasitaiko „epidemijų“. Daugiausia vaikų į mus kreipiasi pavasarį arba rudenį, tada pacientų turime tikrai nemažai, tačiau spėjame suktis. Tuo tarpu dabar, vasarą, daugiausia atliekame profilaktinius sveikatos patikrinimus“, - sako vaikų ligų gydytoja Danguolė Gražienė. Pasak medikės, Anykščių PSPC tikslas - neatsilikti nuo išsivysčiusių Europos šalių. „Norime kiekviename kabinete turėti kompiuterį, sumažinti rašymo ranka, paprasčiau keistis informacija tarpusavyje“, - vardina gydytoja. Nors kaip tik tądien kompiuteriai ir technologijos pavedė gydytojus ir teko viską rašyti ranka, tiek Danguolė Gražienė, tiek ir gydymo įstaigos direktorė Zita Neniškienė sakosi laukiančios e-sveikatos sistemos. „Tikimės, kad bus geriau. Esame pasiruošę mokytis su ja dirbti. Žinoma, technologijos negali atstoti žmogaus indėlio. Tačiau galėtume užregistruoti vaikus pas specialistus greičiau. Dabar tėvai tai daro per elektroninę sistemą patys, mes tik padedame“, - vienbalsiai sako medikės.  
„Be abejo, kuo daugiau dirbi, tuo daugiau turi bėdų. Tačiau judame į priekį, kuriame naujus planus, atliekame remontus. Planuojame įsirengti naujus liftus. Visada sakau – jei dirbti tapo ramu, reiškia niekas nevyksta. Kai bandai neužsistovėti vietoje, tuoj pat prireikia ir konsultantų patarimų, ir didesnių lėšų. Sprendžiame ir specialistų klausimą. Atitinkame visus Sveikatos apsaugos ministerijos normatyvus. Kiekvienam medikui tenka ne daugiau pacientų, nei jis gali aptarnauti. Dėl to galime teikti kokybiškesnes gydymo paslaugas“, - pasakoja Zita Neniškienė. Antrina direktorei ir Anykščių PSPC Kurklių ambulatorijos šeimos gydytoja Dalia Kazlauskienė: „Mažosioms gydymo įstaigoms išsilaikyti nėra paprasta, tačiau jei apskaičiuoji savo išlaidas, atidžiai svarstai, kur investuoti, išsisuki. Smagu, jog per daugelį metų susidraugavome su pacientais. Jie mumis pasitiki, mus pažįsta, mielai pasišneka, pasipasakoja.“

Pritraukia jaunų specialistų
Vos įžengus į Anykščių PSPC, tampa akivaizdu - kolektyvas čia susigyvenęs, gydytojai vienas kitą gerai pažįsta. „Jeigu vienas medikas išvažiavo į iškvietimą, kitas geranoriškai sutinka jį pavaduoti, priimti pacientus. Stengiamės dirbti kaip viena šeima ir nesidaliname, koks vaikas pas ką prisirašęs. Taip pat organizuojamas ir slaugytojų darbas. Be abejo, paklausiame i tėvų, ar jie sutinka, kad vaiką apžiūrėtų kitas medikas“, - pasakoja vaikų ligų gydytoja D.Gražienė.
Mielai priimami gydymo įstaigoje ir jauni specialistai. Štai šeimos gydytoja Aurika Treščenko pripažįsta, jog darbas Anykščiuose pateisino visus jos lūkesčius. „Šio miesto ligoninėje esu atlikusi internatūrą. Patiko ir miestas, ir ligoninės atskirtis nuo pirminės sveikatos priežiūros centro. Tai suteikia didesnes galimybes šeimos gydytojui. Manau, šeimos gydytojas turi puikias perspektyvas, jei tik nori mokytis. Be abejo, reikia ir aparatūros, bet ji viena neveikia – žmogus turi gebėti ja naudotis. Visa tai išmokstama“, - pasakoja A.Treščenko. Jaunoji medikė griauna mitą esą didmiesčiuose „žolė žalesnė“ ir galimybės užsidirbti nepalyginamai didesnės. „Nereikia galvoti, jog mažesniuose miestuose nėra galimybių gauti gerą algą. Kalbu su kolegėmis kituose miestuose ir suprantu, kad dirbu tikrai labai geromis sąlygomis. Be to, mažesniame mieste jautiesi labiau vertinamas - tiek kolektyvo, tiek ir pacientų. Tiesa, sutinku, jog jaunieji specialistai vis tiek veržiasi į didesnius miestus, tik aš niekada nenorėjau būti viena jų“,- šypteli A.Treščenko. 
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris