Abromiškių reabilitacijos ligoninės specialistai žino, ko reikia pacientams

Deimantė Zailskaitė
2015-11-30
Pasak VšĮ Abromiškių reabilitacijos ligoninės, įsikūrusios ramioje vaizdingoje vietoje tarp Vilniaus ir Kauno, direktoriaus Vitalijaus Glambos, šios gydymo įstaigos specialistai, pacientams teikiantys aukščiausio lygio reabilitacijos paslaugas, patirtimi mielai dalijasi su užsienio kolegomis. Ką tik viešėję medikai iš Azerbaidžano sako daug išmokę ir sužinoję bei Abromiškėse matytą reabilitacijos modelį, kaip pavyzdinį, perteiks bei įdiegs savo šalies gydymo įstaigose.
Abromiškių reabilitacijos ligoninės specialistai žino, ko reikia pacientams
Atvykusiems pacientams reabilitacijai iš karto yra sudaromas individualus gydymo planas. Kineziterapijos, ergoterapijos užsiėmimai vyksta individualiai su pacientu, ir koreguojami gydymo eigoje atsižvelgiant į specialistų rekomendacijas.

Svarbiausias ne medikamentinis gydymas
Į Abromiškių reabilitacijos ligoninę atvykusiems pacientams sudaromas individualus gydymo planas. Kineziterapijos užsiėmimai vyksta sausumoje ir vandenyje, ergoterapijos ir psichoterapijos konsultacijos, atsižvelgiant į specialistų rekomendacijas, teikiamos individualiai kiekvienam pacientui.
Čia besigydančiųjų gydymo planas nuolat koreguojamas, o jį sudarant atsižvelgiama ne tik į siuntime nurodytą ligos diagnozę, bet kartu gydomos ir gretutinės ligos, išklausomi visi paciento nusiskundimai dėl sveikatos.
„Aštuoniasdešimt procentų neįgalumo atvejų atsiranda ne po traumų, o dėl lėtinių neinfekcinių ligų – tai širdies kraujagyslių, cukraligės, endokrininės sistemos problemų, pavyzdžiui, nutukimo ir panašių dalykų. Mes kartais per daug dėmesio skiriame vizualiam neįgalumui. Tačiau neįgalumas, atsirandantis dėl lėtinių neinfekcinių ligų, sudaro net šešiasdešimt procentų visų negalios atvejų ir netgi apie aštuoniasdešimt procentų mirties atvejų“, - sako autoritetingas reabilitacijos srities žinovas profesorius Aleksandras Kriščiūnas.
„Abromiškių reabilitacijos ligoninė - lyderė, ypač gydant kardiologinius pacientus. Įstaiga turi stiprius specialistus kardiologus, geras galimybes funkcinei būklei įvertinti, suteikiant pacientams didesnę motyvaciją sveikti. Dauguma jų nori, kad devyniasdešimt procentų gydymo priklausytų nuo reabilitacijos komandos, - pastebi profesorius. – Iš tikrųjų nuo medikų komandos priklauso vos dešimt procentų, o devyniasdešimt lemia būtent ligonio motyvacija, įsijungimas į gydymo ir reabilitacijos procesą. Reiškia, labai svarbu keisti paciento mąstyseną – motyvuoti, parodyti, ką duoda intensyvūs užsiėmimai.
O motyvacija didėja, kai pacientas mato, kokių teigiamų rezultatų duoda taikomos reabilitacijos priemonės: pavyzdžiui, normalizavosi kraujo spaudimas, pulso dažnis, grįžo raumenų jėga, judesių amplitudė, eisena. Nieko nedaryti lengviausia. Todėl, pasikartosiu, motyvuoti pacientą, kad jis matytų rezultatą, yra būtina. Tuomet jis nesakys, kad masažas – pati geriausia gydomoji priemonė. Masažas reikalingas dviem pacientų kontingentams – sunkiai sergančiam ligoniui, kuriam tikrai sunku pajudėti, arba tinginiui.“ (Šypsosi.)

Jau ne vienerius metus profesorius aiškiai įvardija, ką reikėtų keisti reabilitacijos, kuriai teikiamas vis didesnis dėmesys, sistemoje.
Kartą man yra sakę: jūs, reabilitologai, esate išlaikytiniai, nes atskirai pinigų negaunate. Ir kuo mažiau dirbsite, tuo ligoniui geriau. Kaip vaistams yra skiriama eilutė – šešiolika procentų, taip ir reabilitacijos paslaugoms reikėtų skirti bent iki penkių procentų biudžeto. Nes dabar situacija itin sudėtinga: pavyzdžiui, Kauno klinikose yra du tūkstančiai ligonių, o kineziterapeutų dirba vos septyniolika. Vienam kineziterapeutui tenka šimtas dvidešimt ligonių. Ką jis gali padaryti? Iš ryto pasakyti pacientui „labas“, o vakare jau „sudie“, nes dar nepasakė „labas“ šimtas kažkelintajam?.. Ligonis gi nežino, kokias paslaugas jis turi gauti - galvoja, gal ne visiems ta kineziterapija ir reikalinga. Nors dar septynioliktame amžiuje buvo pasakyta, kad judėjimas gali pakeisti bet kurį vaistą, tačiau šie nepakeis judėjimo. Reiškia, jis reikalingas visiems, skiriasi tik apimtys“, - sako prof. A.Kriščiūnas.
 
Stimulas - pacientų atsiliepimai

Į Abromiškių reabilitacijos ligoninę planuojantys atvykti pacientai raginami iš anksto rezervuotis vietą. Jeigu atvykimui reikia specialių sąlygų, pavyzdžiui, žmogus gali važiuoti automobilyje tik gulėdamas, galima susitarti su įstaigos personalu ir jo pasiimti specialiai pritaikytu transportu atvažiuoja ligoninės vairuotojas.
„Teikiant paslaugas, itin svarbu užtikrinti pacientų srautą. Manau, kad apie tai Lietuvoje irgi reikėtų pagalvoti, nes reabilitacijos įstaigų tinklas – labai platus, dėl to sukeliama konkurencija. Estijoje šiais metais atsisakyta dalies privačių įstaigų paslaugų. Nuo šiol tam tikros medicinos paslaugos kaimyninėje šalyje bus koncentruojamos tik valstybinėje medicinoje, o su privačiomis įstaigomis sutartys jau nebus sudaromos“, - pasakoja Abromiškių reabilitacijos ligoninės direktorius Vitalijus Glamba.
Anot įstaigos vadovo, siekiant, kad pacientai gautų vis geresnes paslaugas, įstaigos turi dirbti kiek įmanoma kokybiškiau. Abromiškių reabilitacijos ligoninės darbo rezultatai nuolatos vertinami pagal įvairius - tiek objektyvius, tiek subjektyvius - kriterijus. Įstaiga turi stiprius specialistus kardiologus, geras galimybes funkcinei būklei įvertinti, suteikiant pacientams didesnę motyvaciją sveikti. Dauguma jų nori, kad devyniasdešimt procentų gydymo priklausytų nuo reabilitacijos komandos Reabilitacijos proceso metu pasiekti rezultatai įvertinami pasibaigus paciento reabilitacinio gydymo laikui: raumenų jėga ir judesių amplitudė, kairės – dešinės kūno pusės palyginimas, funkcinės būklės įvertinimas, šešių minučių testas kardiologiniams pacientams, velotreniruotės, ištvermės, skausmo jutimo, vaikams – akomodacijos spazmo įvertinimas. Taip pat nuolat vykdomos pacientų apklausos. Anketose galima išsakyti atsiliepimus, pastebėjimus ir skundus.
Gautos pastabos specialistams yra stimulas ieškoti pokyčių, geriau pritaikyti pacientams gyvenimo sąlygas, gydomąsias procedūras. Pasak jų, paciento pastangos ir profesionalų pagalba leidžia tikėtis, jog po ligos pacientas sugrįš į savo aplinką darbingas, stiprus, išmoks rūpintis sveikata, pakankamai dėmesio skirs antrinei profilaktikai ar tiesiog nuolatiniam sveikatos stiprinimui bei gyvenimo būdo koregavimui.
„Abromiškių reabilitacijos ligoninėje pacientas ypač maloniai aptarnaujamas“, - įsitikino į namus išrašomas Kazys Stašys. „Atvažiavome iš Panevėžio. Mano tėvukas turėjo problemų su širdute. Abromiškes visi labai gyrė, rekomendavo. Esame patenkinti, kad atvykome būtent čia, nes tėvukas grįžta namo linksmas ir fiziškai sustiprėjęs“, - akivaizdžiais sveikatos pasikeitimais džiaugėsi ir paciento dukra Renata Marinskienė.
Abromiškių reabilitacijos ligoninėje užtikrinamos puikios sąlygos pacientams ne tik gydytis, bet ir ilsėtis. Tam puikiai pritaikyti kambariai, primenantys namų aplinką. Yra galimybė apsigyventi ir gauti procedūras netgi visiems šeimos nariams. Apgalvotas laisvalaikis, kad užtektų laiko ir poilsiui, ir mokymuisi, ir būtų koreguojamas gyvenimo būdas.
„Gydymas tikrai davė naudos, - patikino pacientas Jonas, besigydantis savo lėšomis. - Kai atvažiavau į sanatoriją, jaučiausi prastai. Bet man buvo parinktos geros procedūros: specialistai darė masažus, inhaliacijas, sukau dviračio pedalus. Viskas taip patiko, kad dabar nebenoriu važiuoti namo - svarstau galimybę pratęsti reabilitacijos laiką.“
Abromiškių reabilitacijos ligoninės specialistų profesionalumą teigiamai vertina ne tik Lietuvos pacientai, bet ir atvykusieji iš užsienio.

Tiesa, kad būtų patraukli užsieniečiams, įstaiga turėjo nuolat tobulėti. Buvo atlikta pastatų renovacija, įsigyta naujos modernios diagnostinės įrangos, atnaujintos palatos. Ir svarbiausia – ligoninės personalas nuolat kelia kvalifikaciją. Visi šie pokyčiai neliko nepastebėti, mat pastaruoju metu daugėja pacientų iš Suomijos, Švedijos, Rusijos, Ukrainos ir kitų šalių.



 
Dalijasi patirtimi su užsienio medikais



„Tai jau ir mūsų profesorius“, - taip apie paskaitas skaitantį profesorių Aleksandrą Kriščiūną atsiliepė iš Azerbaidžano patirties pasisemti atvykę medikai. Iš kairės: Šafa Abijava, Arifas Abdulajevas, Dilzamas Eivazovas, prof. A.Kriščiūnas ir Sabina Narumajava.

Į Abromiškių reabilitacijos ligoninę vis dažniau atvyksta ir užsienio kolegos. Lankydamiesi įstaigoje sutikome Azerbaidžano delegaciją, kuri lietuvių sukauptą patirtį vertina itin teigiamai ir nori ją pritaikyti savo šalies gydymo įstaigose. Svečiai apžiūrėjo ligoninės skyrius, procedūrų kabinetus, pabendravo su kolegomis.
„Džiugu, kad kolegos iš Azerbaidžano yra tikri reabilitacijos patriotai. Aprodėme reabilitacijos centrą, supažindinome su reabilitacijos principais, radome daug bendrų interesų, - sakė V.Glamba.
„Pasitarėme su vadovais ir nusprendėme, kad turime poreikį kelti kvalifikaciją, šalyje diegti daugiau reabilitacijos paslaugų ir „nueiti“ nuo medikamentinio gydymo.
Mes tikrai galime daug ko iš jūsų pasimokyti. Todėl ir atvykome. Pasikeitimas žiniomis tęsis kurį laiką, kadangi per dvi savaites, kiek čia būname, visko išmokti neįmanoma.
Kadangi neramumų kai kuriuose miestuose, pasienio zonose kyla ir šiandien, mūsų pacientų kontingentas truputėlį kitoks - Kalnų Karabacho įvykiuose sunkiai sužeisti, kontūzyti jaunuoliai. Juos sugrąžinti į normalų gyvenimą, ištraukti iš depresijos – sunku, nes jie pyksta ant likimo. Skaudu žiūrėti į palūžusiuosius, kuriems amputuota koja ar ranka. Todėl norime, kad Lietuvos delegacija kuo greičiau atvyktų pas mus ir pamatytų mūsų galimybes, kad profesorius Aleksandras Kriščiūnas, susipažinęs su mūsų gydymo galimybėmis, sudarytų reabilitacijos planą“, - sakė gydytojas neurologas Arifas Abdulajevas.
„Mūsų svečiai turi tikslą. Jie žino, ko reikia darbui ir užduoda konkrečius bei profesionalius klausimus. Man buvo labai įdomu su jais bendrauti“, - šiltų žodžių kolegoms negailėjo Abromiškių reabilitacijos ligoninės l.e.p. direktoriaus pavaduotoja medicinai Jūratė Pranckevičienė.
„Atvirai sakant, pas jus labai daug entuziazmo, kurio mums kartais pritrūksta. Nuoširdus ačiū centro darbuotojams, gydytojams, kurie mus taip gražiai sutiko. Tikimės, kad ateityje Azerbaidžano pacientams bus teikiamos tokio aukšto lygio reabilitacijos paslaugos kaip Abromiškėse“, - tuo pačiu atsakė gydytoja fizioterapeutė Sabina Nurumajava.
Jai antrino ir kolegė gydytoja Šafa Abijava: „Žinote, koks būna džiaugsmas, kai pacientas pakyla iš neįgaliojo vežimėlio. Gydytojas, atleiskite už tokį posakį, pajunta įgijęs dieviškų galių, kad sugebėjo sunkų pacientą pastatyti ant kojų.“


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris