Kova su nuplikimu: galima laimėti?

Aigustė Tavoraitė
2017-11-03
Akivaizdu, kad vyrai nuplinka dažniau nei moterys. Daugelis stipriosios lyties atstovų susitaiko su šiuo sutrikimu, galvoja, kad tai – tik senėjimo problema. Tačiau neretai galima išvengti šviečiančios plikės, jei laiku imamasi reikiamų priemonių. 
Kova su nuplikimu: galima laimėti?
Dažniausia stipriosios lyties plikimo priežastis – androgeninė vyrų alopecija. Jai daro įtaką keletas veiksnių: genai, amžius ir androgenai. Androgeninė alopecija pasireiškia dėl genetiškai nulemtos plauko folikulo savybės padidintai reaguoti į normalų kraujyje esančių androgenų kiekį.

Apie tai pasakoja Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ gydytoja dermatologė Sandra Kavaliauskienė:

Plikimą dažniausiai paveldi
Vyrai gali pradėti plikti bet kuriuo metu po brendimo. Pirmieji plikimo požymiai –retėjantys plaukai smilkinių srityje ir silpnėjantys viršugalvyje. Nors pirmas plaukų retėjimas kaktos šonuose būdingas daugumai subrendusio amžiaus vyrų, tolesnis plikimas progresuoja tik kas antram.
 

Dažniausia stipriosios lyties plikimo priežastis – androgeninė vyrų alopecija. Jai daro įtaką keletas veiksnių: genai, amžius ir androgenai. Androgeninė alopecija pasireiškia dėl genetiškai nulemtos plauko folikulo savybės padidintai reaguoti į normalų kraujyje esančių androgenų kiekį.
Tokie plaukų folikulai traukiasi trumpindami plaukų augimo fazę (anageną) ir pailgindami poilsinę fazę (telogeną). Palaipsniui plaukai tampa plonesni, greičiau iškrenta ir galiausiai nustoja augti, sunyksta plaukų folikulai.
 
Moterys mažiau rizikuoja 
Su androgeniniu plikimu, nulemtu testosterono pertekliaus, susiduria ir moterys. Tačiau joms rizika turėti plikę yra daug mažesnė. Moterims plaukai daugiau ar mažiau išretėja visame galvos plote, daugiausiai – viršugalvyje. Dažniausiai tai susiję su policistiniu kiaušidžių sindromu, padidėjusiu ir nepageidaujamu kūno vietų plaukuotumu.
Neretai žmonės nekreipia dėmesio į plaukų slinkimą. Kai kurie bando užsiimti savigyda, tačiau ji dažniausiai neduoda laukiamo rezultato. Reikia įsidėmėti, kad ilgalaikis negydomas plaukų slinkimas gali sukelti nuplikimą.
 
Kada paskubėti gydytis? 
Jeigu intensyvus plaukų slinkimas užtrunka ilgiau nei 2–3 mėnesius, galvos oda gausiai pleiskanoja, parausta, ją niežti, atsiranda išplikimo židinukai ir pūlinukai, būtina paskubėti kreiptis į gydytoją dermatologą. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo veiksmingesni gali būti rezultatai.
 

Kiekvienu atveju gydymas parenkamas individualiai. Pirmiausia atliekami įvairūs plaukų tyrimai. Jie gali būti: klinikiniai, biocheminiai, skaitmeniniai, mikroskopiniai, atliekama biopsija ir kt. Pavyzdžiui, šiuolaikiniai skaitmeniniai tyrimai plaukus gali padidinti iki 1000 kartų ar daugiau, leidžia labai tiksliai nustatyti plaukų būklę, skaičių, tankį, augimo fazes, stebėti ligos eigą, vertinti taikomo gydymo efektyvumą.
 
Kartas galima ir atauginti
Plaukų slinkimas ir plikimas gydomas įvairias metodais – gali būti taikoma medikamentinė terapija, trombocitais praturtintos plazmos injekcijos (PRP), mezoterapija, kriomasažas skystu azotu bei kitos terapinės procedūros.
Vienas efektyviausių gydymo metodų – PRP injekcijos, kuriose gausu augimo faktorių, gerinančių galvos odos kraujotaką, stimuliuojančių plaukų augimą, stiprinančių plaukų svogūnėlius, skatinančių galvos odos atsinaujinimą.

Įmanoma plaukus ir atauginti, jei yra išlikę gyvybingi plaukų folikulai. Bet jei jie išnykę, belieka tik plaukų persodinimas.


Verta žinoti
Plikimą paskatinti gali ir stresas, depresija, stiprių vaistų vartojimas, netinkama mityba, geležies, vitamino B trūkumas. Plaukai pradeda slinkti dėl įvairių fizinių bei cheminių dirgiklių.
 
58 proc. vyrų ir 45 proc. moterų, vyresnių nei 50 metų amžiaus, pradeda iš dalies plikti. Tai gali būti paveldimas ir iš motinos, ir iš tėvo.
Maždaug 90 proc. subrendusių vyrų kaktos šonuose pastebimas plaukų retėjimas, bet su tolimesniu plikimu susiduria tik apie 50 proc. stipriosios lyties atstovų. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica