Vyriausybė: dviem savaitėm uždaromos mokyklos, draudžiamos kelionės į kai kurias šalis

Ignas Jačauskas, BNS
2020-03-12
Vyriausybė ketvirtadienį pritarė Valstybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) siūlymui dėl koronaviruso grėsmės dviem savaitėms sustabdyti visų šalies švietimo, kultūros, sporto ir laisvalaikio įstaigų veiklą, uždrausti keliones į kai kurias valstybes.
Vyriausybė: dviem savaitėm uždaromos mokyklos, draudžiamos kelionės į kai kurias šalis

Galutinai pritarus VESK vadovui Aurelijui Verygai, sprendimas dėl švietimo įstaigų įsigalios nuo penktadienio ir kol kas truks iki kovo 27-osios. 
Premjeras Saulius Skvernelis pabrėžė, kad penktadienį sprendimas dėl švietimo įstaigų dar bus rekomendacinis, nuo pirmadienio – jau privalomas. 
„Nuo rytojaus rekomenduojame nevesti vaikų į švietimo įstaigas, o nuo kovo 16 dienos iki kovo 27 dienos bus nutrauktas ugdymo procesas visose šalies ugdymo įstaigose – nuo lopšelių ir darželių, iki universitetų“, – žurnalistams po Vyriausybės pasitarimo sakė jis.
Premjeras akcentavo, kad taikomos priemonės „kai kuriais atvejais drastiškos“, bet taip siekiama suvaldyti viruso plitimą.
„Manome, kad pagrindinis tikslas yra užkirsti kelią potencialiam viruso išplitimui mūsų šalyje, tokiu būdu apsaugoti mūsų žmonių sveikatą ir gyvybę“, – akcentavo Vyriausybės vadovas.
 

S.Skvernelis žadėjo, kad į Seimą bus kreipiamasi, jog šis skubos tvarka priimtų pakeitimus, leidžiančius įtvirtinti naują teisinę vaikų priežiūros formą, t.y. dalinį darbą namuose.
Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius pabrėžė, kad ugdymas nutraukiamas pačiose įstaigose, bet nėra uždraustas nuotolinis mokymas. 
 Jis taip pat pabrėžė, kad savivaldybės privalo užtikrinti vaikų priežiūrą įstaigose, „jeigu to nėra įmanoma užtikrinti namuose“.
Darbdaviams rekomenduojama leisti darbuotojams, turintiems vaikų, leisti dirbti nuotoliniu būdu, o jei tokios galimybės nėra, turėtų būti išduodami nedarbingumo pažymėjimai. Tai bus galima daryti ir atgaline data. Siūloma, kad šis laikotarpis švietimo įstaigose būtų laikomas moksleivių atostogomis.
„Dvi savaitės yra atostogos, per dvi savaites turi būti pasiruošta, jei to reikės, ugdymo procesą organizuoti kitu būdu – ar nuotoliniu, ar kita pasirinkta forma“, – sakė premjeras Saulius Skvernelis. 
 
Draudžiami renginiai viduje
„Pasitarę su specialistais priėmėme sprendimus nuo rytojaus septintos valandos ryto uždrausti visus viešus renginius šalyje, leidžiami tik renginiai lauke, dalyvių skaičiui neviršijant šimto ir užtikrinant maksimalų saugumą, t.y. reikiamo atstumo išlaikymą tarp dalyvių, profilaktinių prevencinių priemonių panaudojimą“, – sakė premjeras.
Vyriausybė pritarė sprendimui nuo penktadienio uždrausti ir visus viešus renginius uždarose patalpose, atvirose erdvėse renginiai bus leidžiami tik iki 100 žmonių. Atstumas tarp žmonių viešuose renginiuose gali būti ne mažiau nei metras, renginiai neturi būti skirti vyresnio amžiaus žmonėms. Sporto renginiai Vyriausybės sprendimu gali būti organizuojami, tačiau be žiūrovų.
Taip pat dviem savaitėms uždaromos visos kultūros, laisvalaikio, sporto ir pramogų įstaigos.
Premjeras patikino, kad ribojimai taikomi ir sporto klubams, tuo metu maisto prekių parduotuvėms tai negalioja. Bet žmonėms, anot jo, rekomenduojama be reikalo nevaikščioti į visas uždaras patalpas.
S. Skvernelis akcentavo, kad už visų minimų nurodymų, taip pat teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymą, kai dėl to gali išplisti virusas, gali būti taikoma ir baudžiamoji atsakomybė. 
 
Draudimai vykti – į 5 valstybes

Iš Lietuvos bus draudžiama vykti į ir iš valstybių, kurios dėl koronaviruso grėsmės paskelbtos rizikos šalimis.
Premjero patarėjas Giedrius Surplys BNS patikslino, kad šalys, į kurias draudžiama vykti, kol kas yra Kinija, Pietų Korėja, Singapūras, Japonija ir Italija. 
Rizikingomis šalimis taip pat laikomos Iranas, Prancūzija, Vokietija, Ispanija, Honkongas, tačiau į pastarąsias šalis nevykti tik rekomenduojama. Aiškesnį sąrašą valstybių, į kurias draudžiama ar nerekomenduojama vykti, Užsienio ministerija žada pateikti vėliau.
Užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus siūlymu šią savaitę dar neuždrausti skrydžiai iš Italijos į Lietuvą, kad Lietuvos piliečiai dar galėtų parvykti į šalį.
Asmenys, kurie atvyksta iš rizikos valstybių, privalės izoliuotis dviem savaitėms, spėjusiems grįžti iš Italijos penktadienį, bus tik siūloma izoliuotis, patvirtino G.Surplys.
 
Ministrų kabineto atstovai pabrėžia, kad už šių nurodymų, taip pat teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymą gali būti taikoma atsakomybė – net iki trijų metų laisvės atėmimas.

Pasak vidaus reikalų ministrės R.Tamašunienės, nuo trečiadienio sustiprinta vidaus sienų kontrolė, bus tikrinami mikroautobusai su nelietuviškais numeriais, ypatingas dėmesys bus skiriamas atvykstantiems iš slidinėjimo atostogų.
Vyriausybės sprendimu esant reikalui kontroliuoti situaciją šalyje bus pasitelkiama ir kariuomenė. 
Finansų ministras Vilius Šapoka patikino, kad finansų sistema „yra visiškai pajėgi atlaikyti iššūkius, susijusius su COVID-19 plitimu“.
Savivaldybės ir valstybės institucijoms rekomenduota aptarnauti gyventojus nuotoliniu būdu.
Vyriausybė žada parengti ir priemonių planą, kaip ateityje „taikyti ekonomikos skatinimo priemones verslui, ekonomikai“ amortizuojant verslo praradimus dėl koronaviruso ir taikomų priemonių, pavyzdžiui, leidžiant atidėti mokesčių mokėjimą.
 
Premjeras: Vilniaus veiksmai – saviveikla
Vilniaus savivaldybė ketvirtadienį pranešė stabdanti švietimo ir ugdymo įstaigų veiklą penkioms savaitėms. Premjeras šiuos veiksmus vadina saviveikla. Jis sako, kad vilniečiai turi laikytis ne savivaldybės, o Vyriausybės nurodymų.
„Saviveikla kai kurių atskirų savivaldybių yra netoleruotina. Turime laikytis griežtai šalies įstatymų ir priimti tuos sprendimus, kurie šalies mastu reikalingi priimti“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Jis neatmetė, kad draudimo dėl ugdymo proceso terminas gali būti pratęstas.
Klausiamas, ar klientai turės teisę reikalauti grąžinti pinigus už, pavyzdžiui, sporto klubų abonementus ar bilietus į atšaukiamus renginius, S. Skvernelis sakė, kad šiuo atveju gali galioti „force majeure“ taisyklė, bet, anot jo, klausimas turi būti sprendžiamas pagal galiojančias sutartis, kiekvienu atveju individualiai. 
Vyriausybė diskutavo ir ką daryti su tarptautinėmis karinėmis pratybomis, ar leisti atvykti naujus karius, tačiau galutinis sprendimas dar nepriimtas. S. Skvernelis sako, kad pratybos nevyks „jei matysime, kad yra rizika“. 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica