„Vilnius sveikiau“ savižudybių prevencijai pasitelkė tikras istorijas

www.lsveikata.lt
2020-11-23
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ šiandien pristato vaizdo klipą „Ir tu gali padėti“. Jame atskleidžiami tikri dviejų vyrų, padėjusių ketinusiems nusižudyti, išgyvenimai. Šis vaizdo pasakojimas – pusę metų trunkančios socialinės savižudybių prevencijos kampanijos dalis. Ja siekiama visuomenei parodyti, jog kiekvienas gyvenime galime atsidurti sudėtingose situacijose, tačiau lygiai taip pat kiekvienas iš mūsų galime padėti kitam.
Dalį vaizdo įrašo bus galima išvysti LRT televizijos kanale, o visas pasakojimas publikuojamas Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ socialinių tinklų Youtube, Facebook ir Instagram paskyrose.

„Vilnius sveikiau“ savižudybių prevencijai pasitelkė tikras istorijas

„Apie savižudybes kalbėti reikia garsiai ir drąsiai. Nors savižudybių skaičiai sostinėje ir visoje Lietuvoje pirmojo karantino laikotarpiu neišaugo, taip pat ir stebint situaciją po karantino statistiniai duomenys iki rugsėjo mėnesio nerodo augimo, tačiau nežinia, ar pastaraisiais mėnesiais tie skaičiai nėra didesni – pasaulinės pandemijos poveikis emocinei sveikatai – tęstinis procesas. Todėl kaip niekad svarbu stebėti savo ir aplinkinių būseną. Šį rudenį startavome su 6 mėnesių savižudybių prevencijos kampanija, kurios metu edukuojame visuomenę, kaip atpažinti bei įvertinti savo ar šalia esančių žmonių emocinę savijautą, išgirsti ir įsiklausyti, padėti kitam bei, galiausiai, nukreipti pagalbos į specialistus tam, kad savižudybes įveiktume drauge“, – pasakoja Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ direktorė Guoda Ropaitė-Beigė.
 

Ir tu gali padėti 
Vaizdo klipo herojai – komunikacijos konsultantas Balys Narbutas ir aktorius, lėlininkas Mindaugas Ancevičius. Atviro pokalbio metu vyrai pasakoja dvi atskiras istorijas, kaip išgelbėjo nepažįstamuosius, kurie ketino nusižudyti. Jie atskleidžia, ką galvojo, prieš prieidami prie bandančio nusižudyti žmogaus, ką darė priėję, kokius išgyvenimus patyrė, supratę, kas įvyko.
„Pagrindinė šio vaizdo pasakojimo žinutė – ir tu gali padėti. Kiekvienas iš mūsų gali. O būdų, kaip padėti kitam, apstu. Ir dažnai tam nereikia jokių ypatingų gebėjimų. Kartais užtenka tiesiog kito pasiteirauti, kaip jis jaučiasi ir nuoširdžiai įsiklausyti. O kartais pakanka paprasčiausiai pabūti šalia ir leisti kitam pajusti, jog jis ne vienas. Svarbiausia – nelikti abejingam mus supančiai aplinkai ir žmonėms. Būtent tai ir padarė Balys su Mindaugu – jų empatija padėjo išgelbėti nepažįstamųjų gyvybes“, – įsitikinusi G. Ropaitė-Beigė.
 
Ji teigia, jog sprendimas visuomenei papasakoti realių žmonių tikras istorijas ir išgyvenimus kilo siekiant kuo paprasčiau, žmogiškiau ir suprantamiau parodyti, kad psichologiškai tiek suklupti, tiek padėti gali kiekvienas: „Viena, kai apie emocinę būseną ir psichikos sveikatą kalba specialistai. Tačiau visai kas kita, kai tu girdi realius, nesuvaidintus žmonių pasakojimus, gali matyti jų jausmus, išgyvenimus. Natūralu, jog su tokiais žmonėmis mums paprasčiau tapatintis patiems, todėl komunikacinė žinutė ir perduodama, ir suprantama lengviau“.Ką galiu padaryti pastebėjęs?
Anot „Vilnius sveikiau“ specialistų, pastebėjus, kad žmogus tiesiogiai arba netiesiogiai užsimena apie savižudybę, daugiausia iššūkių kelia nežinojimas ir baimė, ką sakyti ar daryti tokiose situacijoje.
Viskas nėra taip sunku, kaip gali pasirodyti. Svarbiausia – būti šalia. Pastebėję, jog kitam sunku, nebijokite tiesiai paklausti, ar žmogus galvoja apie savižudybę. Tuomet įsiklausykite ir išgirskite jo istoriją. Kartais užtenka tiesiog išsakyti savo sunkumus. Taip pat po pokalbio galite padėti pasirūpinti tolesne pagalba – surasti psichikos sveikatos specialistą, susitarti dėl pirmos konsultacijos ar, kad būtų drąsiau, net palydėti žmogų į susitikimą. Vis dėlto svarbu suprasti, kad jei asmuo nesutinka kreiptis pagalbos, jūs neturite prisiimti visos atsakomybės sau. Pabandykite pasikalbėti su artimaisiais ar psichikos sveikatos specialistais, kurie padės rasti geriausią sprendimą.

Ieškantys pagalbos sau ar kitiems gali kreiptis ne tik į psichologus ar psichiatrus, bet ir apie tai, kaip elgtis tokiose situacijose, ras daugiau informacijos „Vilnius sveikiau“ interneto puslapyje. Kartu su socialine savižudybių prevencijos kampanija Biuras šį rudenį pirmą kartą įgyvendina ir naujas plataus spektro psichologinės gerovės veiklas: dėmesingu įsisąmoninimu grįstų streso valdymo programų užsiėmimus, vyrų savitarpio pagalbos grupes, nuotolines psichologų konsultacijas, psichologines grupes ir emocinio raštingumo užsiėmimus.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...
  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica