STT įtarimų sulaukęs Vilniaus klinikinės ligoninės direktorius tyliai pasitraukė iš pareigų
Ignas Jačauskas, BNS, L.S. inf.
2022-01-14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) penktadienio rytą pranešė pradėjusi tyrimą dėl galimo kyšininkavimo Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, įtarimai pateikti ligoninės vadovui Narimantui Markevičiui ir keturiems gydytojams. Tiesa, dar ketvirtadienį N.Markevičius parašė prašymą atleisti jį iš pareigų, o meras Remigijus Šimašius prašymą patenkino.
N. Markevičius
STT pradėjo tyrimą
Pasak STT, ikiteisminis tyrimas kartu su Vilniaus apygardos prokuratūra pradėtas gavus paciento pranešimą apie galimai reikalaujamą kyšį.
Tarnybos teigimu, atliekant ikiteisminį tyrimą surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojai reikalaudavo ir priimdavo iš pacientų kyšius už medicinos paslaugų suteikimą, operacijų atlikimą. Kyšių sumos galėjo siekti nuo 100 iki 400 eurų už paslaugą.
Visiems įtariamiesiems skirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti ir nebendrauti su nustatytais asmenimis.
„Šiuo metu tiriamos kelios dešimtys galimai nusikalstamų veikų epizodų“, – BNS teigė STT atstovė spaudai Renata Keblienė.
Su pačiu N. Markevičiumi BNS nepavyko susisiekti.
Tyrimui vadovaujantis prokuroras kreipėsi į teismą dėl ligoninės vadovo nušalinimo nuo pareigų šešiems mėnesiams, teismas patenkino prašymą ir nušalino N. Markevičių tiek nuo ligoninės direktoriaus, tiek nuo gydytojo pareigų.
Pasitraukė iš pareigų
Tiesa, Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė pranešė, kad dar ketvirtadienį N.Markevičius parašė prašymą atleisti jį iš pareigų, o meras Remigijus Šimašius prašymą patenkino. Jos teigimu, buvęs įstaigos vadovas nenurodė motyvų, kodėl traukiasi.
Už sveikatos įstaigas atsakinga vicemerė teigė labai blogai vertinanti šią situaciją „nes korupcijai ir kyšininkavimams tolerancija yra nulinė“.
E.Tamošiūnaitė teigė, kad tik penktadienį gavo iš STT raštą dėl N.Markevičiaus, kad jam yra pareikšti įtarimai.
„Šiandien mes esame iš STT gavę raštą dėl vadovo, kur jam yra pareikšti įtarimai, anksčiau apie tai nežinojome. Vakar vadovas pateikė pareiškimą dėl atsistatydinimo iš vadovo pareigų. Ir meras šį prašymą vakar patenkino“, – 15 min sakė vicemerė. E.Tamošiūnaitė teigė, kad savivaldybė neturėjo duomenų, jog šioje ligoninėje medikai iš pacientų reikalauja kyšių.
Ikiteisminį tyrimą atlieka STT Centrinė tyrimų valdyba. Tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.
N. Markevičiui įtarimai dėl piktnaudžiavimo pareikšti ir kitame, pernai kovą teisėsaugos pradėtame ikiteisminiame tyrime dėl piktnaudžiavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, kyšininkavimo vykdant gydymo įstaigų viešuosius pirkimus.
Šiame tyrime įtarimai pareikšti daugiau nei 50-čiai asmenų – įmonių atstovams, gydytojams ir gydymo įstaigų vadovams.
Ministerija sveikina STT dėmesį skaidrumui
Savo ruožtu Sveikatos apsaugos ministerija, reaguodama į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pradėtą tyrimą dėl kyšininkavimo Vilniaus klinikinėje ligoninėje, sveikina teisėsaugos dėmesį skaidrumui.
Ministerija penktadienį išplatino pranešimą, kuriame teigia sveikinanti „teisėsaugos institucijų dėmesį ir aktyvius veiksmus, skaidrinant sveikatos apsaugos sistemą“, nustatant ir šalinant korupcijos apraiškas.
„Visi kartu turime siekti permainų ir principingai reaguoti į korupcijos apraiškas, tik tokiu būdu atkursime visuomenės pasitikėjimą sveikatos apsaugos sistema“, – pranešime spaudai teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Jis pabrėžia, kad Sveikatos apsaugos ministerija reikalaus asmeninės jai pavaldžių sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atsakomybės ir atskaitomybės už antikorupcinės aplinkos kūrimą gydymo įstaigose.
Ministerija tikina, kad ir toliau bus „principingai ir operatyviai“ reaguojama į nustatytus korupcijos faktus, o įtarimų korupcija ar piktnaudžiavimu tarnyba sulaukę Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių įstaigų vadovai „buvo ir bus atšaukiami iš pareigų“.
Be to, SAM teigimu, nuteistiems už korupcinio pobūdžio nusikaltimus gydytojams, slaugytojams, akušeriams, odontologams ir kitiems sveikatos priežiūros specialistams gali būti naikinamos licencijos.
„Ministerija tikisi, kad tokią jos poziciją palaikys ir kiti asmens sveikatos priežiūros įstaigų steigėjai ir / ar dalininkai – savivaldybės, universitetai“, – sakoma pranešime.
Komentuoti: