Vasara skiepams ir kraujo donorams

Ringailė Gvildė
2021-06-10
Šią vasarą Nacionalinis kraujo centras (NKC) padeda didinti vakcinacijos apsukas Lietuvoje. Kiekvieną savaitę mobilios NKC vakcinacijos komandos organizuos skiepadienius vis kituose šalies miestuose ir miesteliuose, daugiau nei dvidešimtyje savivaldybių. Dirbti teks dviem frontais – tiek skiepijimo, tiek kraujo donorystės, tačiau NKC vadovas Daumantas Gutauskas tikisi, kad tai lietuviams išugdys dar didesnį sąmoningumą.
Vasara skiepams ir kraujo donorams
Nacionalinio kraujo centro komanda tikisi, kad tokios mobilios skiepijimo akcijos padės suvienodinti vakcinacijos tempus šalyje ir skiepytis paskatins net ir tų rajonų, miestų gyventojus, kuriose pasitikėjimas vakcinomis nepakankamas.

Perėmė Izraelio modelį
Nacionalinio kraujo centro vakcinacijos turas, vykdomas Vyriausybės kanceliarijos ir Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva, ėmėsi netradicinio skiepijimo proceso organizavimo. „Sutarta remtis vakarų modeliu: kai asmuo neatvyksta vakcinuotis, vakcina turi atvykti pas žmogų. Taigi nuspręsta su NKC pagalba vasarą rengti skiepadienius vis kituose Lietuvos miestuose, regionuose, ypatingą dėmesio skiriant tiems, kur vakcinacijos tempai lėtesni“, – sako D.Gutauskas ir priduria, jog toks mobiliojo skiepijimo modelis nėra naujas. Jį pirmasis panaudojo Izraelis, kuomet mobilios skiepijimo komandos didesniuose miestuose vykdavo į daugiabučių kvartalus, kad žmonėms vakcina būtų tikrai ranka pasiekiama, kone su šlepetėmis. Ir akivaizdu – tai pasiteisino.
 
Taip pat „Janssen“ vakcina kaip ir Izraelyje siekiama paskiepyti kuo daugiau senjorų, kurių vakcinacija jau taip pat išsikvepia, stebimas vis mažesnis jų aktyvumas. Senjorams COVID-19 yra itin pavojingas, jie serga sunkesne forma ir daugiau jų reikalinga hospitalizacija. Kuo daugiau vyresnio amžiaus asmenų bus paskiepyta, tuo mažiau bus mirčių, mažiau apkrautos ligoninės ir stabdomos planinės sveikatos priežiūros paslaugos.
 
Statistikos departamento švieslentėse pateikiama informacija, kaip vakcinacijos procesai vyksta skirtinguose šalies rajonuose. NKC komanda tikisi, kad tokios mobilios skiepijimo akcijos padės suvienodinti vakcinacijos tempus šalyje ir skiepytis paskatins net ir tų rajonų, miestų gyventojus, kuriose pasitikėjimas vakcinomis nepakankamas.

 

„Man itin svarbu, kad susirinkę eilėje skiepytis žmonės kartu ne tik užtikrina saugumą sau ir artimiesiems, tausoja sveikatą, bet ir skleidžia šviesą prieš tą antivakserių tamsumą. Senjorai, jaunuoliai – visi rodo, kad vakcinos yra mūsų kelias grįžti į normalų gyvenimą“, – sako NKC vadovas Daumantas Gutauskas.

 
Sulaukia ir senjorų, ir studentų
„Nors šios mūsų išvykos tarsi buvo labiau orientuotos į senjorus, pastebime, jog jie eilėje sudaro apie trečdalį atėjusiųjų skiepytis. Nemažai atvyksta jaunimo, Erasmus studentų, darbingo amžiaus asmenų ir tų, kurie šios vakcinos dėka nori kuo greičiau turėti tiek Galimybių pasą, tiek europinį sertifikatą, užtikrinantį laisvę keliauti ir grįžti į socialinį gyvenimą, – pastebi D.Gutauskas ir priduria esąs maloniai nustebintas žmonių geranoriškumo, kuomet jaunesnio žmogaus paprašoma supratingumo pirma užleidžiant vyresnį asmenį. – Visi rūpinasi vieni kitais ir net gerti vandens, girdėjau, paragina eilės kaimynus. Matyt, visi tiesiog džiaugiasi galimybe pagaliau pasiskiepyti ir gyventi ramiau.“
 
Kiekvienoje išvykoje NKC komanda stebi tuos, kurie ateina skiepytis, suteikia pirmumo teisę turintiems ribotą mobilumą, pagyvenusiems asmenims bei mamoms, skiepytis atėjusioms su mažais vaikais. Veikia vieno langelio principas, kad vienas asmuo atėjusįjį skiepytis ir užregistruotų, ir pažiūrėjęs jo sveikatos būklę priimtų sprendimą dėl galimybės vakcinuotis. Čia pat pavėsinėje organizuojamas ir privalomas stebėjimas bent penkiolika minučių po skiepo.
 
Pirmosios NKC išvykos Zapyškyje metu pavyko paskiepyti apie 500 žmonių, o Lenvaryje šis skaičius nežymiai viršytas. Tad NKC kelia „Janssen“ vakcinos panaudojimo reitingą. Mat iki šiol ja skiepijimas buvo itin lėtas. Išgirdę apie NKC išvykas po miestus, galimybe pasiskiepyti pasinaudoja ir aplinkinių, net didžiųjų miestų gyventojai. Epidemiologiniu atžvilgiu Lentvaris, Zapyškis ir kiti miestai, kuriuose organizuojamos NKC mobilios skiepijimo komandų išvykos, per vieną dieną tampa žymiai saugesnėmis, mažėja COVID-19 protrūkių rizikos bei galimybės užsikrėsti koronavirusu vieniems nuo kitų.


 
Kraujo donorystės akcijos nestoja
„Mūsų prioritetas vis tiek išlieka kraujo donorystė. Ir net tomis dienomis, kai viena NKC komandos dalis dirba miestuose ir miesteliuose skiepydami gyventojus „Janssen“ vakcina, kita komandos dalis organizuoja mobilias kraujo donorystės akcijas. Atrodo, kad tvarkomės neblogai. Manyčiau, kad patirtis skiepijant gyventojus mūsų komandą net ir praturtins“, – sako D.Gutauskas.
 
NKC darbas šią vasarą dubliuojasi, nes dalį kolektyvo reikia paskirstyti vieniems darbams, dalį kitiems. Tiesa, stengiamasi skiepadienius suplanuoti taip, kad nereikėtų atšaukti nė vienos datos, numatytos kraujo donorystės komandos išvykai. „Dabar, kai žmonės naudojasi galimybių pasais sugrįžti į biurus, mes visai vasarai persikraustėme į lauką“, – šypsosi D.Gutauskas.

 
Per pandemiją, NKC duomenimis, kraujo donorų skaičius sumažėjo apie 20 proc. ir dabar, gerėjant epidemiologinei situacijai šalyje, dar negrįžo į buvusią padėtį. Tačiau gelbėja tai, kad buvo mažiau atliekama planinių operacijų, tad ir kraujo komponentų poreikis gydymo įstaigose buvo mažesnis. Pasak NKC vadovo, per ilgąjį karantiną įstaigai, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos audito duomenis, pavyko užtikrinti kraujo komponentų tiekimą kone šimtu procentų. Panašų rezultatą vadovas prognozuoja ir šiems metams.
 
„Tikiuosi, kad toks NKC aktyvumas šią vasarą tiek su kraujo donorystės išvykomis, tiek su skiepadienių organizavimu padės visuomenei būti aktyviems, atsakingiems ir visuomeniškiems. Norisi, kad su laiku piliečiai, pamatę NKC logotipą ant palapinės, ateitų jei ne skiepytis, tai taptų nuolatiniais kraujo donorais. Vakarai dažnai pasidžiaugia visuomenių sąmoningumu, labai to norisi ir Lietuvoje“, – teigia D.Gutauskas.   

 
Komentaras

Vyriausioji NKC slaugos administratorė Renata Čirko:

- Lentvaryje per valandą paskiepijome beveik šimtą žmonių. Visi eina motyvuoti, norintys skiepytis, su gera nuotaika ir dar pajuokaut spėja per tas kelias sekundes, kol vakciną gauna. Mes orientavomės į vyresniuosius, kad jų daugiau paskiepytume, bet kai valdžia leido skiepytis visiems, pas mus skiepytis ateina ir daug jaunimo. Tiesa, pirmojoje išvykoje Zapyškyje turėjome garbės vakcinuoti šimtametę močiutę, ji parodė puikų pavyzdį, kad skiepytis reikia absoliučiai visiems.

 
NKC vakcinacijos išvykos
Birželio 11 d. Ukmergė – Prie centrinio Ukmergės miesto turgaus, Vasario 16-osios g. 30
Birželio 12 d. Šiauliai – Prisikėlimo aikštė
Birželio 13 d. Kaišiadorys - Palaimintojo arkivyskupo Teofiliaus Matulionio aikštė, Katedros g. 4
Birželio 15 d. Jonava – Sąjūdžio aikštė miesto centre, J. Ralio g. Blogo oro sąlygomis – Jonavos kultūros centras, Žeimių g. 15.
Birželio 16 d. Visaginas – Sedulinos alėja, tarp pastatų Veteranų g. 5 ir Veteranų g. 9.
Kitų išvykų tvarkaraštį galima rasti NKC tinklapyje www.kraujodonoryste.lt

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica