Valdemaras Razumas: „Stojančių į mediciną šiemet nesumažės“

Evelina Machova
2020-04-23
Ar medicinos studijos liks tarp populiariausių, kokie numatomi pokyčiai dėl stojamųjų apie tai kalbamės su švietimo, mokslo ir sporto viceministru prof. Valdemaru Razumu.
Valdemaras Razumas: „Stojančių į mediciną šiemet nesumažės“
V.Razumas

Faktas
Šiemet priėmimui į sveikatos krypčių grupės pirmosios pakopos studijas skiriama daugiau studijų vietų nei pernai: 2020 m. – 1790, 2019 m. – 1358. Valstybės finansavimą šiemet, kaip ir pernai, numatoma skirti 391 rezidentui. Sprendimai dėl priėmimo į medicinos studijas priimami pagal Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktą medikų poreikį.


- Paskelbus karantiną daugeliui aukštųjų mokyklų reikėjo greitai persiorientuoti ir paskaitas perkelti į virtualią erdvę. Nesklandumų žinoma buvo, tačiau kaip jūs pats vertinate dabartinę situaciją, pavyko aukštosioms mokykloms užtikrinti studijų procesą?
- Universitetams ir kolegijoms, kaip ir visoms mokykloms bei kitoms institucijoms, teko nemenkas iššūkis pereiti prie išimtinai nuotolinio darbo. Jau iki šiol aukštosios mokyklos naudojo nuotolinį mokymą kaip vieną iš studijų  formų, tad šioje srityje turėjo didesnį ar mažesnį įdirbį. Tiek universitetai, tiek kolegijos dėjo ir deda pastangas kuo sklandžiau prisitaikyti prie esamos situacijos ir, mano manymu, tikrai gerai tvarkosi.

- Daugelis aukštųjų mokyklų rengiančių būsimuosius medikus, tikina, kad medicinos studijos po karantino turės keistis, teks ieškoti naujų sprendimų. Kaip manote ar tokios mintis turi pagrindo ir galbūt, turite idėjų kas turėtų keistis?
Didžiausias iššūkis medikus rengiančioms aukštosioms mokykloms karantino metu yra studentų praktikos. Tenka jas organizuoti nuotoliniu būdu per virtualias simuliacijas. Tai nėra labai paprasta. Bet medikai yra tie žmonės, kurie geriausiai supranta pandemijos poveikį visuomenės sveikatai, šiuo sudėtingu laikotarpiu yra visuomenės priešakyje, sudėtingiausiose pozicijose, todėl gerai žino, kaip svarbu saugoti savo ir kitų sveikatą, nerizikuoti nesant būtinybės. Bet kuri krizinė situacija atneša ir naujų galimybių. Neabejotina, kad ir medicinos studijų atveju nuotolinis mokymasis leis surasti naujų, galbūt geresnių sprendimų nei iki šiol. Tačiau dabar svarbiausia užduotis – įveikti esamą iššūkį.

- Medicinos studijos dažniausiai išlieka vienos populiariausių. Ar šios tendencijos išliks ir šiemet? O gal matote ir kitas specialybes, kurios galbūt dėl kilusios pandemijos gali tapti labai populiarios? 
- Kaip paveiks pandemija studijų pasirinkimus, iš anksto prognozuoti nėra įmanoma. Matyt, būtų galima spėti, kad bendros tendencijos išliks panašios, o medicinos studijų populiarumas tarp stojančiųjų šiemet nesumažės. Jį nebent galėtų koreguoti pandemijos aktualizuotas suvokimas, kad mediko profesija nepaprastomis aplinkybėmis gali atsidurti priešakinėse fronto linijose.
Kalbant apie kitas specialybes, kadangi pedagogo profesija yra mūsų reguliuojama sritis, tikimės šiemet sulaukti daugiau motyvuotų stojančiųjų į pedagogines studijas. Tam esame numatę papildomą paskatą – trijų šimtų eurų stipendiją.

- Dabar daugelis abiturientų labai nerimauja dėl baigiamųjų egzaminų, kad dėl trikdžių mokymosi procese nepavyks gerai išlaikyti egzaminų ir dėlto jie negalės stoti į svajotas specialybes, kaip pavyzdžiui medicina, kur yra aukšti konkursai. Ar siejant su paskelbtu karantinu, numatoma kokių nors lengvatų dėl brandos egzaminų? 
- Norint gerai išlaikyti brandos egzaminus jiems ruošiamasi tikrai ne du ar tris  paskutinius mėnesius. Karantino situacija vienodai veikia visus abiturientus, tad sąlygos įstoti bus vienodos visiems. Užduotys yra sudaromos vadovaujantis egzaminų programomis, su kuriomis mokiniai yra supažindinti daugiau kaip prieš pusantrų metų. Taigi ir anksčiau, ir šiais metais, abiturientams yra žinoma egzamino užduoties struktūra, tematika, kokie gebėjimai ir kokiomis proporcijomis yra tikrinami. Brandos egzaminai nėra laikomi iš paskutinių kelių dvyliktos klasės mėnesių kurso, nes tai yra visos vidurinės programos kursas.
Kaip ir ankstesniais metais, taip ir šiais, egzamino išlaikymo riba ir taškų ir balų atitiktis yra nustatoma vertinimo komitete, vadovaujantis ekspertine nuomone ir statistine informacija – tokia tvarka lieka galioti ir šiais metais. Neabejojame, kad vertinimo procese dalyvaujantys mokytojai objektyviai ir atsakingai teiks siūlymus dėl egzamino išlaikymo ribos, tai yra, jei bus matoma, kad kažkurios užduotys buvo sunkiai įveikiamos ir vertintojai teiks siūlymus jų neįtraukti į rezultatų skaičiavimo skalę, į tai bus atsižvelgta.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris