Jungtiniame trijų Seimo komisijų posėdyje dėl psichotropinių medžiagų disponavimo mokyklose įsižiebė aštrūs ginčai. „Kodėl šiandien svarstome aprašą, kuris dėl neaiškios priežasties buvo gerokai susiaurintas?! Vyriausybės aprašo projekte buvo įtvirtintos trys žinutės: kaip atpažinti, kaip sureaguoti ir kaip padėti. Viskas jau buvo paruošta. O dabar trūkt už vadžių vėl nuo pradžių“, – piktinosi Priklausomybių prevencijos komisijos narė Daiva Ulbinaitė.
Naujausias Europos mokyklose atliktas tyrimas apie alkoholio ir psichoaktyvių medžiagų vartojimą atskleidė, kad 55,6 proc. moksleivių elektronines cigaretes galėtų įsigyti lengvai arba labai lengvai, o 51,2 proc. moksleivių bent kartą gyvenime yra jas vartoję.
Mokyklos liko nesupratusios
„Pastaruoju metu Lietuvos mokyklose kylantys iššūkiai dėl moksleivių nelegalaus elektroninių cigarečių ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo suvienijo trijų Seimo komisijų jėgas, siekiant reaguoti į narkotikų vartojimo, platinimo ir disponavimo atvejus mokyklose. Esama situacija reikalauja greitų sprendimų, todėl būtina rasti veiksmingą algoritmą ir pagalbos galimybes“, – jungtinį posėdį pradėjo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas prof. dr. Saulius Čaplinskas.
Jo teigimu, rimta situacija reikalauja rimtų sprendimų: šiuo metu pasitaikantys apsinuodijimo ir net mirties atvejai tarp paauglių aiškiai rodo, kaip svarbu imtis neatidėliotinų veiksmų.
Po komisijos pirmininko įžanginio žodžio Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) Prevencijos koordinavimo skyriaus patarėja Aneta Skalandė pristatė drauge su Sveikatos apsaugos ministerija parengtą aprašo projektą. Pastarasis paremtas Vidaus reikalų ministerijos dar 2023 m. gruodį inicijuotu bandomuoju projektu septyniose Vilniaus ir Alytaus miestų bei Klaipėdos rajono mokyklose.
Kaip aiškino patarėja, naujasis pavyzdinio aprašo turinys susidaro iš trijų dalių: jame yra pateiktas mokyklų reagavimas į mokinių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, platinimo ir disponavimo atvejus mokyklose, taip pat pristatomas pagalbos teikimas mokiniams ir jų tėvams bei bendrosios nuostatos. Pridedami ir trys priedai, kuriuose įtvirtinami galimi psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, atpažinimo bei platinimo požymiai ir daiktų paėmimo protokolas.
Išklausiusi aprašo pristatymą auditorija sujudo dėl neaiškumų. Posėdyje pasisakė ir bandomajame projekte dalyvavusių mokyklų direktoriai. Šie pabrėžė: nors mokyklų bendruomenės sutiko su projekto nuostatomis, dalis punktų vis dar liko neaiškūs.
„Kas bus atsakingas už mokyklos personalo apmokymą, kaip atpažinti mokinio sveikatos ir elgesio pasikeitimus galimai dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo?“ – klausė posėdyje nuotoliu dalyvavę mokyklų atstovai.
Jie nurodė ir dar vieną iššūkį įgyvendinant aprašo nuostatas – negalėjimą efektyviai užkardyti psichoaktyviųjų medžiagų platinimo mokykloje, kai mokinio, įtariamo disponavimu šiomis medžiagomis, tėvai nesutinka, jog mokyklos personalas tikrintų vaiko daiktus. Šis klausimas išjudino ir posėdyje dalyvavusius politikus. Šie svarstė, kaip galima būtų leisti apieškoti mokinių kuprines ir kam vėliau turėtų būti atiduodamos konfiskuotos medžiagos.
Kas susiaurino projektą?
Posėdyje atmosfera dar labiau įkaito paaiškėjus, jog aprašo punktai, kuriuos pristatė NTAKD, gerokai „apipavidalinti“, palyginti su pradiniu variantu. Pastarasis po bandymų mokyklose, pasirodo, iš Vyriausybės buvo perduotas trims ministerijoms, o aprašo nuostatos – gerokai susiaurintos. D.Ulbinaitė į pakeitimus sureagavo aštriai, įspėdama, kad aprašo projekto permetimas ministerijoms turės didelės žalos. Juolab kad pirminis projektas jau buvo pakankamai nušlifuotas, o pilotinis – įgyvendintas.
„Dirbau Vidaus reikalų ministerijoje, kuomet pernai po bandomojo projekto septyniose šalies mokyklose buvo parengtas Vyriausybės nutarimo projektas, nustatantis bendrą atpažinimo, reagavimo ir pagalbos algoritmą. Bandomojo projekto tikslas buvo išryškinti „kietąsias“ ir „minkštąsias“ priemones. Tačiau naujoji Vyriausybė nusprendė, kad toks teisinis reguliavimas netinkamas, neva užtenka trijų ministrų įsakymo ar tik rekomendacijų“, – aiškino Priklausomybių prevencijos komisijos narė Daiva Ulbinaitė, pabrėždama, kad pirminis projektas prarado esmę.
„Kodėl šiandien svarstome aprašą, kuris dėl neaiškios priežasties buvo gerokai susiaurintas?! Vyriausybės aprašo projekte buvo įtvirtintos trys žinutės – kaip atpažinti, kaip sureaguoti ir kaip padėti. Viskas buvo paruošta, o dabar trūkt už vadžių vėl nuo pradžių. Grįžkime prie to, nuo ko pradėjome!“ – reikalavo D.Ulbinaitė.
Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininko pavaduotoja Rima Tamašunienė ironizavo, kad projekto imtis nenori nė viena institucija, tad baiminamasi, kad jis atiteks pačioms ugdymo įstaigoms.
„Nutarimas tarp trijų ministerijų buvo pateiktas Vyriausybei kaip projektas, o dabar yra mėtomas kaip karšta bulvė. Labai tikėtina, kad galiausiai jis nuguls vien tik mokyklų atsakomybėn“, – baiminosi R.Tamašunienė, siūlydama kreiptis į Vyriausybę su raginimu minėtą aprašą tvirtinti Vyriausybės nutarimu, o ne trijų ministrų (sveikatos apsaugos, švietimo, mokslo ir sporto bei vidaus reikalų) įsakymu, kaip planuojama šiuo metu.
Tik rekomendacinio pobūdžio
Į diskusiją taip pat įsitraukė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė dr. Rita Sketerskienė. Ji ragino per daug neišsigąsti ir į sprendimą patraukti projektą iš Vyriausybės rankų žiūrėti pozityviau.
„Nepriklausomai, koks bus teisės aktas, jis ir toliau liks rekomendacinio pobūdžio“, – sakė departamento direktorė.
Pasak jos, perimtas projektas derintas su Švietimo įstaigų vadovų asociacija, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacija, valstybės institucijomis.
„Visos ministerijos, įskaitant ir Teisingumo, sureagavo ir pasakė, kad tai neturi būti Vyriausybės nutarimas. Tuomet kreipėmės į Vyriausybės kanceliariją, kuri pasakė, kad tai turėtų būti trijų ministrų priimtas įsakymas. Vėl susidūrėme su skirtingomis ministerijų pozicijomis, bet šio aprašo turinį su savivaldybėmis esame pasidalinę“, – posėdžio metu gynėsi R.Sketerskienė.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: