Sveikatos paslaugų kainos kils lėčiau, bet...

Giedrius Gaidamavičius
2021-02-26
Sveikatos priežiūros prekės ir paslaugos – viena grupių, kur praėjusiais metais užfiksuotas didžiausias kainų šuolis. Ypač brango odontologų teikiamos paslaugos. Kalbinti pašnekovai tokius pokyčius daugiausia sieja su aukštais saugumo reikalavimais bei išaugusiu apsaugos priemonių poreikiu. Šiemet toks ryškus kainų augimas nenumatomas, bet... Kaip visuomet, yra papildomų sąlygų.   
Sveikatos paslaugų kainos kils lėčiau, bet...
Pernai odontologijos paslaugos brango 10,6 proc.

Skaičiai
2020 m. sausį–2021 m. sausį visos sveikatos priežiūros prekės ir paslaugos pabrango 5,3 proc. (farmacijos gaminiai – 2,5 proc., medicinos paslaugos – 9,9 proc., odontologijos paslaugos – 13,9 proc.)
2020 m. sveikatos priežiūros prekės ir paslaugos vidutiniškai brango 5,6 proc. (farmacijos gaminiai – 4,1 proc., medicinos paslaugos – 9,4 proc., odontologijos paslaugos – 10,6 proc.)
Tai didžiausias vidutinis metinis visų sveikatos priežiūros prekių ir paslaugų bei odontologijos paslaugų brangimas nuo 2015 m.
Šaltinis – Lietuvos statistikos departamentas.Kainas didino apsaugos priemonių kaštai
Sveikatos priežiūros prekės ir paslaugos – viena grupių, kur kainos praėjusiais metais augo labiausiai. Ryškiausias jų šuolis fiksuojamas sušvelninus pirmojo karantino sąlygas – gegužės–rugpjūčio mėnesiais. Ypač ženkliai gegužės–birželio mėnesiais pašoko prieš tai sveikatos priežiūros prekių ir paslaugų fone savo dydžiu neišsiskyrusios odontologų paslaugų kainos. Tiesa, antrąjį pusmetį jau buvo matomas nuoseklus visų sveikatos priežiūros paslaugų kainų mažėjimas.
Kaip vieną pagrindinių tokio kainų šuolio priežasčių L.S. kalbinti pašnekovai įvardijo po pirmosios karantino bangos privačioms įstaigoms išaugusius saugumo reikalavimus ir padidėjusias išlaidas apsaugos priemonėms.
 

„Odontologijos ir kitose klinikose medikai turėjo apsirengti vos ne skafandrais – buvo įvestos rimtos apsaugos priemonės. Be to, įstaigoms reikėjo įsigyti temperatūros matuoklius, pertvarkyti infrastruktūrą, taigi, buvo padaryta nemažai pertvarkymų. Jie turbūt irgi turėjo savo kainą“, – sako Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos prezidentas Laimutis Paškevičius.  

 
Nors statistika rodo ryškų praėjusių metų odontologijos paslaugų kainų šuolį, privačių klinikų vadovai tikino dėl pandemijos ar išaugusių apsaugos priemonių išlaidų įkainių specialiai nekėlę.
„Mūsų klinikoje paslaugų kainos nekilo. Kokios buvo pernai, tokios ir liko“, – tvirtina odontologijos klinikų tinklo „Clinic DPC“ direktorė Irma Kvedarienė, pridurdama, jog paslaugų kainos buvo išlaikytos sumažėjusio įmonės pelningumo sąskaita.
Ozo estetines odontologijos ir implantologijos klinikos vadovas Marius Gelažanskas tikina, kad pernykštis įkainių augimas buvo įprastas kasmetinis procesas: „Mūsų kainoraštis laikas nuo laiko keičiasi, bet tai vyksta kasmet – brangsta medžiagos, kyla darbuotojų atlyginimai. Dėl to kažkiek pakilo ir įkainiai.“
 
Prisidėjo ir augantys atlyginimai

Sveikatos sektoriuje išaugęs darbo užmokestis – dar viena pašnekovų įvardyta sveikatos priežiūros paslaugų kainų augimo priežastis. SEB banko ekonomisto Tado Povilausko teigimu, praėjusiais metais tiek viešajame, tiek privačiajame sveikatos sektoriuose bendras darbo užmokesčio augimas buvo didesnis nei 30 proc. Dar 2017 m. tuometis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga su medikų profesinėmis sąjungomis pasirašė susitarimą dėl atlyginimų didinimo. Iš tiesų pastaruosius trejus metus buvo pastebimas nuoseklus viešojo sektoriaus medikų darbo užmokesčio augimas.
 

„Spartus algų augimas valstybės finansuojamame sektoriuje priverčia jas kelti ir dirbantiems privačiame sveikatos sektoriuje“, – aiškina SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.

 
Su tuo sutiko ir Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresnioji ekonomistė Laura Mociūnaitė. „Egzistuoja bendra sveikatos rinka. Todėl atlyginimų viešajame sveikatos sektoriuje tendencijos daro įtaką privačiajam. Darbo užmokestis – reikšminga šio sektoriaus sąnaudų dalis. Spartus darbo užmokesčio augimas – paslaugų kainas didinantis veiksnys“, – teigia pašnekovė.
Beje, kaip parodė Valstybinės mokesčių inspekcijos atlikta stebėsena, praėjusių metų trečią ketvirtį odontologines paslaugas teikiančių įmonių, kuriose dirba daugiau kaip 3 darbuotojai, vidutinis darbo užmokestis augo 25 proc.
 

Išliko didelė paklausa
Kalbinti ekonomistai sako, kad praėjusių metų viduryje užfiksuotas kainų šuolis rodo po pirmos karantino bangos išaugusią sveikatos priežiūros paslaugų paklausą. Būtent ji ir leido išaugusias sąnaudas „permesti“ pacientams. „Jeigu paklausa smarkiai smunka, tuomet negalima taip „permesti“ kainų vartotojui. Akivaizdus įrodymas, kad paklausa buvo, nes pavyko „permesti“ (kainas klientams – red. past.)“, – sako T.Povilauskas.
 
Kainos kils lėčiau?
Ekonomistų teigimu, privačių sveikatos paslaugų kainos didės ir šiemet. Tiesa, jų augimas neturėtų būti toks didelis kaip pernai. „Tikimės, kad Lietuvoje augs algos, todėl didės ir šio sektoriaus paslaugų kainos. Bet, akivaizdu, kad bus sugrįžta į normalesnius rėžius“, – sako T.Povilauskas, prognozuojantis, jog per šiuos metus sveikatos priežiūros paslaugų kainos turėtų didėti apie 5 proc. – jei neįvyks kas nors nenumatyto.
 
Anot L.Paškevičiaus, didelio kainų kilimo privačiose sveikatos priežiūros įstaigose neleidžia tikėtis sektoriaus paslaugų rinkos specifika bei nemokamų sveikatos priežiūros paslaugų mastas viešajame sektoriuje: „Jeigu kainas viena ar kita klinika sukeltų aukštai arba neproporcingai, žmonės eitų į kitas, viešąsias įstaigas.“
Klinikų tinklo „Clinic DPC“ direktorė I.Kvedarienė kainų didinimo šiais metais neplanuoja.
Savo ruožtu Ozo estetines odontologijos ir implantologijos klinikos vadovas M. Gelažanskas nuo prognozių susilaiko ir sako, kad viskas priklausys nuo ekonominių sąlygų, tiekiamų medžiagų kainų ir atlyginimų augimo. „Mes negalime nuspėti. Jeigu ateis pas mane darbuotojas ir sakys „aš nebegaliu išgyventi“, kils mėnesinė alga, kils vidutinis darbo užmokestis. Jeigu man tiekėjai atsiųs naujus pasiūlymus ir medžiagos brangs, neišvengiamai turės pabrangti ir paslaugos“, – teigia privačios klinikos vadovas.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

   Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

   Penktadienį, balandžio 16 d. iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kviečia visus dalyvauti
   Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

   Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

   Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojas gastroenterologas Arūnas Kančauskas 55-erių metų pacientui atliko rektovezikalinės fis...

   Budinti vaistinė


   Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

   Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

   Šalies gydytojai ekspertai ragina valdžios atstovus atkreipti dėmesį į vitaminą D, kaip Covid-19 infekcijos pasekmes &scaro...
   Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

   Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

   Švelnėjant karantino sąlygoms, gyventojai pamažu grįžta į įprastas darbovietes. Siekiant saugiai dirbti – neužsikrėst...

   Sveika šeima


   Grikiai – ne tik veganų mėsa

   Pasirodo, netgi pabodusios grikių kruopos gali būti patiekiamos gardžiai, įdomiai, o savo skoniu netgi priminti mėsą. Projekto „Inovatyvi mityba“ įkūrėjas Paulius Paulauskas teigia, kad ir mitybos pakeitimas gali atnešti visiškai kitokią gyvenimo kokybę.

   Sveikatos horoskopas


   Lapkričio 23 - 29 d.

   Avi­nas
   Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Indija: tikėjimas dievu nugalės viruso baimę

   Dar vasarį indų mokslininkai svarstė, jog sparčiai mažėjantį naujų užsikrėtimų COVID-19 skaičių iš dalies gali lemti ypatingas indų imunitetas infekcinėms ligoms. Tačiau dabar vėl mušami naujus susirgimų rekordai: per kelias savaites COVID-19 atvejų skaičiumi Indija pralenkė ir kurį laiką vienu didžiausių pandemijos žid...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Tik suaugusiems
   Henrikas Vaitiekūnas Tik suaugusiems
   Kokia nauda iš burbulo?
   Henrikas Vaitiekūnas Kokia nauda iš burbulo?

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica