Studentai „karštajame taške“ - savo noru

Giedrė Montvilaitė
2020-11-30
COVID-19 kas dieną išbando mūsų medikus. Vis dėlto sudėtinga padėtis sveikatos sektoriuje tų, kurie dar nėra gydytojai, tačiau tokiais siekia tapti, regis, neišgąsdino. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) studentai pasisiūlė į pagalbą VUL Santaros klinikų kolektyvui. Studentus atvedė ne tik noras padėti. Čia ruošiamasi ateičiai – bagažinė pildosi patirties.  
Studentai „karštajame taške“ - savo noru
Santaros klinikose savanoriaujantys VU Medicinos fakulteto studentai sako, kad savanorystė jiems - puiki galimybė įgyti praktinių įgūdžių, kurie pravers ateityje.

Padeda per abi bangas
Studentai VUL Santaros klinikų Infekcinių ligų centre savanoriavo dar pavasarį. Jau tada jie sėkmingai buvo įtraukti į COVID-19 pacientų priežiūrą kaip slaugytojų padėjėjai. Lapkričio 7-tą klinikos pranešė, kad vos per savaitę norą padėti pareiškė 36 VU MF studentai. Su jais buvo pasirašytos savanoriško darbo sutartys. Suorganizuoti infekcijos kontrolės mokymai. Studentams jau kiek apšilus kojas klinikose, pasidomėjome, koks jų indėlis į koronaviruso sutramdymą.    
 
Trečio kurso VU medicinos studentė Lauryna Abraitytė, aktyviai įsitraukianti į savanorystę įvairiose organizacijose, sako pirmosios bangos metu neišdrįsusi stoti į „priešakines linijas“ kovoje su pandemija. Tačiau šį kartą ryžosi. Ir dėl šio apsisprendimo entuziazmo nestokoja. „Pirmiausia norėjosi padėti gydytojams ir slaugytojoms, kurie dabar patiria didelį krūvį. Jo netrūksta nei psichologinio, nei fizinio. Tai „užtikrina“ gausus pacientų srautas ir nuolatinė įtampa, juk daug kas apie virusą dar nėra žinoma iki galo“, - sako mergina. Ši savanorystė jai taip pat pasirodė puikia galimybe įgyti praktinių įgūdžių, kurie jai, kaip medicinos studentei, pravers ateityje. Sudomino ir proga iš arti pamatyti, kaip atrodo darbas su COVID-19 pacientais.

 
Kita savanorė, tai pat trečio kurso studentė Miglė Miglinaitė ruošiasi savanorystei toje pačioje ligoninėje. Tiesa, jau antrą kartą. Pirmosios bangos metu ji savanoriavo Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, o nuo gruodžio pagalbą teiks Infekcinių ligų centre. Anksčiau prie savanorių prisijungti sutrukdė iškilusi būtinybė saviizoliuotis. Mergina užsikrėtė koronaviruso infekcija. „Likimo ironija. Simptomus pajutau prieš pat planus pradėti savanorystę“, - pasakoja ji. Priešingai nei būtų galima pagalvoti, ligos simptomai nuo savanorystės neatbaidė. Jie tik sužadino norą vėl kibti į darbus po ilgos ir tingios saviizoliacijos. Tiek, kiek studentei leis turimos kompetencijos.
 
„Kai manęs teiraujasi, ar savanoriaudama nebijau „pasigauti“ virusą, atsakau – ne. Šiandieninėje situacijoje, kai  viruso plitimo keliai nebėra susekami, rizika užsikrėsti yra išaugusi būnant praktiškai visur“, - tvirtina M.Miglinaitė. Taip pat pažymi, kad ligoninėje ji nėra tokia didelė. Mat ten naudojamasi pilnu komplektu apsaugos priemonių.
 
Pildo žmogiškųjų išteklių spragas
L.Abraitytė sako, kad skyriuje, kuriame ji savanoriauja, situacija gana rami. Darbas nėra toks įtemptas, kaip, pavyzdžiui, reanimacijoje, kur personalas vos spėja suktis. Jai, kaip savanorei, leidžiama pamatuoti ligonių arterinį kraujo spaudimą, kvėpavimo dažnį, saturaciją, temperatūrą, kartais suleisti vaistų, pavyzdžiui, antibiotikų arba antikoaguliantų.     
 
VUL Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė prof. Ligita Jančorienė sako, kad studentai gali užpildyti spragas, kai trūksta slaugytojų padėjėjų. „Kad darbas būtų sklandžiai organizuojamas, turi dirbti tiek personalo, kiek priklauso. Yra reglamentuotos taisyklės, kiek dešimčiai ligonių turi būti skirta gydytojų, slaugytojų ir jų padėjėjų“, - tvarką aiškina gydytoja. Pasak jos, studentų pagalba slaugytojui itin svarbi. Užduočių, su kuriomis jų kompetencijos leidžia padėti susitvarkyti, yra tikrai nemažai. Į tai įeina ir pacientų maitinimas. Studentų savanorių poreikis ypač padidėja savaitgaliais, šventinėmis dienomis, kai darbo, toli gražu, nesumažėja, bet dirba mažiau personalo.

 
Infekcinių ligų centro vadovė pastebi edukacinę savanorystės pusę. Jos įsitikinimu, tiems, kurie čia ateina, jų specialybė yra nuoširdžiai įdomi ir jie nori gilinti praktines žinias. Dabar, kai studentai mokosi nuotoliniu būdu ir nėra galimybės laisvai prieiti prie paciento kaip anksčiau, savanorystė atveria praktikai tas duris, kurias užvėrė pandemija.

 
Komentaras

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) komunikacijos skyriaus vadovė Lina Kocienė:

- Idėjos savanoriauti VUL Santaros klinikose studentams niekas nesiūlė ir jų neįkalbinėjo. Tai jų pačių iniciatyva ir pasirinkimas. Dėl ekstremalios situacijos, susijusios su COVID-19 infekcija, VUL Santaros klinikų Infekcinių ligų centre atsirado didelė slaugytojų padėjėjų stoka, todėl centro vadovė, Vilniaus universiteto profesorė dr. Ligita Jančorienė kreipėsi į Medicinos fakulteto studentų bendruomenę prašydama pagalbos. Į kvietimą studentai, norintys savanorystės principu dirbti VUL SK Infekcinių ligų centro COVID padalinyje slaugytojų padėjėjais, nedelsiant atsiliepė. Kai kurie jų darbą pradėjo nedelsdami, kiti įsitraukė vėliau, po truputį. Šiuo metu savanorių yra net daugiau nei klinikos gali priimti.
 
VU Medicinos fakulteto studentai aktyviai savanoriauja ne tik Santaros klinikose, bet ir kitose Vilniaus miesto bei Lietuvos ligoninėse. Taip pat Visuomenės sveikatos centruose. Prieš savaitę gavome prašymą iš Vilniaus miesto klinikinės ligoninės dėl savanorių poreikio dirbti slaugytojų padėjėjais. Per mažiau kaip parą užsiregistravo per šimtą Medicinos fakulteto įvairių studijų programų studentų. Neseniai mus pasiekė ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prašymas sutelkti pagalbai studentus, kurie bus apmokomi atlikti COVID-19 atvejų epidemiologinę diagnostiką. Juos surinkome dar tą pačią dieną. Yra daug studentų, kurie dėl nuotolinio studijų proceso, yra išvykę į gimtuosius miestus ir ten atlieka savanoriškas veiklas.
 
VU Medicinos fakulteto studentai visuomeniški. Jie visada aktyviai savanoriaudavo, to net nesureikšmindami. Šiuo pandemijos laikotarpiu jų noras prisidėti prie gydymo proceso, padėti profesionalams, gerinti bei ugdyti savo pačių kompetencijas, tik dar labiau sustiprėjo. Tas, kuris renkasi mediko profesiją, neturėtų bijoti padėti sergančiam.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

   Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

   Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...
   Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

   Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

   Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...

   Budinti vaistinė


   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

   Sveika šeima


   Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

   Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

   Sveikatos horoskopas


   Gruodžio 14-20 d.

   Avi­nas
   Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

   Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

   Komentarai


   Ketsuekigata nani gata?
   Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
   Tema ir būsimos potemės
   Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
   Pulti ant kelių? Taip!
   Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica